Kuczyński: RPP tnie stopy bez pytania

2020-05-29 10:30
publikacja
2020-05-29 10:30
fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej obcina stopy procentowe w potrójnie nietypowy sposób. Komentarze do tej decyzji są dalekie od pochlebnych.

Po pierwsze, decyzja RPP zapadła wbrew oczekiwaniom rynku i opiniom na temat zasadności takiego ruchu. Po drugie, rada wyłamała się z dotychczasowej praktyki zmiany stóp procentowy o 0,5 pkt. proc. Tym razem koszt pieniądza obniżono o 40 pkt. bazowych do poziomu 0,1 proc. Po trzecie wreszcie, ekonomiści RPP postanowili znowu nikomu nie tłumaczyć się z podjętych decyzji i tradycyjna konferencja prasowa po posiedzeniu RPP się nie odbyła.

Na ten temat porozmawiamy z Piotrem Kuczyńskim, analitykiem rynków finansowych w rynkowym podsumowaniu tygodnia na Bankier.pl.

PS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
gerth
Ale że jak, nie zapytali Kuczera?
A poważnie to pisałem przy pierwszych obniżkach stóp (i przy okazji tłumaczę "RPP why?"): komuniści zrobią wszystko, WSZYSTKO żeby rozkręcić inflację, to samo robili w latach 2005-2007 dolewając oliwy do ognia cen nieruchomości które w rezultacie w latach 2006-2008 podrożaly
Ale że jak, nie zapytali Kuczera?
A poważnie to pisałem przy pierwszych obniżkach stóp (i przy okazji tłumaczę "RPP why?"): komuniści zrobią wszystko, WSZYSTKO żeby rozkręcić inflację, to samo robili w latach 2005-2007 dolewając oliwy do ognia cen nieruchomości które w rezultacie w latach 2006-2008 podrożaly o 50%. Decyzja RPP mnie w ogóle nie zaskakuje - jest zgodna z moimi założeniami. Od roku i nadal podtrzymuję - zakładam też stagflację czyli słaby wzrost gospodarczy (teraz osłabiony pandemią może być nawet przejściowo recesją) w warunkach wysokiej inflacji.
Inflacja to wg komunistów PIS "samo dobro": rosną wpływy, maleją realnie niezwaloryzowane zobowiązania, poza tym druk forsy to po prostu więcej forsy - nawet drożyzna/inflacja nie jest problemem jeśli możesz wydrukować jeszcze więcej - I wreszcie można "dać więcej" - nie to co Tusk co dawał po 10 czy 20zł podwyżki, Jarosław da emerytom stówę albo i dwie a na wybory tysiaka albo i dwa. Pensja minimalna 4000zł coraz bliżej (to będzie jakieś 500 euro)
1a2b
pieprzyć stopy ale bez pytania!? ...bez pytania!?
gortys
Czy można poprosić, aby podsumowanie tygodnia pojawiło się na platformach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts i Podcasty Google?
wizytator
Proszę dodać możliwość ustawienia większej prędkości odtwarzania video.
x1.25/x1.50
lopezzz
Analitycy tylko widzą słupki, wykresy, analizy i zachodzą w głowę, jak to RPP ma uzasadnić. A nie pomyśleliście, że uzasadnienie jest pozabankowe? Po prostu prezes zadzwonił do prezesa i powiedział: musimy pożyczyć 120mld zł, chcemy wypuścić obligacje, ale nie mogą być zbyt drogie do odkupu, bo jak nie wyjdzie nam Analitycy tylko widzą słupki, wykresy, analizy i zachodzą w głowę, jak to RPP ma uzasadnić. A nie pomyśleliście, że uzasadnienie jest pozabankowe? Po prostu prezes zadzwonił do prezesa i powiedział: musimy pożyczyć 120mld zł, chcemy wypuścić obligacje, ale nie mogą być zbyt drogie do odkupu, bo jak nie wyjdzie nam z inflacją, to nas wierzyciele zjedzą. Więc teraz tanio pożyczyć, a potem inflacją rozmienić na drobne. Prosty skok na kasę. Legalny.
jas2
Portal Bankier... A tu piszą sami drobni ciułacze martwiący się, że od 1000 zł lokaty mieli aż 50 groszy miesięcznie odsetek a teraz będą mieć tylko 10 groszy.
degrengolada
większość użytkowników bankiera minusuje ranking lokat do 10 000 zł z uwagi na śmieszny zysk. Prawda jest taka, że taką kwotę prędzej bym trzymał w portfelu niż na lokacie, więc nie ma co wszystkich mierzyć swoją miarą.
and-owc
Tnie jak czarne nożyce (Stan Borys) - "Jaskółka uwięziona.avi".
marxs
PISie leją ciepłym.... na ten cały zbankrutowany kraj
mają zupełnie inne zainteresowania kasa i .......
""Cudowna pupa, zanurzyć się tam. Pieścić takie piersi to dopiero radość", "Będę delikatnie całował każdy centymetr Pani ciała", "Klęczałbym przed Panią” – to tylko niektóre
PISie leją ciepłym.... na ten cały zbankrutowany kraj
mają zupełnie inne zainteresowania kasa i .......
""Cudowna pupa, zanurzyć się tam. Pieścić takie piersi to dopiero radość", "Będę delikatnie całował każdy centymetr Pani ciała", "Klęczałbym przed Panią” – to tylko niektóre z nich. Polityk miał pisać do eksmodelki na Facebooku w latach 2017-2018, kilkukrotnie proponował jej spotkanie, prosił o zdjęcia, proponował pomoc w znalezieniu pracy."-fragment onet.pl
jsunday
"Brak komunikacji Rady z rynkami i uczestnikami życia gospodarczego oraz mylne wypowiedzi członków RPP, niespójne z ich późniejszymi decyzjami, uniemożliwiają rzetelną ocenę perspektyw polityki monetarnej i niszczą wiarygodność banku centralnego. W czasach kryzysu konieczne są zdecydowane działania, jednak równie "Brak komunikacji Rady z rynkami i uczestnikami życia gospodarczego oraz mylne wypowiedzi członków RPP, niespójne z ich późniejszymi decyzjami, uniemożliwiają rzetelną ocenę perspektyw polityki monetarnej i niszczą wiarygodność banku centralnego. W czasach kryzysu konieczne są zdecydowane działania, jednak równie ważna jest komunikacja. Tymczasem od marca RPP nie organizuje konferencji po posiedzeniu, sprawozdań z posiedzenia, a także NBP nie opublikował prognoz wskazujących na ocenę wpływu pandemii na gospodarkę i inflację. Bez tego nie ma możliwości oceny funkcji reakcji Rady" - napisano w raporcie.

https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20200529/brak-komunikacji-rpp-z-rynkami-niszczy-wiarygodnosc-nbp-utrudnia-ocene-polityki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki