Kto nie musi rozliczyć PIT-u za 2015?

redaktor Bankier.pl

Do końca kwietnia należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie roczne. Dotyczy to osób, które osiągnęły przychody w roku 2015 z różnych tytułów, w tym także np. niektórych emerytów i rencistów. Kto nie musi składać deklaracji rocznej?

Osoby, które nie osiągnęły w 2015 żadnych przychodów

Będą to osoby fizyczne, które nie podjęły żadnej pracy w roku podatkowym (są na utrzymaniu np. współmałżonka), a także studenci będący na utrzymaniu rodziców. Zerowy przychód nie zwalnia z obowiązku wypełnienia zeznania rocznego tylko przedsiębiorców, którzy wypełniają zerową deklarację podatkową.

Osoby, które złożyły PIT-12 do 10 stycznia 2016

W przypadku gdy pracownik złożył terminowo PIT-12 do zakładu pracy, rozliczenie roczne przechodzi w obowiązek pracodawcy. Przełożony do końca lutego ma obowiązek sporządzić formularz PIT-40 za pracownika. Dotyczy to co do zasady osób, które były zatrudnione u jednego pracodawcy w danym roku podatkowym i nie zamierzają skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystać z ulg podatkowych.

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Zasiłki z ośrodków pomocy społecznej dla osób najbiedniejszych

Świadczenia z pomocy społecznej są wolne od podatku dochodowego, dlatego też, jeżeli dana osoba pobiera jedynie zasiłek i jest on jej jedynym źródłem utrzymania, nie ma obowiązku złożenia zeznania rocznego. Inaczej jest w przypadku bezrobotnych, którzy otrzymują zasiłek z urzędu pracy - takie osoby otrzymują PIT-11A i na jego podstawie uzupełniają PIT-37.

Emeryci, renciści

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek do końca lutego dostarczyć do urzędów skarbowych oraz do emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia z ZUS (np. zasiłek macierzyński) roczne obliczenie podatku na deklaracji PIT-11A. Jeżeli w danym roku podatkowym osoby te nie miały innych źródeł przychodów i nie zamierzają skorzystać z ulg podatkowych lub odliczeń, ich deklaracja PIT-11A zostanie potraktowana jako rozliczenie roczne. Chyba że emeryci lub renciści byli dodatkowo zatrudnieni, prowadzą własną działalność lub chcą skorzystać z ulg podatkowych, mają obowiązek do końca kwietnia dostarczyć PIT-37 lub PIT-36.

Umowa-zlecenie nieprzekraczająca 200 zł

W przypadku gdy umowa-zlecenie czy dzieło zawarta z osobą inną niż pracodawca określa wynagrodzenie na kwotę niższą niż 200 złotych, pracodawca ma obowiązek przy wypłacie należności pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, który wynosi 18%. W związku z tym zleceniobiorca nie otrzymuje PIT-11 oraz nie ma obowiązku sporządzić zeznania rocznego.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mirka

Mój syn zameldowany jest w Polsce gdzie był bezrobotny i nie miał dochodów w tym roku. Od lipca mieszka w Anglii i tam pracuje i placu podatki. Czy w Polsce musi rozliczyć pit za ten rok.

! Odpowiedz
1 3 ~t105n

Gwoli ścisłości:
1) bezrobotni otrzymują z PUP PIT-11, a nie PIT-11A,
2) emeryci i renciści są rozliczani przez ZUS na formularzu PIT-40A, a nie PIT-11A (PIT-11A jest przekreślone),
3) od zleceń do 200 zł pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, a nie "chorobowy".
Dodam, że zeznania nie muszą składać też osoby osiągające dochody wyłącznie za granicą, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Chociaż np. niemieckie urzędy skarbowe wymagają złożenia zerowego zeznania, aby potwierdzić fakt rozliczenia się z polskim US.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sdasdasda

Chociaż np. niemieckie urzędy skarbowe wymagają złożenia zerowego zeznania, aby potwierdzić fakt rozliczenia się z polskim US.
Nieprawda, jeżeli osoba jest zameldowana na pobyt stały w Niemczech i ma tutaj centrum interesów życiowych, przebywając na jego terytorium min pół roku nie ma takiego obowiązku.
Sam składam takie zeznanie co roku i jeszcze nikt mi się nigdy o zerowego PITa nie zapytał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 0 ~plebs

wygrala walke z rakiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne