REKLAMA
WAŻNE

Kto może zostać komornikiem?

Justyna Niedbał2012-11-16 12:08
publikacja
2012-11-16 12:08

Nie każdy może zostać komornikiem. Nie zmieni tego nawet planowana deregulacja zawodów. Aby pracować jako komornik sądowy, trzeba spełnić pewne warunki i mieć określone predyspozycje psychiczne.

jak zostać komornikiem i czy to się opłaca
foto: thinktsock

Polska jest rekordzistą w Europie w liczbie zawodów regulowanych. Obecnie jest ich 380, podczas gdy w Niemczech, Francji, czy we Włoszech o połowę mniej. Znacznie ogranicza to dostęp do wielu zawodów. Bulwersuje też kandydatów, gdyż w komisjach egzaminacyjnych nierzadko zasiadają przedstawiciele regulowanych zawodów, co rodzi podejrzenie, że nie chcą sobie stwarzać konkurencji.

Rada Ministrów przyjęła we wrześniu projekt deregulacji zawodów. Ma ona objąć 50 profesji, w tym m.in. komorników sądowych. Teraz może być łatwiej uzyskać uprawnienia, ale to jeszcze nie rewolucja.

Jak zostać komornikiem


Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny działający przy sądzie rejonowym, który co do zasady rozstrzyga o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Wykonuje też inne czynności, m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego albo przed wydaniem orzeczenia.

Tryb powoływania i odwoływania komorników sądowych jest regulowany ustawą o komornikach sądowych i egzekucji. Nie każda osoba jednak może zostać komornikiem i nie zmieni tego nawet deregulacja zawodów. Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji na stanowisko komornika może zostać powołana tylko osoba, która posiada polskie obywatelstwo, ukończyła 26 lat, ma pełną zdolność do czynności prawnych i ma nieposzlakowaną opinię. Kandydat nie może być również karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe ani być podejrzany o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

5 trudnych sytuacji dla dłużnika»Gdzie i za ile kupić przedmioty z egzekucji komorniczej
Przede wszystkim jednak kandydat na komornika musi ukończyć wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce. Następnym krokiem jest odbycie aplikacji komorniczej i zdanie egzaminu komorniczego. Później należy przepracować co najmniej 2 lata w charakterze asesora komorniczego. Istnieją alternatywne możliwości uzyskania powołania. Od wymagań tych zwolnieni są bowiem sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz osoby, które ukończyły aplikację sądową, prokuratorską, adwokacką, radcowską lub notarialną, a także osoby posiadające stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Komornik po deregulacji


Resort sprawiedliwości przygotował pakiet zmian, które obejmą zawód komornika. Wciąż konieczne będzie zdanie egzaminu komorniczego, jednak zlikwidowana będzie część ustna, a część pisemna będzie inaczej punktowana. Aplikację skrócono o pół roku – będzie trwała 1,5 roku. Dwa lata krócej będzie też trwał staż „stosowania prawa”, który uprawnia do zdawania egzaminu bez aplikacji komorniczej. Nie trzeba będzie też przedstawiać zaświadczenia z badań psychologicznych.

O ocenę deregulacji zapytaliśmy Ernesta Osickiego, komornika przy sądzie rejonowym w Częstochowie.

– Przedstawiony projekt deregulacji oceniam negatywnie. Powody można mnożyć. Nie powinna zostać komornikiem osoba, która nie odbyła aplikacji komorniczej i nie ma pojęcia o księgowaniu i pełnej rachunkowości w spółkach. Znam osoby, które zostawały komornikami bez odbywania aplikacji i same rezygnowały, bo twierdziły, że się do tego nie nadają. Jestem natomiast za tym, żeby ktoś, kto odbywa komorniczą, zostawał komornikiem. Nic się nie stanie, jeśli będzie nas więcej. Jest tyle należności do ściągnięcia, że pracy nie brakuje.

Wykształcenie to nie wszystko


Same studia i zdany egzamin nie wystarczą. Ze względu na bezpośredni kontakt z dłużnikami, którzy często czują się pokrzywdzeni decyzją sądu, zawód ten bywa nie tylko ciężki, ale i niebezpieczny.

– Komornik przede wszystkim powinien umieć zachować spokój. Bardzo często bowiem spotykamy się z agresją – jeżeli nie fizyczną, to słowną. Nie należy wdawać się w polemiki. Działamy jako funkcjonariusze publiczni i mamy pewien zakres uprawnień oraz obowiązki, które trzeba zrealizować. Odpowiadamy zarówno przed wierzycielami, jak i przed sądem za niespełnienie jakichś zadań. Musimy więc pewne rzeczy przemilczeć, robić swoje i nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje – tłumaczy nasz rozmówca.

Ile zarabia komornik?


Z ogólnodostępnych raportów płacowych wynika, że aplikant komorniczy zarabia od 2 tys. do ponad 4 tys. zł brutto, a asesorzy komorniczy zarabiają ok. 5-6 tys. zł brutto. Nie ma natomiast górnej granicy zarobków komornika.

Dane osobowe dłużników a windykacja należności»Dane osobowe dłużników a windykacja należności
– W powszechnym mniemaniu zawód komornika jest dochodowy, a ja mogę powiedzieć, że jest porównywalny z wynagrodzeniem sędziego. W relacjach i wywiadach mylone są pojęcia przychodu kancelarii i przychodu komornika. Tymczasem wynagrodzenie komornika to znikomy procent przychodu kancelarii, bo musimy opłacić koszty pracowników, skutecznej egzekucji, wynajmu pomieszczeń i materiałów biurowych. Nie mówię, że nie ma takich komorników w Polsce, którzy bardzo dobrze sobie radzą, jednak większość kancelarii przynosi niski dochód – mówi Osicki.

Dla porównania: w zależności od sądu, w jakim pracuje, i długości stażu pracy, sędzia może zarobić od 6,5 tys. do prawie 11 tys. zł brutto.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jagna88
Dobry artykuł na temat tego, jak zostać komornikiem można znaleźć na stronie http://komornik-wojnowski.pl/jak-zostac-komornikiem/ , polecam wszystkim zainteresowanym. Droga do tego by zostać komornikiem jest długa i wcale nie łatwa, a to że ktoś nie rozróżnia przyczepy od lawety... Myślę, że nie wchodzi to w zakres Dobry artykuł na temat tego, jak zostać komornikiem można znaleźć na stronie http://komornik-wojnowski.pl/jak-zostac-komornikiem/ , polecam wszystkim zainteresowanym. Droga do tego by zostać komornikiem jest długa i wcale nie łatwa, a to że ktoś nie rozróżnia przyczepy od lawety... Myślę, że nie wchodzi to w zakres wiedzy prawniczej i wiele osób wykształconych w innych kierunkach też mogłoby strzelić taką gafę.
~miro
Artykuł bardzo partacki... i po cóż było stawiać pytanie
~outlaw24
Ja się raz spptkalam z MAGISTREM PRAWA=KOMORNIKIEM w takiej sytuacji ze kobiecie zajęli konto bankowe na poczet alimentów na dziecko jej znajomego i miałana to ddowód z banku a komorniczka sie w twarz wypierala!!?? Tylko Polska!
~ela
jak moze wyksztalcony prawnik byc tumanem no tylko w Polsce chyba tak ucza , ogladam program i komornik nie rozroznia lawet od przyczepy i to sie mowi ze to jest MAGISTER PRAWA??wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kolega
ja nie znam kolegi który by nie zarabial 20000 min mc
~Kama
Co do spisu inwentarza to z autopsji powiem, że wyglądało to następująco: Sąd nakazał komornikowi spis inwentarza po moim zmarłym mężu. Nawet nie raczył sie pofatygować komornik i zobaczyć co jest, natomiast zawezwał mnie do kancelarii abym mu wyliczyła co mąż zostawił. Tak się odbył spis inwentarza:)
~asgt
No... a za to śmiercią męża to Ty się zbytnio nie przejęłaś. ;)

~RajMan
A nad sobą ma następnego.
Poza tym podatek znaczy po datku, a nie bez waględu na to czy się go dostało.

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki