W poniedziałek rano dolarowe notowania złota po raz pierwszy od roku sięgnęły poziomu 2 000 dolarów za uncję. Królewski metal jest przez wielu inwestorów postrzegany jako zabezpieczenie przed ryzykiem upadku kolejnych banków.


W trakcie weekendu doszło do faktycznej likwidacji banku Credit Suisse. Jeden z 20 „systemowo istotnych” kredytodawców formalnie został przejęty przez swojego szwajcarskiego konkurenta UBS przy wydatnym wsparciu Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz szwajcarskiego podatnika, który może stracić na tym interesie do 9 mld franków.
W praktyce jest to pierwszy po Wielkim Kryzysie Finansowym (2007-09) upadek globalnie istotnego banku. Inwestorzy mają prawo obawiać się, że to dopiero początek lawiny bankructw w systemie bankowym po tym, jak w poprzednim tygodniu padły dwa średniej wielkości banki w USA (Silicon Valley Bank oraz Signature Bank).
To przypomniało wszystkim, że współczesny system bankowy oparty o zasadę rezerwy cząstkowej jest bardzo wrażliwy na utratę zaufania i że run na depozyty może szybko wykończyć każdą instytucję kredytową. Równocześnie akcje ratowania systemu przez banki centralne oznaczają, że czeka nas kolejna fala ekspansji monetarnej skutkująca wyższą inflację (na rynkach aktywów finansowych, ale możliwe, że także w realnej gospodarce).
W tym momencie wszyscy „przypomnieli” sobie o złocie, którego bankierzy nie mogą dodrukować i które w przeciwieństwie do wszystkich innych aktywów finansowych nie generuje ryzyka kredytowego. W rezultacie od 9 marca obserwujemy nową falę wzrostu cen złota.
W poniedziałek o 8:35 kontrakty terminowe wyceniały złoto na 2012,25 dolarów za uncję trojańską. To o blisko 200 USD/oz więcej niż jeszcze trzy tygodnie temu. To także najwyższe dolarowe notowania złota od marca 2022 roku, kiedy to wyrównany został nominalny rekord wszech czasów z sierpnia 2020 (2077,50 USD/oz.). W ten sposób kurs złota zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji, w której znajduje się od lata 2020 roku.
Nieco inaczej wyglądają notowania żółtego metalu z punktu widzenia inwestora z Polski. Przy obecnym kursie dolara (ok. 4,42 zł) jedna uncja złota warta jest prawie 8 872 zł. Pomijając szczyt paniki z marca ubiegłego roku, są to najwyższe złotowe notowania złota w historii.
Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:
Koniec Credit Suisse. Bank UBS przejmie swojego konkurenta
Credit Suisse kończy działalność. Co z pracownikami?
Szef KNF: Nie widzimy żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu
Fed wpompował w rynek 300 mld dolarów. Czy to koniec zaciskania monetarnego pasa?
Największy upadek banku w USA od 2008 r. Władze ratują deponentów