REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kryzys bankowy winduje ceny złota. Padło 2 000 USD za uncję

Krzysztof Kolany2023-03-20 08:46główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 08:46

W poniedziałek rano dolarowe notowania złota po raz pierwszy od roku sięgnęły poziomu 2 000 dolarów za uncję. Królewski metal jest przez wielu inwestorów postrzegany jako zabezpieczenie przed ryzykiem upadku kolejnych banków.

Kryzys bankowy winduje ceny złota. Padło 2 000 USD za uncję
Kryzys bankowy winduje ceny złota. Padło 2 000 USD za uncję
fot. Supachai_Sup / / Shutterstock

W trakcie weekendu doszło do faktycznej likwidacji banku Credit Suisse. Jeden z 20 „systemowo istotnych” kredytodawców formalnie został przejęty przez swojego szwajcarskiego konkurenta UBS przy wydatnym wsparciu Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz szwajcarskiego podatnika, który może stracić na tym interesie do 9 mld franków.

W praktyce jest to pierwszy po Wielkim Kryzysie Finansowym (2007-09) upadek globalnie istotnego banku. Inwestorzy mają prawo obawiać się, że to dopiero początek lawiny bankructw w systemie bankowym po tym, jak w poprzednim tygodniu padły dwa średniej wielkości banki w USA (Silicon Valley Bank oraz Signature Bank).

To przypomniało wszystkim, że współczesny system bankowy oparty o zasadę rezerwy cząstkowej jest bardzo wrażliwy na utratę zaufania i że run na depozyty może szybko wykończyć każdą instytucję kredytową. Równocześnie akcje ratowania systemu przez banki centralne oznaczają, że czeka nas kolejna fala ekspansji monetarnej skutkująca wyższą inflację (na rynkach aktywów finansowych, ale możliwe, że także w realnej gospodarce).

W tym momencie wszyscy „przypomnieli” sobie o złocie, którego bankierzy nie mogą dodrukować i które w przeciwieństwie do wszystkich innych aktywów finansowych nie generuje ryzyka kredytowego. W rezultacie od 9 marca obserwujemy nową falę wzrostu cen złota.

W poniedziałek o 8:35 kontrakty terminowe wyceniały złoto na 2012,25 dolarów za uncję trojańską. To o blisko 200 USD/oz więcej niż jeszcze trzy tygodnie temu. To także najwyższe dolarowe notowania złota od marca 2022 roku, kiedy to wyrównany został nominalny rekord wszech czasów z sierpnia 2020 (2077,50 USD/oz.). W ten sposób kurs złota zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji, w której znajduje się od lata 2020 roku.

Nieco inaczej wyglądają notowania żółtego metalu z punktu widzenia inwestora z Polski. Przy obecnym kursie dolara (ok. 4,42 zł) jedna uncja złota warta jest prawie 8 872 zł. Pomijając szczyt paniki z marca ubiegłego roku, są to najwyższe złotowe notowania złota w historii.

Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (30)

dodaj komentarz
putinoff
Autor to jest jednak bredzisław... Dokładnie tydzień temu rozważał spadek ceny do $1000.
polonu
ceny złota ciągle będą rosnąć , wymiana papier na złoto .
bha
Cóż mamy coraz mocniej chory, krótkowidzący mamonowy rynek wszędzie na wszystkim zapatrzony na zyski przepadziste zyski dla garstki bez względu na wszystko dokąd to zaprowadzi dalej ten świat strach myśleć.
chlopekroztropek
Ze zdrowego rozsądku na czarną godzinę sam troche trzymam. Natomiast obecna hossa na złocie ma podłoże wyłącznie spekulacyjne (wojna + inflacja) i się raczej mocno ździwią ci, którzy myślą, że kupując (zwłaszcza po obecnych cenach w pln) dobrze na tym wyjdą. Gold pays no dividend!
od_redakcji
Złoto jest jak orzeł ! „Czy wiesz, że orzeł dobrze o tym wie, kiedy wybuchnie burza? Orzeł poleci do najwyższego punktu i zaczeka na wiatr. Gdy burza uderzy, otworzy skrzydła i prąd powietrza unosi go nad burzą. Orzeł nie unika burzy, tylko ją wykorzystuje, by lecieć jeszcze wyżej. Wykorzystuje wiatr, który przynosi burza”
drzaraza
Co ma wisieć nie utonie!
simonsoft8
coraz więcej bankructw, spada Agora, złoto można kupić wciąż po korzystnej cenie
wibor3m10procent
Cyfrowe złoto też drożeje. Ciekawe kiedy będzie cyfrowa ropa i cyfrowy chleb.
zbyszek_
A mówiłem: brać górników. to był wrzask: "Nieeeeeeee po co Ci górnicy! mieszkania kupować beton to jest to! mówili! - i teraz masz Panie. Beton zastygł, ssanie na dolary wyciska każdą krople płynności z rynków jak Natasza Siwiec, kredytów brak, miliarderzy błagają FED o Ctrl+P, aby mogli w końcu w świętym spokoju oglądać Oskary.A mówiłem: brać górników. to był wrzask: "Nieeeeeeee po co Ci górnicy! mieszkania kupować beton to jest to! mówili! - i teraz masz Panie. Beton zastygł, ssanie na dolary wyciska każdą krople płynności z rynków jak Natasza Siwiec, kredytów brak, miliarderzy błagają FED o Ctrl+P, aby mogli w końcu w świętym spokoju oglądać Oskary. A złoto po 2010! ATH

Zaraz jak srebro wzbije się na 30/40USD per OZ to : Hecla, PAAS, SVM, CDE, AG , wszystko x2 lub x3. jak 2020.sterl
Tylko metal w garści , górników zaraz obciążą nadzwyczajnymi podatkami od nadzwyczajnych zysków..

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki