REKLAMA

Kryptogiełda FTX ofiarą hakerów. Straty idą w setki milionów dolarów

Jacek Misztal2023-01-18 10:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-18 10:45

Trwa postępowanie upadłościowe do niedawna jednej z największych kryptogiełd świata. FTX poinformował, że w wyniku ataków hakerskich spółka straciła setki milionów dolarów. Jednak jej założyciel Bankman-Fried powiedział, że jest w stanie spłacić amerykańskich klientów.

Kryptogiełda FTX ofiarą hakerów. Straty idą w setki milionów dolarów
Kryptogiełda FTX ofiarą hakerów. Straty idą w setki milionów dolarów
fot. AlekseyIvanov / / shutterstock

W raporcie dla wierzycieli upadła kryptogiełda FTX poinformowała, że w wyniku ataków hakerskich od czasu ogłoszenia upadłości 11 listopada miała stracić ok. 415 mln dolarów — z czego 323 mln dolarów z zagranicznych giełd FTX i 90 mln dolarów z giełd amerykańskich — poinformował Reuters.

Kilka dni temu informowaliśmy o odnalezieniu zaginionych 5 mld dolarów należących do FTX. Teraz poinformowano, że pula środków, którymi dysponuje upadła kryptogiełda, wzrosła do 5,5 mld dolarów. Składa się na to kwota 1,7 mld dolarów w gotówce, 3,5 mld dolarów w płynnych kryptowalutach i 300 mln dolarów w płynnych papierach wartościowych.

"Robimy postępy w naszych działaniach zmierzających do odzyskania jak największych kwot, a odkrycie tych wstępnych informacji wymagało od naszego zespołu herkulesowego wysiłku" – powiedział John Ray, obecny prezes FTX.

Główny zainteresowany, Sam Bankman-Fried, stwierdził, że amerykańskim klientom giełdy jest winien od 181 do 497 mln dolarów. Jest przekonany, że spółka ma więcej środków niż to konieczne do spłaty klientów z USA. FTX nie przedstawił natomiast szacunkowej kwoty należnej amerykańskim i zagranicznym klientom kryptogiełdy. Wiadomo jedynie, że w kasie brakuje przynajmniej 8 mld dolarów. Giełda rok temu była wyceniana na 32 miliardy dolarów.

Z końcem grudnia Bankman-Fried został zwolniony z aresztu za rekordową kaucją w wysokości 250 milionów dolarów pod warunkiem, że nie opuści domu swoich rodziców w Kalifornii. Były prezes FTX ciągle nie przyznaje się do zarzutów, że oszukiwał inwestorów. Jego proces ma ruszyć w październiku.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 71 712 92 09

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
Ja polecam kruszce i pod jabłonkę. Też można stacić ale raczej nie przez hakerów.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, po co ryzykować? Lepiej kupić nasze polskie obligacje, np. indeksowane inflacją. To pewna inwestycja, ja tak robię.
dynac
Bez ryzyka nie ma zysku.
Obligacje to próba ratowania kasy.
Poza tym
https://www.rp.pl/finanse/art6211851-polska-tez-zbankrutowala
iluminata_4
Dobre drwiny po zwolnieniu tego młodego Żyda SBF:
"Jego proces ma ruszyć w październiku."

A w październiku którego roku? Kasę z innych wałków już oddają z roku na rok w krypto...
peluquero
jest w stanie spłacić AMERYKAŃSKICH klientów

tadam tss

to wystarczy w zupełności do ocalenia swojej kozła ofiarnej skóry :)
pozhoga
Szybko to idzie (wybijanie ludziom krypto z głowy).
abcx
Jeszcze w tym roku będzie rządowe krypto - pierwsze pewnie cyfrowe Euro - super bezpieczne i pod nadzorem "właściwych" ludzi i urzędów...
zoomek
Krypto to banksterski scam do wyleszczania. Jest 100% fiat, niefizyczne, potrzeby prąd, potrzebny net. Zaprzeczenie wolności poprzez uzależnienie od technologii i do tego inwigilacja. Nieskończona ilość zamienników.
Tylko kruszce!!!
szprotkafinansjery
Dopiero co 5 mld odzyskali...
jenak
Parafrazując słynne powiedzonko...

I jednak się kręci.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki