REKLAMA

Krynicki Recykling zakłada utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów w II półroczu

2021-09-21 13:30
publikacja
2021-09-21 13:30
Krynicki Recykling zakłada utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów w II półroczu
Krynicki Recykling zakłada utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów w II półroczu
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

Wpływ na utrzymanie rentowności w drugim półroczu będą miały m.in. rosnące koszty związane z cenami gazu i logistyką, natomiast zakładane jest utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów - ocenili przedstawiciele zarządu Krynicki Recykling podczas wtorkowej wideokonferencji. Zarząd prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych kontraktów zagranicznych i spodziewa się wyższej sprzedaży z tych rynków w 2022 r.

"W trzecim kwartale nie nastąpiły istotne zmiany względem poprzednich okresów. (...) W czwartym kwartale natomiast dochodzą wyższe koszty gazu" – powiedział członek zarządu Paweł Kołakowski.

"Możemy spodziewać się także wzrostu kosztów usług obcych – logistyki związanej z dowożeniem produktów do hut, które są bardziej oddalone od zakładów produkcyjnych. (…) Zakładamy, że w drugiej połowie roku powinniśmy utrzymać dynamikę przychodów podobną, jak w pierwszym półroczu. Nawet jeśli będziemy obserwowali pewne pogorszenie rentowności, nie powinno być to pogorszenie, które istotnie zmieni nasze wyniki finansowe" - dodał Kołakowski.

W pierwszym półroczu 2021 r. grupa miała 63,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o ok. 27 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Zysk operacyjny potroił się i wyniósł ponad niemal 23 mln zł, zysk netto rósł w porównywalnym tempie do 17,8 mln zł, EBITDA zaś wzrosła o niemal 230 proc. do prawie 31 mln zł.

Zarząd jest zadowolony z wyników pierwszego półrocza i ocenia, że są one zwieńczeniem pracy, którą spółka wykonała w 2020 roku.

"W zeszłym roku pojawiła się pandemia i plany produkcyjne hut były zagadką - dość często musieliśmy zmieniać produkcję i dopasowywać asortyment pod zmienne zapotrzebowanie ze strony hut. Poprawiliśmy elastyczność, wzmocniliśmy dyscyplinę kosztową. W roku bieżącym, kiedy rynek hut jest znacznie bardziej stabilny, odcinamy od tego kupony" - powiedział Kołakowski.

Prezes Adam Krynicki poinformował, że istnieje ryzyko konieczności redystrybucji produkcji, jeśli spółka nie otrzyma pozwolenia na zwiększenie limitów produkcyjnych w zakładzie w Lublińcu – wiązałoby się to z potrzebą przeniesienia części produkcji do innych zakładów.

"Jeśli nie otrzymamy pozwolenia, część szkła będziemy przekierowywać do innych fabryk. Oczywiście całe szkło przerobimy, ale będzie to wymagało wyższych kosztów transportowych i przerobów na innych zakładach. Na pewno sobie z tym poradzimy, ale może to mieć implikacje na czwarty kwartał" - powiedział Krynicki.

Prezes poinformował ponadto, że w związku z rozbudową huty przez Ardagh, spółka chce dostosować swoje moce w fabryce w Wyszkowie i w przyszłym roku pracować na kilku zmianach w tym zakładzie.

"Wyszków w przyszłym roku, szczególnie w drugim półroczu, na pewno nie będzie pracował na jedną zmianę - będzie może na dwie albo trzy, w zależności od potrzeb" - dodał Krynicki.

Zarząd poinformował, że obecnie Krynicki Recykling realizuje trzy duże kontrakty zagraniczne i trwają rozmowy dotyczące zawarcia kolejnych umów.

"Przyrosła nam liczba krajów, z którymi współpracujemy - jesteśmy obecni w 14 krajach - w dwóch mamy ulokowaną produkcję, czyli w Polsce i Estonii, natomiast w pozostałych działamy handlowo - bądź pozyskujemy surowiec, sprzedajemy lub jedno i drugie" – dodał członek zarządu Paweł Kołakowski.

Kołakowski poinformował, że spółka w pierwszym półroczu zwiększyła wielkość transakcji z rynkami zagranicznymi, głównie za sprawą sprzedaży do huty w Czechach oraz hut w Niemczech. Dodał, że w przyszłości prawdopodobnie Krynicki Recykling nie będzie dokonywał importu z Austrii i Słowacji ze względu na zbyt wysokie koszty, ale w przypadku Węgier poza importem, chce także postawić na eksport.

W pierwszym półroczu 2021 r. sprzedaż eksportowa grupy wyniosła 6,4 mln zł, w porównaniu do 0,8 mln zł przed rokiem. Udział sprzedaży zagranicznej w całości przychodów wzrósł do 10,1 proc. z 1,7 proc. rok wcześniej.

Zarząd w odpowiedzi na pytanie o możliwości rozwoju geograficznego poinformował, że rozważa ulokowanie produkcji za granicą, ale na ten moment nie jest możliwe wskazanie lokalizacji potencjalnej fabryki.

"Kraje ościenne są krajami, które są w naszym kręgu zainteresowań, jeśli chodzi o miejsca, gdzie moglibyśmy stawiać kolejne fabryki. W Polsce niebawem wyczerpiemy zdolności produkcyjne (...). Na tę chwilę nie odpowiemy, czy to Czechy, Niemcy, czy inny kraj, ale jest to kierunek rozwoju, który na pewno będzie rozważany w budowanej strategii" - powiedział Kołakowski. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki