REKLAMA

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem to już nie margines

Michał Kisiel2020-10-15 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-15 06:00

Rekordowo niskie stopy procentowe to jeden z czynników, który zwrócił uwagę klientów na kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem. Ich sprzedaż to już zdecydowanie nie margines, wynika z danych zebranych przez Bankier.pl.

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem to już nie margines
Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem to już nie margines
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Pod koniec zeszłego roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nową wersję Rekomendacji S. Znalazło się w niej zalecenie, aby do końca 2020 r. każdy z banków aktywnych na rynku kredytów mieszkaniowych wprowadził do oferty produkty ze stałą stopą lub okresowo (min. 5 lat) stałym oprocentowaniem. Po wybuchu pandemii nadzór przedłużył termin do połowy 2021 r.

Kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem dostępne są na razie zaledwie w czterech bankach, z czego w jednym (Banku Pekao) zaledwie od około pół roku. We wszystkich przypadkach stawka ustalana jest na stosunkowo krótki okres – 5 lat. Po tym czasie można ponownie zdecydować się na takie rozwiązanie lub przejść na oprocentowanie zmienne (wyjątek stanowi oferta Santander Banku, gdzie nie ma takiej opcji).

Potencjalni kredytobiorcy zaciągający dziś zobowiązanie hipoteczne stają przed trudnym dylematem. Mogą zwrócić baczniejszą uwagę na produkty z „zablokowanym” oprocentowaniem. Stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, a przestrzeń do dalszych obniżek jest już wąska. To mogłoby zachęcać do wyboru kredytu ze stałą stopą, nawet gdy jest on nieco droższy niż „zmienny” odpowiednik. Argumentem przeciwko może z kolei być perspektywa dłuższego utrzymania niskich stóp. Wydaje się ona coraz bardziej realna w obliczu gospodarczych efektów pandemii.

Jakie decyzje podejmują zatem klienci? Zapytaliśmy o to banki, które mają najdłuższe doświadczenie w oferowaniu tego rodzaju produktów.

Jak sprzedaje się stała stopa?

Informacji o udziale w sprzedaży kredytów z okresowo stałą stopą nie podaje w raportach okresowych Bank Pekao i PKO Bank Polski. „Zainteresowanie klientów stałą stopą procentową zależy od tego, jak kształtuje się wysokość stałej stopy bazowej w porównaniu do WIBOR 6M. Obserwujemy coraz wyższą świadomość klientów w zakresie rodzaju oprocentowania kredytu oraz coraz wyższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi ze stałą stopą. Udział takich kredytów w nowej sprzedaży pozostaje na umiarkowanym poziomie, nie publikujemy szczegółowych danych” – informuje biuro prasowe PKO BP.

W Santander Bank Polska w trzecim kwartale 2020 r. udział kredytów ze stałą stopą w nowej sprzedaży wyniósł 8,5 proc., wskazuje Agnieszka Nachyła, menedżer ds. produktów hipotecznych w tej instytucji.

„We wcześniejszych okresach udział oprocentowania stałego znacznie się wahał z miesiąca na miesiąc. Dane za wcześniejsze okresy nie będą reprezentatywne w porównaniu do bieżącej sprzedaży, gdyż na popularność stałej stopy procentowej istotny wpływ ma jej atrakcyjność cenowa na tle oprocentowania zmiennego” – komentuje Agnieszka Nachyła. W 2019 r. bank udzielił kredytów hipotecznych na kwotę ok. 6 mld zł, z czego 201 mln zł stanowiły kredyty ze stałym oprocentowaniem (udział ok. 3 proc.).

fot. / / ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim proporcje zbliżone były do pół na pół. Bank nie podaje informacji za trzeci kwartał roku, ale w drugim kwartale 2020 r. kredyty hipoteczne ze stałą stopą stanowiły 47 proc. nowej sprzedaży (wartościowo). Do końca III kw. 2019 r. miażdżącą przewagę miały zobowiązania oparte na zmiennej stawce, ale w kolejnych okresach sytuacja uległa wyraźnej zmianie.

Termin się zbliża – wkrótce więcej ofert

Zainteresowanie kredytami z okresowo stałą stopą rośnie, nie są już tylko marginalną ciekawostką w ofercie. Wybór produktów jest jednak nadal bardzo ograniczony, a w niektórych instytucjach klienci nie zawsze mogą zdecydować się na takie rozwiązanie, nawet jeśli jest w cenniku.

Wiele zmieni się w najbliższych miesiącach, gdy zbliżać się będzie ustalony przez nadzór termin. Kolejne banki przygotowują się do zaprezentowania swoich rozwiązań. Interesujące będzie zwłaszcza, jak podejdą do kształtowania cenników. Duża różnica stawek pomiędzy stałym a zmiennym oprocentowaniem nie będzie zachęcać do wypróbowania nowości.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Komentarze (12)

dodaj komentarz
henk54
Umowa na zaledwie 5 lat to jest lipa, jeśli kredyt bierzemy średnio na 30 lat.
W Anglii jest oprocentowanie stałe na 10-15 lat. A w USA na kilkadziesiąt lat. Wtedy możemy rzeczywiście mówić o kredycie o stałym oprocentowaniu.
disnej2x
ja mysle ze ta cala rzekoma "nieudolnosc" rzadu w zwiazku z epidemia to celowe dzialanie zeby obnizyc ceny mieszkan, brawa dla PiS.

W grudniu bedzie taki lockdown ze szczeki z ziemi bedziecie zbierac. Wg chinczykow szczyt u nas bedzie w grudniu i styczniu, zapinajcie pasy.
demeryt_69
Czy menedżer ds. produktów hipotecznych to kierownik działu pożyczek?
ruhe
Polecam każdemu przeliczyć sobie efekt takiej zmiany, ponieważ jeśli tylko nie musicie przy takiej zmianie spłacać kredytu i płacić za tę spłatę prowizji, to różnica w oprocentowaniu (przy zmiennej i stałej stopie) jest na tyle nieduża, że nawet niewielki wzrost stóp i nawet jeśli nastąpi dość późno w tym okresie 5-letnim, to i tak Polecam każdemu przeliczyć sobie efekt takiej zmiany, ponieważ jeśli tylko nie musicie przy takiej zmianie spłacać kredytu i płacić za tę spłatę prowizji, to różnica w oprocentowaniu (przy zmiennej i stałej stopie) jest na tyle nieduża, że nawet niewielki wzrost stóp i nawet jeśli nastąpi dość późno w tym okresie 5-letnim, to i tak spłaci się.
wgc
5 letni okres stałego oprocentowania daje informacje od kiedy banki obstawiaja wzrost stóp.
piotr76
Trochę musi potrwać, zanim publika uwierzy że stopy procentowe będą już tylko spadać i uda się ubrać wystarczającą ilość frajerów w dożywotnie hipoteki. Wtedy dopiero można stopy procentowe podnosić.
Pandemia nie zmieniła systemu, kredyciarz zawsze będzie "pańszczyźnianym" pracującym na banki.
y2767651
od roku oferuja 5cio latki, bo jest to minimalny okres, na jaki moga zaproponowac stale oprocentowanie i nazywac to kredytami ze stalym oprocentowaniem...
m00zyk
Tylko 5 lat? Żart. Gdyby zablokować na CAŁY okres kredytowania - proszę bardzo, ale tak...
demeryt_69
Okres 5-letni to standard w wielu krajach.
tomm33
W Polsce to ciągle 'doradca' na śmieciówce przekona wykresem który pokaże że jak kurs franka dynamicznie będzie schodził do 1.5zł to rata wyniesie 500zł a wartości nieruchomości będą rosły 30% rok do roku, więc świetna okazja.
A potem oszukali, kraju ratuj, złóżcie się na nas!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki