REKLAMA

Kredyty frankowe – sąd unieważnił umowę BOŚ

2019-12-04 13:56
publikacja
2019-12-04 13:56

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli uznał umowę kredytu denominowanego we franku szwajcarskim za nieważną. Pozwanym był Bank Ochrony Środowiska – instytucja rzadko do tej pory rzadko uczestnicząca w sądowych sporach dotyczących zobowiązań „frankowych”.

/ Shutterstock

4 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli ogłosił wyrok w sprawie przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska SA. Spór dotyczył umowy o kredyt hipoteczny denominowany we franku szwajcarskim. Jak informuje Grupa Kapitałowa VOTUM SA, reprezentująca klientkę pozywającą kredytodawcę, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że kontrakt jest nieważny – sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i ustawową definicją umowy kredytu.

Sąd wskazał także, że Bank pozostawił sobie dowolność w ustaleniu wysokości kwoty kredytu, która precyzowana była dopiero po uruchomieniu wszystkich transz kredytu, a więc długi czas po zawarciu umowy przez powódkę. Sąd, przychylił się do prezentowanej w pozwie teorii dwóch kondykcji, zasądzając na rzecz powódki żądaną przez nią kwotę. Teoria dwóch kondykcji, polega na  tym, iż każdy z podmiotów, w przypadku unieważnienia umowy, ma względem drugiego odrębne i samodzielne roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, którego może dochodzić na drodze sądowej.

Umowa kredytu została zawarta w 2005 r. i opiewała na kwotę około 100 tys. franków. Bank wypłacił powódce łącznie ponad 250 tys. zł, a do tej pory spłacono ponad 350 tys. zł. Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy żądaną kwotę (ponad 60 tys. zł) oraz zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest nieprawomocny (sygn. akt I C 870/19).

W raporcie za III kw. 2019 r. BOŚ informował, że przeciwko bankowi toczą się 74 indywidualne sprawy sądowe dotyczące kredytów mieszkaniowych powiązanych z walutami obcymi. Wartość portfela takich kredytów w tej instytucji wynosiła na koniec września 950 mln zł, co stanowiło ponad 31 proc. portfela kredytów mieszkaniowych BOŚ. VOTUM SA prowadzi aktualnie 96 spraw frankowych przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska S.A., z czego 28 jest na etapie postępowania sądowego – wskazuje Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych w VOTUM.

MK

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kornelia19990
Nie rozumiem po co klientka podpisała umowę, skoro warunki jej nie odpowiadały. Przecież nikt nie stał nad nią z pistoletem przyłożonym do głowy zmuszając ją do tego. Jak sie jej nie podobało mogła poszukać gdzie indziej lepszej propozycji albo nie brać kredytu wogóle.
andybrandy
Czy ktoś kto wziął kredyt w PLN, może w związku z tym zaskarżyć bank, że chce też LIBOR ? Nike mnie nie poinformował ,że mogłem uruchomić kredyt w CHF z LIBOR, a następnie przerobić go w PLN z LIBOR. Czuje się oszukany. NIe muszę się znać na wszystkim.
passenger
Aż ciśnie się na usta kilka słów do bankierów, którzy w pierwszej kolejności powinni podziękować swoim prawnikom, a następnie oddać wszystkie premie zebrane przez te lata za zyski na papierze wynikające z oszukiwania kredytobiorców ;)

No i przesłania dla bankierów:

"Trzeba było patrzeć co się
Aż ciśnie się na usta kilka słów do bankierów, którzy w pierwszej kolejności powinni podziękować swoim prawnikom, a następnie oddać wszystkie premie zebrane przez te lata za zyski na papierze wynikające z oszukiwania kredytobiorców ;)

No i przesłania dla bankierów:

"Trzeba było patrzeć co się podpisuje"
"Nie daje się kredytów w walucie w której się nie zarabia"
"Widziały gały, co brały"
xiven
to tak samo można pozywać kredyty złotówkowe o zmiennym oprocentowaniu bo bank nie jest w stanie stwierdzić całkowitej kwoty do spłaty, tylko czekać aż stopy wzrosną
ertom
Czyli za pożyczone 250 tys., jeżeli wyrok się uprawomocni, baba odda jedynie 290 tys. Ja mam kredyt w złotówkach na 340 tys., a do oddania w sumie, przy rekordowo niskich stopach, 540 tys. Poniżej dobrze ktoś napisał: "frajerzy złotówkowicze". Dodałbym: "niech żyje spekuła".
zimeq
a frajerzy złotówkowicze? nawet mi Was nie żal -_-
muchol90
WIG20 oberwie, inne indeksy też, kapitał odpłynie i zł w dół. Pytanie tylko kiedy lawina się rozkręci do momentu aż temat zacznie być bardzo szeroko komentowany. Liczę na spadki.
tubak
To się przeliczysz kolego. Juz uzupełnij depozyt.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki