REKLAMA

Kredyty frankowe – sąd unieważnił umowę BOŚ

2019-12-04 13:56
publikacja
2019-12-04 13:56

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli uznał umowę kredytu denominowanego we franku szwajcarskim za nieważną. Pozwanym był Bank Ochrony Środowiska – instytucja rzadko do tej pory rzadko uczestnicząca w sądowych sporach dotyczących zobowiązań „frankowych”.

fot. / / Shutterstock

4 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli ogłosił wyrok w sprawie przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska SA. Spór dotyczył umowy o kredyt hipoteczny denominowany we franku szwajcarskim. Jak informuje Grupa Kapitałowa VOTUM SA, reprezentująca klientkę pozywającą kredytodawcę, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że kontrakt jest nieważny – sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i ustawową definicją umowy kredytu.

Sąd wskazał także, że Bank pozostawił sobie dowolność w ustaleniu wysokości kwoty kredytu, która precyzowana była dopiero po uruchomieniu wszystkich transz kredytu, a więc długi czas po zawarciu umowy przez powódkę. Sąd, przychylił się do prezentowanej w pozwie teorii dwóch kondykcji, zasądzając na rzecz powódki żądaną przez nią kwotę. Teoria dwóch kondykcji, polega na  tym, iż każdy z podmiotów, w przypadku unieważnienia umowy, ma względem drugiego odrębne i samodzielne roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, którego może dochodzić na drodze sądowej.

Umowa kredytu została zawarta w 2005 r. i opiewała na kwotę około 100 tys. franków. Bank wypłacił powódce łącznie ponad 250 tys. zł, a do tej pory spłacono ponad 350 tys. zł. Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy żądaną kwotę (ponad 60 tys. zł) oraz zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest nieprawomocny (sygn. akt I C 870/19).

W raporcie za III kw. 2019 r. BOŚ informował, że przeciwko bankowi toczą się 74 indywidualne sprawy sądowe dotyczące kredytów mieszkaniowych powiązanych z walutami obcymi. Wartość portfela takich kredytów w tej instytucji wynosiła na koniec września 950 mln zł, co stanowiło ponad 31 proc. portfela kredytów mieszkaniowych BOŚ. VOTUM SA prowadzi aktualnie 96 spraw frankowych przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska S.A., z czego 28 jest na etapie postępowania sądowego – wskazuje Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych w VOTUM.

MK

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kornelia19990
Nie rozumiem po co klientka podpisała umowę, skoro warunki jej nie odpowiadały. Przecież nikt nie stał nad nią z pistoletem przyłożonym do głowy zmuszając ją do tego. Jak sie jej nie podobało mogła poszukać gdzie indziej lepszej propozycji albo nie brać kredytu wogóle.
andybrandy
Czy ktoś kto wziął kredyt w PLN, może w związku z tym zaskarżyć bank, że chce też LIBOR ? Nike mnie nie poinformował ,że mogłem uruchomić kredyt w CHF z LIBOR, a następnie przerobić go w PLN z LIBOR. Czuje się oszukany. NIe muszę się znać na wszystkim.
passenger
Aż ciśnie się na usta kilka słów do bankierów, którzy w pierwszej kolejności powinni podziękować swoim prawnikom, a następnie oddać wszystkie premie zebrane przez te lata za zyski na papierze wynikające z oszukiwania kredytobiorców ;)

No i przesłania dla bankierów:

"Trzeba było patrzeć co się podpisuje"
"Nie
Aż ciśnie się na usta kilka słów do bankierów, którzy w pierwszej kolejności powinni podziękować swoim prawnikom, a następnie oddać wszystkie premie zebrane przez te lata za zyski na papierze wynikające z oszukiwania kredytobiorców ;)

No i przesłania dla bankierów:

"Trzeba było patrzeć co się podpisuje"
"Nie daje się kredytów w walucie w której się nie zarabia"
"Widziały gały, co brały"
xiven
to tak samo można pozywać kredyty złotówkowe o zmiennym oprocentowaniu bo bank nie jest w stanie stwierdzić całkowitej kwoty do spłaty, tylko czekać aż stopy wzrosną
ertom
Czyli za pożyczone 250 tys., jeżeli wyrok się uprawomocni, baba odda jedynie 290 tys. Ja mam kredyt w złotówkach na 340 tys., a do oddania w sumie, przy rekordowo niskich stopach, 540 tys. Poniżej dobrze ktoś napisał: "frajerzy złotówkowicze". Dodałbym: "niech żyje spekuła".
zimeq
a frajerzy złotówkowicze? nawet mi Was nie żal -_-
muchol90
WIG20 oberwie, inne indeksy też, kapitał odpłynie i zł w dół. Pytanie tylko kiedy lawina się rozkręci do momentu aż temat zacznie być bardzo szeroko komentowany. Liczę na spadki.
tubak
To się przeliczysz kolego. Juz uzupełnij depozyt.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki