Krach w Argentynie. Prezydent obiecuje zwycięstwo

Prezydent Argentyny Mauricio Macri obiecał, że zwycięży w październikowych wyborach prezydenckich i tym samym odwróci wynik niedzielnych prawyborów, które wygrał kandydat opozycji Alberto Fernandez.

(fot. Marcos Brindicci / Reuters)

"Ufam, że w październiku (...) ci, którzy nie chcą powrotu do przeszłości, dołączą do nas" - powiedział w poniedziałek Macri na konferencji prasowej.

Zwycięstwo Fernandeza w niedzielnych prawyborach spowodowało głęboką, największą od 18 lat zapaść na argentyńskich rynkach, m.in. akcji i obligacji. W poniedziałek notowania na giełdzie w Buenos Aires spadły o prawie 38 proc. w porównaniu do piątkowego zamknięcia. Osłabła także argentyńska waluta - na koniec dnia za dolara płacono 53,9 peso wobec 45,3 peso w piątek.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Niedzielne prawybory były pierwszą okazją dla Argentyńczyków wyrażenia swoich preferencji przed właściwym pojedynkiem 27 października między realizującym kurs bolesnych reform wolnorynkowych Macrim a jego czołowym przeciwnikiem, zwolennikiem interwencjonizmu państwowego w gospodarce, Alberto Fernandezem.

Razem z Fernandezem, uważającym się za spadkobiercę byłego prezydenta Juana Perona i stworzonego przez niego ruchu peronistycznego, na stanowisko wiceprezydenta kandyduje była prezydent Cristina Fernandez de Kirchner.

Eksperci uważają, że wynik niedzielnego głosowania jest wyrazem głębokiego niezadowolenia Argentyńczyków z sytuacji gospodarczej, która zdominowana jest przez 40-procentową inflację i ponad 10-procentowe bezrobocie. Podkreśla się, że w społeczeństwie panuje niepokój, a rząd jest "oderwany od rzeczywistości" i nie radzi sobie z problemami.

Znawcy tematu przypominają, że argentyńska gospodarka jest sparaliżowana dwoma kryzysami walutowymi z 2018 r., które spowodowały utratę 50 proc. wartości peso. Argentyna musiała zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i zaciągnęła pożyczkę w wysokości ponad 57 mld USD. Mimo to w tym roku przewidywany jest spadek PKB w tym kraju o 1,2 proc., a ożywienie gospodarcze i wzrost PKB o 2,2 proc. prognozowany jest na drugą połowę przyszłego roku.

Inwestorzy zagraniczni popierają Macriego, mimo że jego polityka wywołała głęboką recesję, a jego ponowny wybór oznaczałby dalsze głębokie cięcia w wydatkach publicznych. Obecny prezydent twierdzi jednak, że jego polityka reform wolnorynkowych w końcu "znormalizuje" gospodarkę.

Z kolei Fernandez, który obiecywał m.in. darmowe leki dla emerytów i podwyżki płac dla pracowników sektora publicznego, atakował Macriego, zarzucając mu, że jego polityka doprowadziła do zwiększenia ubóstwa i bezrobocia. 

MZ/PAP

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 drabio

Ale argentyna.ma coś o czym Polska może pomarzyć. Współczynnik urodzeń 17,4 na 1000 mieszkańców. Jak rozwiniesz biznes zainwestujesz w nieruchomość to masz pewność że nie będzie stała pusta bez wartości jak to dzieje się w Japonii. Pomyśl o tym jak kupujesz mieszkanie kto będzie w nim chciał mieszkać za 30 lat....

! Odpowiedz
1 11 antybolszewik

Tylko jak zwycięży Fernandez to prośba o konsekwencję do socjalnych wyborców aby nie spie....li za granicę jak Wenezuelczycy od Maduro tylko zostali w kraju i cieszyli się swoim lewicowym rajem Argentyny

! Odpowiedz
5 23 trooper

Patrzcie i uczcie się wyborcy populistów. Do tego prowadzi polityka obiecanek cacanek i rozdawania 'niczyich' pieniędzy. Piekło dobrymi chęciami jest wybrukowane.

! Odpowiedz
3 28 karbinadel

Ile razy Argentyna musi jeszcze zrobić wymianę pieniądza, żeby się ludzie wreszcie przekonali, że nie warto głosować na czerwonych?

! Odpowiedz
2 18 pull_up_terrain_ahead

Nieskończenie wiele razy, genów nie zmienisz.

! Odpowiedz
8 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 wjagus

Z tą różnicą, że wszyscy, którzy zostaną w kraju, będą zadowoleni.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil