REKLAMA

Kościński o pakiecie Bidena: im więcej pieniędzy władze USA dadzą ludziom, tym lepiej dla wszystkich

2021-01-21 08:26
publikacja
2021-01-21 08:26
fot. Michele Ursi / Shutterstock

Im więcej pieniędzy będzie władza ze Stanów Zjednoczonych mogła dać do kieszeni konsumentów, to tym lepiej dla wszystkich będzie - powiedział w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, odnosząc się do pakietu pomocowego Joe Bidena.

Demokrata Joe Biden został w środę zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Wiceprezydentem USA została Kamala Harris. W ubiegłym tygodniu, jeszcze jako prezydent elekt, Biden przedstawił szczegóły pakietu pomocowego o wartości 1,9 biliona dolarów dla dotkniętej pandemią koronawirusa amerykańskiej gospodarki. Pakiet zakłada też wypłatę po 1400 dol. dla Amerykanów.

O opinię na temat tego pakietu Kościński był w czwartek pytany w Radiowej Jedynce PR.

"Jestem bliższy tej opinii, że im więcej pieniędzy będzie władza ze Stanów Zjednoczonych mogła dać do kieszeni konsumentów, to tym lepiej dla wszystkich będzie" - powiedział Kościński.

Jego zdaniem "chyba wszyscy odrobiliśmy lekcję po kryzysach finansowych". "Po niektórych kryzysach bardzo szybko była konsolidacja fiskalna lub nie ratowaliśmy instytucji finansowych. I może tam na początku wyglądało to na odpowiedni ruch, ale bardzo szybko wyszło, że to nieadekwatny ruch i że wpadaliśmy w stagnację" - tłumaczył Kościński.

Jak dodał, najnowsza polityka monetarna i fiskalna sprowadza się do tego, że nie dług jest najważniejszy.

"Najważniejszą rzeczą jest poziom bezrobocia. Jak ludzie mają prace, to wtedy i podatki płacą, wydają pieniądze, gospodarka rośnie. I w ten sposób można spłacić ten dług. A jak gdybyśmy nie dawali pieniędzy do kieszeni konsumenta, to tylko wpadamy w spiralę i będziemy przez dużo długi czas wychodzić z takiego kryzysu. Jestem po stronie tego, żeby jak najwięcej pieniędzy dawać do kieszeni" - powiedział Kościński.

Wypłaty w wysokości po 1400 dol. dla większości Amerykanów, mają stanowić dodatek do zatwierdzonych już w grudniu 600 dol. Federalny tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 400 dol. i będzie przedłużony do końca września. Do 15 dolarów na godzinę zwiększy się federalna stawka płacy minimalnej.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
doji88
Islandia nie ratowała swoich banków i wyszła z kryzysu w 2008 roku dużo szybciej niż np. Hiszpania czy Włochy.
anty12
Prawdziwa zydowska szkola ekonomiczna. Im wiecej daja na przezarcie tym lepiej. Nie dziwie sie ze Polska tonie w dllugach. Towarzyszu Koscinski, keidy oglaszacie bankructwo ? Dlug Polski urosl w styczniu o 7 mld a jeszcze sie nie skonczyl. Brawo !!
rozwielitek
A może im mniej zabierze rząd to tym wiecej beda mieli ludzie?
r4k
Skoro drukowanie pustego pieniądza jest lekiem na wszystko to
* przestańmy pracować
* drukujmy ile wlezie
zenonn
Do tego to zmierza.
Coraz więcej urzędników, funkcjonariuszy. Oni tez ciężko pracują, płacą podatki?
Coraz mniej robotników wytwórców. Maszyny pracują?
Należy wybić miliardy ludzi, 0,3mld wystarczy, a na nich będą pracować androidy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
m00zyk
Nasz minister taki mądry. Wiadomo, że im więcej pieniędzy - tym bogatsi jesteśmy. Najbogatsi byliśmy przecież w 1995 roku, wszyscy zarabialiśmy miliony!
zenonn
W 1994 zarabialiśmy miliony.
01.01.1995 była denominacja.
Wynagrodzenie minimalne
Stawka Obowiązuje od
260,00 zł 01.01.1995
2'400'000 zł* 01.10.1994
zenonn odpowiada zenonn
W 2021 roku osiągnęło ono kwotę 2800 zł
1076% inflacji przez 26 lat?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki