REKLAMA

Kościński: Kościół i kelnerzy tracą na braku płatności bezgotówkowych

2020-11-25 13:22
publikacja
2020-11-25 13:22
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Na braku akceptacji płatności bezgotówkowych tracą Kościół i kelnerzy - ocenił w środę podczas konferencji online Impact Finance'20 szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił, że nakłania Kościół do rozważenia akceptacji płatności bezgotówkowych.

Kościński był proszony o komentarz do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego ws. roli gotówki w gospodarce, oraz został zapytany, czy jest zwolennikiem pieniądza w formie elektronicznej.

Minister powiedział, że jako obywatel chce mieć wolność i móc decydować o tym, czy chce wydawać używając gotówki, karty czy telefonu bądź przelewu. A jako minister finansów też chce, by społeczeństwo miało wolność i wykorzystywało pieniądze tak, jak chce.

"Chciałbym, aby społeczeństwo miało możliwość wszędzie, gdzie chce płacić elektronicznie" - zaznaczył. Dodał, że wszyscy na tym korzystają, można np. wydawać tyle, ile ma się na koncie czy w ramach limitu, a nie tyle, ile ma się w portfelu.

Jego zdaniem do upowszechnienia płatności elektronicznych w Polsce droga jest jeszcze daleka. Jak mówił, w Polsce są ponad milion terminali, gdzie można zapłacić kartą - zaznaczył, że pod tym względem jesteśmy w średniej europejskiej. "Polacy lubią różne nowoczesne sposoby płacenia. Powinniśmy zwiększyć ilość punktów, gdzie można zapłacić bezgotówkowo" - zauważył Kościński.

"Bardzo duży sektor w Polsce to Kościół. Nakłaniamy, by Kościół też rozważył akceptacje płatności bezgotówkowych" - powiedział minister.

Według ministra Kościół traci na braku akceptacji płatności bezgotówkowych, coraz więcej młodych ludzi używa bowiem elektronicznych instrumentów płatniczych, coraz więcej bierze też udział w mszach online, kiedy nie mogą dać na tacę. "Kościół jakoś powinien nam to umożliwić, trochę bardziej aktywnie popatrzeć na to" - postulował minister.

Dodał, że sam od prawie dwóch lat nie używał w Polsce gotówki. "Widzę, że Kościół na tym traci i niestety również kelnerzy na tym tracą" - zauważył. Wyjaśnił, że nie może bowiem przekazać "na tacę" bezgotówkowo, nie może też bezgotówkowo wynagrodzić kelnerów za bardzo dobrą obsługę. "Osobiście nie zgadzam się, żeby dopłacać do rachunku. Myślę, że niekoniecznie te osoby, które powinny dostać, otrzymują te pieniądze" - wyjaśnił.

We wtorkowym komunikacie Narodowy Bank Polski poinformował, że podczas VI edycji Kongresu Obsługi Gotówki Prezes NBP Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac pod przewodnictwem NBP nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki.

„Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań” – mówił prezes NBP, cytowany w komunikacie.

Szef banku centralnego podkreślił, że gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa".

Glapiński informował również, że NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie. Bank stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
jes
Jak to dobrze, że towarzysz szefu Kościński martwi się o finanse ... kościoła.
xiven
płatności bezgotówkowe likwidują napiwki dla takich kelnerów czy dostawców pizzy, zamiast tego prowizje od płatności bezgotówkowych z całego kraju spływają do jednej korporacji zamiast zostać w formie napiwków w kieszeniach wielu prostych ludzi


kolejny przykład jak technologia wytransferowuje kapitał od
płatności bezgotówkowe likwidują napiwki dla takich kelnerów czy dostawców pizzy, zamiast tego prowizje od płatności bezgotówkowych z całego kraju spływają do jednej korporacji zamiast zostać w formie napiwków w kieszeniach wielu prostych ludzi


kolejny przykład jak technologia wytransferowuje kapitał od najbiedniejszych do najbogatszych
danip
niestety trzeba się z tym komentarzem zgodzić...
dlaczego_nie
Ale ososo chodzi. Taki MCDonald robi kase na nieruchomościach a nie na kanapkach
wjagus
Już myślałem, że Mentzen został ministrem finansów!
qart
Dobrze, że jest NBP. Gotówka to wolność, a pieniądz elektroniczny, to nie tylko kontrola i wpływy podatkowe, ale też możliwość szantażu przez aktualną władzę.
Złoto kupione na dołku cenowym i sprowadzenie do Polski ponad 100 ton to też był dobry pomysł.
jes
Dodruk 200 mld jeszcze lepszym pomysłem.
Sama postać pieniądza jest mało ważna. Wenezuela ma gotówkę, każdy obywatel ma tony gotówki, w miliardowych nominałach a nawet g...a za to nie kupi.
matikos
Po imporcie systemu społecznego zaufania z Chin, obrót bezgotowkowy (ale taki definitywny) będzie bardzo potrzebny, bo środki dyscyplinowania najbardziej nieposlusznych wolnosciowcow (wtedy już socjopatow) to nie tylko zakaz lotów metr pociągów itd ale też blok pieniędzy z konta, i po problemie. Tych których palce ze strachu Po imporcie systemu społecznego zaufania z Chin, obrót bezgotowkowy (ale taki definitywny) będzie bardzo potrzebny, bo środki dyscyplinowania najbardziej nieposlusznych wolnosciowcow (wtedy już socjopatow) to nie tylko zakaz lotów metr pociągów itd ale też blok pieniędzy z konta, i po problemie. Tych których palce ze strachu idą na czerwony kciuk uspokajam- zmiany będą stopniowe, praktycznie bezboleśne, czy ktoś rok temu uwierzylby że 2020 przesiedzi w domu z chustą na twarzy? :) A dziś to wręcz obowiązek dobrego obywatela
czyznie
Metoda małych kroczków. 90% Polaków to prości ludzie, chcą aby było wygodnie i nie zdają sobie okazji z zagrożenia. Gdy 90% obrotu będzie stanowił pieniądz elektroniczny gotówkę się wycofa z wygodnym uzasadnieniem że się nie opłaca jej produkować dla 10% społeczeństwa. No i jak bakterie i wirusy przenosi ta wredna Metoda małych kroczków. 90% Polaków to prości ludzie, chcą aby było wygodnie i nie zdają sobie okazji z zagrożenia. Gdy 90% obrotu będzie stanowił pieniądz elektroniczny gotówkę się wycofa z wygodnym uzasadnieniem że się nie opłaca jej produkować dla 10% społeczeństwa. No i jak bakterie i wirusy przenosi ta wredna gotówka. Bijcie monety ze srebra i miedzi, te metale mają właściwości antybakteryjne ;)
dlaczego_nie
Redaktor
@dbwolski
przypomniał, że w 2021 r. wejdzie wiele nowych podatków i opłat. Spytał premiera o to, czy w związku z koronawirusem nie ma pomysłu odłożenia w czasie wejścia w życie niektórych podatków.
Premier odpowiedział, że mieliśmy świetne tarcze antykryzysowe.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki