REKLAMA

Prezes NBP ogłasza rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki

2020-11-24 11:00
publikacja
2020-11-24 11:00
Prezes NBP ogłasza rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki
Prezes NBP ogłasza rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki
/ NBP

Gotówka w czasach pandemii jest istotnym elementem stabilizacji infrastruktury państwa - wskazał prof. Adam Glapiński, otwierając tegoroczną edycję Kongresu Obsługi Gotówki. Prezes NBP ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki - poinformował bank.

We wtorkowym komunikacie Narodowy Bank Polski poinformował, że podczas VI edycji Kongresu Obsługi Gotówki Prezes NBP Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac pod przewodnictwem NBP nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki.

Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań” – mówił prezes NBP, cytowany w komunikacie.

Szef banku centralnego podkreślił, że gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa".

Prezes banku centralnego poinformował również, że NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie. Bank stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli.

Kongres Obsługi Gotówki jest otwartą platformą dyskusji pomiędzy głównymi uczestnikami rynku a dostawcami technologii. Podmiotami, które aktywnie uczestniczą w tych procesach są w Polsce: NBP, PWPW, banki oraz firmy zajmujące się transportem, liczeniem i przechowywaniem gotówki. VI edycja Kongresu organizowana w formule online przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, odbywa się pod patronatem honorowym Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki (POFOG). (PAP)

pad/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
arzab
Nie no trzymajcie mnie bo nie wytrzymam - narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki na Kongresie Obsługi Gotówki ! Co za wiekopomne wydarzenie !
1a2b
Ciekawe czyją gotówkę on ma na myśli?
dlaczego_nie
Dlatego dutkujędrukuję 1,5 mln głodówki dziennie
jpelerj
Bez gotówki nie byłoby korupcji. Zagrożona duża część koryta+.
jas2
Dopiero co pyszczyłeś, że wprowadzą czipowanie, totalną inwigilację, zlikwidują gotówkę i będziesz musiał wszędzie płacić kartą.
janusz26904029
...narodowy...narodowy...narodowy... to ile chcą zabrać pieniędzy?
anty12
NBP zawsze bedzie dobrym korytem dla Glapy i jego "sekretarek".
chlopek_roztropek
Panie Adamie, proszę nie zapominać o pani Martynie i pani Kamili.
carlito1
Jak oni mówią, że chcę dla nas dobrze to zaczynam się bać....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki