Premier: Na służbę zdrowia przeznaczymy tyle, ile trzeba

Na służbę zdrowia, w tym na "nasz wspaniały personel medyczny" przeznaczymy tyle pieniędzy, ile trzeba, wszystkie pieniądze, jakie są konieczne - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając szczegółowe propozycje pakietu antykryzysowego.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Premier przedstawił wcześniej w środę założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników; jego szacunkowa wartość to ok. 212 mld zł. Pakiet podzielony jest na pięć filarów dotyczących: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.

Podczas konferencji po roboczym spotkaniu rządu mówiąc o rozwiązaniach z tzw. II filara pakietu antykryzysowego, zapowiedział umożliwienie przez rząd "odliczenia poniesionej w tym roku potencjalnej straty firmom, do odliczenia w przyszłym roku w ramach podatku CIT".

Morawiecki potwierdził, że rząd jest gotowy przeznaczyć 7,5 mld zł dodatkowych środków na ochronę zdrowia. Mówiąc o szczegółach założeń z tzw. III filara, wyjaśnił, że chodzi o "finansowanie różnego rodzaju infrastruktury medycznej, również finansowanie działań w ramach powstrzymywania straszliwej epidemii, która nas dotknęła".

"To zapłata za funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych, które tworzymy, na okoliczność rozwoju koronawirusa, bo jesteśmy postrzegani przez epidemiologów i jako jedni z pierwszych w Europie, jeśli nie pierwsi, zaproponowaliśmy bardzo kompleksowy pakiet odpowiedzi na rozprzestrzenianie się tej choroby" - zaznaczył premier.

Zwracając uwagę, że wirus dotyka także gospodarkę, szef rządu wyraził przekonanie, że "poprzez lepszą ochronę zdrowia, my jednocześnie będziemy w stanie zapewnić, że ludzie szybciej wrócą do pracy, że będą czuli się bezpieczni".

Zapewnił, że rząd chce zadbać o służbę zdrowia, o "nasz wspaniały personel medyczny, o lekarzy i pielęgniarki, o laborantów, laborantki, żeby oni się czuli bezpieczni". "Stąd przeznaczymy tutaj tyle pieniędzy, ile trzeba, wszystkie pieniądze, jakie są konieczne" - zapewnił. "Z importu, z produkcji krajowej, żeby maksymalnie zwiększyć moce produkcyjne i moce importowe, dotyczące wszystkich materiałów ochronnych - dezynfekcyjnych, maseczek, fartuchów ochronnych, kombinezonów, gogli, masek; wszystkiego, czego lekarzy potrzebują" - dodał szef rządu.

"Staramy się dzisiaj we właściwy sposób gospodarować tym zasobem i na chwilę obecną mamy tyle, ile trzeba, ale niestety musimy przewidywać dalszy rozwój wydarzeń. Wiemy od epidemiologów, że liczba zarażonych osób za kilka dni może być czterocyfrowa, może przewyższać tysiąc, może nawet więcej. Więc musimy być na to przygotowani" - podkreślił Morawiecki. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 samsza

Za późno i za mało, personel już nie tylko zakażony

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil