REKLAMA

ZUS nie daruje składek. Odroczy terminy płatności i zawiesi układy ratalne

2020-03-17 14:14
publikacja
2020-03-17 14:14

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa zadeklarowane we wtorek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Jak wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska w komunikacie przesłanym PAP, "będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności". "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas" - dodała.

Zadeklarowała również, że ZUS wciąż rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.

Wniosek ten będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, należne składki będą musiały być opłacone wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
tatrzanczyk
Jeżeli ktoś zabrania ci prowadzenia działalnosci gospodarczej, to ten ktoś nie może jednocześnie zadać haraczu. Toż to nielogiczne jest
piotr76
Jednoosobowe DGi mają jeszcze koło ratunkowe w postaci zawieszenia działalności i wtedy nie trzeba płacić składek. Mozna to załatwić całkowicie online.
degrengolada
Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytułu przychodów. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, za wynikłe z niej zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, nawet prywatnym. Urząd Skarbowy to nie dobry wujek który przymknie oko Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytułu przychodów. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, za wynikłe z niej zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, nawet prywatnym. Urząd Skarbowy to nie dobry wujek który przymknie oko dla wybrańców. A komornik nie będzie zadawał pytań. Przestrzegam przed lekkomyślnością.
mrbean
składki i podatki powinny być umorzone , a nie przesunięte w czasie, przedsiębiorcy już tego nie nadrobią, o ile nie zbankrutują,
miech zaczną ciąć koszty w emeryturach uprzywilejowanych i w budżetówce, tam jest za dużo pasożytów
degrengolada
obserwuję już od dłuższego czasu powtarzane roszczenie o UMORZENIU składek zus i podatków dla przedsiębiorców. Czy wy nie potraficie liczyć? brakuje pieniędzy na podstawowe środki zabezpieczenia nawet w placówkach zdrowia a wy mówicie o umorzeniu? Przecież składki zus tylko dla 1 przedsiębiorcy na własnej działalności wynoszą 1 431,obserwuję już od dłuższego czasu powtarzane roszczenie o UMORZENIU składek zus i podatków dla przedsiębiorców. Czy wy nie potraficie liczyć? brakuje pieniędzy na podstawowe środki zabezpieczenia nawet w placówkach zdrowia a wy mówicie o umorzeniu? Przecież składki zus tylko dla 1 przedsiębiorcy na własnej działalności wynoszą 1 431,48zł miesięcznie. Do tego postulujecie o zniesienie podatków? polityk który by na te żądania przystał byłby szaleńcem. Wykończyłby służbę zdrowia co podczas pandemii doprowadzi do..

też chciałbym, żeby były pieniądze, bo to byłoby sprawiedliwe, ale świat nie jest sprawiedliwy.
shadow_xx odpowiada degrengolada
Przypomnij wszystkim ile rocznie idzie na 500+?
shadow_xx odpowiada shadow_xx
Już nie wspomnę o 2 MLD przekazanych na TVPropaganda...
andregru
A dlaczego nie umarza tak jak kopalniom w 2007 i 2014 - https://zus.pox.pl/zus/kopalnie-nie-musza-placic-zus-a-ty.htm . Krety dostają wysokie emerytury bez płacenia na nie .
bangladesznadwisla
pomoc niesamowita. tylko to nie zmienia nic w sytuacji firm które są na krawędzi bankructwa. wzrośnie góra długów które już będą nie do spłaty.
dziadowski rząd to i pomoc żadna. fala zwolnień się zacznie
anty12
BTW rozmawialem przed chwila z aptekarzem, chcialem kupic maseczke. Powiedzial mi ze dzwonia do niego Ci, ktorzy nie moga spredac na allego. Zaspiewali tak zaporowa cene ze musialby za cale opatkowanie brac 300 pln, a normalnie kosztuje 5 PLN.Nie dogadali sie. Tak dziala wolny rynek. Podziekujcie Kartoflowi za wprowadzenie zakazu BTW rozmawialem przed chwila z aptekarzem, chcialem kupic maseczke. Powiedzial mi ze dzwonia do niego Ci, ktorzy nie moga spredac na allego. Zaspiewali tak zaporowa cene ze musialby za cale opatkowanie brac 300 pln, a normalnie kosztuje 5 PLN.Nie dogadali sie. Tak dziala wolny rynek. Podziekujcie Kartoflowi za wprowadzenie zakazu spredazy na allegro. Po zlosci nikomu ni espredadza. Tak dziala natura czlowieka.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki