ZUS nie daruje składek. Odroczy terminy płatności i zawiesi układy ratalne

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa zadeklarowane we wtorek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

(fot. ASkwarczynski / Shutterstock)

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Jak wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska w komunikacie przesłanym PAP, "będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności". "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas" - dodała.

Zadeklarowała również, że ZUS wciąż rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.

Wniosek ten będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, należne składki będą musiały być opłacone wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 22 tatrzanczyk

Jeżeli ktoś zabrania ci prowadzenia działalnosci gospodarczej, to ten ktoś nie może jednocześnie zadać haraczu. Toż to nielogiczne jest

! Odpowiedz
7 3 piotr76

Jednoosobowe DGi mają jeszcze koło ratunkowe w postaci zawieszenia działalności i wtedy nie trzeba płacić składek. Mozna to załatwić całkowicie online.

! Odpowiedz
1 8 degrengolada

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytułu przychodów. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, za wynikłe z niej zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, nawet prywatnym. Urząd Skarbowy to nie dobry wujek który przymknie oko dla wybrańców. A komornik nie będzie zadawał pytań. Przestrzegam przed lekkomyślnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 59 mrbean

składki i podatki powinny być umorzone , a nie przesunięte w czasie, przedsiębiorcy już tego nie nadrobią, o ile nie zbankrutują,
miech zaczną ciąć koszty w emeryturach uprzywilejowanych i w budżetówce, tam jest za dużo pasożytów

! Odpowiedz
24 2 degrengolada

obserwuję już od dłuższego czasu powtarzane roszczenie o UMORZENIU składek zus i podatków dla przedsiębiorców. Czy wy nie potraficie liczyć? brakuje pieniędzy na podstawowe środki zabezpieczenia nawet w placówkach zdrowia a wy mówicie o umorzeniu? Przecież składki zus tylko dla 1 przedsiębiorcy na własnej działalności wynoszą 1 431,48zł miesięcznie. Do tego postulujecie o zniesienie podatków? polityk który by na te żądania przystał byłby szaleńcem. Wykończyłby służbę zdrowia co podczas pandemii doprowadzi do..

też chciałbym, żeby były pieniądze, bo to byłoby sprawiedliwe, ale świat nie jest sprawiedliwy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 shadow_xx odpowiada degrengolada

Przypomnij wszystkim ile rocznie idzie na 500+?

! Odpowiedz
1 23 shadow_xx odpowiada shadow_xx

Już nie wspomnę o 2 MLD przekazanych na TVPropaganda...

! Odpowiedz
3 40 andregru

A dlaczego nie umarza tak jak kopalniom w 2007 i 2014 - https://zus.pox.pl/zus/kopalnie-nie-musza-placic-zus-a-ty.htm . Krety dostają wysokie emerytury bez płacenia na nie .

! Odpowiedz
3 51 bangladesznadwisla

pomoc niesamowita. tylko to nie zmienia nic w sytuacji firm które są na krawędzi bankructwa. wzrośnie góra długów które już będą nie do spłaty.
dziadowski rząd to i pomoc żadna. fala zwolnień się zacznie

! Odpowiedz
17 16 anty12

BTW rozmawialem przed chwila z aptekarzem, chcialem kupic maseczke. Powiedzial mi ze dzwonia do niego Ci, ktorzy nie moga spredac na allego. Zaspiewali tak zaporowa cene ze musialby za cale opatkowanie brac 300 pln, a normalnie kosztuje 5 PLN.Nie dogadali sie. Tak dziala wolny rynek. Podziekujcie Kartoflowi za wprowadzenie zakazu spredazy na allegro. Po zlosci nikomu ni espredadza. Tak dziala natura czlowieka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.