REKLAMA

Koronawirus na banknotach. WHO ostrzega przed gotówką

2020-03-04 09:47
publikacja
2020-03-04 09:47

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie płatności gotówkowych na rzecz płatności bezdotykowych. To kolejny efekt rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa.

/ fot. Fang Zhe / Forum

Stanowisko WHO nie zostało przedstawione w oficjalnym komunikacie. O gotówce w kontekście koronawirusa wypowiedział się rzecznik organizacji w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Telegraph”.

- Przenoszenie się wirusa za pośrednictwem jest banknotów jest możliwe. Wiemy, że papierowe pieniądze często przechodzą z ręki do ręki, przez co mogą zbierać wszelkie rodzaje bakterii i wirusów. Naszym zaleceniem jest mycie rąk po kontakcie z banknotami oraz unikanie dotykania twarzy. Kiedy to tylko możliwe, dobrym pomysłem jest przejście na płatności bezdotykowe – stwierdził rzecznik WHO.

Podobne stanowisko brytyjskiemu dziennikowi przedstawił Bank Anglii: „Jak każda inna powierzchnia, z którą kontakt ma wiele osób, banknoty mogą przenosić bakterie lub wirusy. Ryzyko związane z kontaktem z polimerowym banknotem nie jest jednak większe niż w przypadku dotknięcia każdej innej powierzchni, takiej jak poręcz, klamka czy karta kredytowa”.

Specjalne zasady postępowania z gotówką wprowadzono już w Chinach. Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, Ludowy Bank Chin postanowił, że używane banknoty z terenów w największym stopniu dotkniętych epidemią nie będą przewożone do innych części kraju. Dodatkowo banknoty te zostały odkażone za pomocą ultrafioletu lub podgrzewania oraz objęte dwutygodniową kwarantanną. W celu zaspokojenia popytu na gotówkę bank centralny Chin postanowił o wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów o wartości 600 mld juanów. Podobne środki zaradcze przedsięwziął Bank Korei.

MZ

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
amigo2012
Można płacić banknotami polimerowymi łatwymi do dezynfekcji, albo bilonem. I to jest argument za powrotem do srebrnych monet.
pikarakim
Na guzikach do wpisywania PIN do karty będzie tego wirusa znacznie więcej niż na banknotach, bo guzików dotykają wszyscy tych samych, a banknot przechodzi przez ręce może kilku osób dziennie.
czytacz
możesz płacić zbliżeniowo i wklepywać pin w rękawiczkach jednorazowych:)
lelo1949 odpowiada lelo1949
Do pikarakima
silvio_gesell
W czerwcu tego roku system monetarny zostanie zmieniony. 76 lat po Bretton Woods.
antek10
A ponoć towar z Chin nie moze zawierać koronawirusa. Ktoś tu kłamie.
lightning_network
Nie mogę się doczekać momentu, gdy już na serio spróbują zlikwidować gotówkę.

Na obecną chwilę najbardziej intuicyjnym portfelem (dla zwykłego Kowalskiego) jest Phoenix Wallet:
https://phoenix.acinq.co/

a reszta (cytując klasyka): "Wyginie jak dinozaury..." ;)
ania_199
nie ma innych tematów? po co siać panikę, higiena jest tak słaba że jak coś się ma roznieść to się rozniesie, tyle dobrego że ludzie przez chwilę będą częściej myć ręce, aż im się znudzi

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki