REKLAMA

Konsumenci nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dol. pandemicznych oszczędności

2021-10-17 15:30
publikacja
2021-10-17 15:30
Konsumenci nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dol. pandemicznych oszczędności
Konsumenci nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dol. pandemicznych oszczędności
fot. archy13 / / Shutterstock

Konsumenci w USA i Europie nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dolarów dodatkowych oszczędności zgromadzonych podczas pandemii Covid-19 - pisze w niedzielę Bloomberg. To rozwiewa nadzieję na zwiększenie konsumpcji, która przyczyniłaby się do wzrostu gospodarczego - dodaje agencja.

Od początku związanego z pandemią kryzysu indywidualni konsumenci w USA zaoszczędzili dodatkowo 2,3 bln dolarów, ci w strefie euro - blisko 400 mld euro (ok. 464 mld dolarów) - szacuje Bloomberg Economics.

"Nie widzimy żadnych oznak, by te zgromadzone oszczędności wracały do gospodarki" - zaznaczył dyrektor londyńskiego banku TS Lombard Dario Perkins.

Brak przewidywanego przez niektórych ekonomistów zwiększenia konsumpcji może rozwiać perspektywę trwałego wzrostu inflacji, której obawiają się banki centralne - zauważa Bloomberg. Dodaje, że wyższy poziom oszczędności może pomóc gospodarstwom domowym poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, ale umiarkowany popyt może w dłuższej perspektywie uniemożliwić firmom przeforsowanie trwałej podwyżki cen.

Podczas pandemii indywidualni konsumenci mniej wydawali, a rządy wspierały dochody, niektórzy ekonomiści przewidywali, że po złagodzeniu obostrzeń nastąpi gwałtowny wzrost konsumpcji, ale dane pokazują, że ludzie niechętnie wydają zgromadzone oszczędności - pisze agencja. W sierpniu ilość dodatkowych środków na kontach konsumentów w strefie euro tylko nieznacznie spadła, w USA nadal rosła - wynika z zestawień Bloomberg Economics.

Wśród powodów, dla których konsumenci nie wydają zgromadzonych środków, agencja wymienia strach przed kolejną falą pandemii, obawy o perspektywy pracy, a także wzorce demograficzne i konsumenckie.

Zmieniły się preferencje konsumentów, w 2020 r. ludzie zdali sobie sprawę z tego, że po prostu nie potrzebują pewnych towarów - zauważa agencja. Uzupełnia, że ogromna ilość zgromadzonych pieniędzy nie została zakumulowana równo między wszystkimi grupami społeczeństwa. Duża ilość tych środków znajduje się na kontach osób starszych i tych, które już przed pandemią były zamożne, a to grupy, które są najmniej skłonne do wydawania zaoszczędzonych pieniędzy - wyjaśnia Bloomberg.

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Konsumentami są też tzw. bogacze to oni mają większość z tych 2.7 Biliona dol.- tyle że wygodniej pod publikę zawsze uogólniać na całe społeczeństwa że mają niby takie oszczędności wszyscy ?!.
mooooo
Skoro.,, bloomberg,, wie że konsumenci mają 2.7 biliona oszczędności to po co rząd wysyła stymulacyjne czeki to się wcale nie trzyma kupy i nie ma żadnej logiki
luxferre
Stymulacyjne czeki wysyła się, aby utrzymać elektorat, a nie coś stymulować.
Nawet demokraci nie są tak głupi, żeby nie rozumieć konsekwencji takiej stymulacji.
tysiak35
Chciałbym kupić VW Garbusa model 1960 , Porsche 356 , BMW E30 i Jawe 350 ale przez normy UE nowych nie robią . Mieszkania 35m2 za drogie .
sel
A ile może wydać na konsumpcję 10 konsumentów? bo tylko 10 zaoszczędziło akurat tyle bo z pierwszej dziesiątki najbogatszych , reszta niewiele..
my_kroolik
To spójrz sobie w raporty firm windykacyjnych - generalnie spłaty są rekordowe, a tam raczej Gates z Muskiem nie figurują. Zwykli ludzie też mają znacznie więcej kasy niż zwykle, co widać po rosnących bańkach na wielu klasach aktywów (mieszkania, samochody)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki