Koniec marzeń o łupkach

Firmy szukające gazu w skałach łupkowych czeka trudny test — będą odpisy i ucieczki. Branża może nie przetrwać zderzenia z ponurą rzeczywistością.

Branża łupkowa może nie przetrwać zderzenia z polską rzeczywistością
Branża łupkowa może nie przetrwać zderzenia z polską rzeczywistością (Thinkstock)

Żaden inwestor nie odważył się jeszcze na oficjalne stwierdzenie: „to koniec marzeń o polskich łupkach". Nie zdobył się na to też żaden przedstawiciel rządu. Nieoficjalnie o fatalnych nastrojach w branży mówią jednak chętnie. Kiedy zagrają w otwarte karty? Okazje się zbliżają.

Dobrą sposobnością mogą być odpisy. Skoro żadna z firm nie uzyskała dotychczas takich przepływów gazu, które dawałyby nadzieję na opłacalność wydobycia, to znaczy, że dotychczasowe odwierty są nieudane. A ich wartość... zerowa. Z perspektywą odpisów będą się musiały zmierzyć państwowe spółki giełdowe — prowadzące w liczbie odwiertów.

— Inwestorzy powinni się spodziewać odpisów związanych z utratą wartości odwiertów wykonanych przez  PGNiG i  Orlen w ramach poszukiwań węglowodorów niekonwencjonalnych. Pojawią się w tym lub przyszłym roku w raportach rocznych lub półrocznych [bo te podlegają audytowi — red.]. Wstępnie szacuję, że nie przekroczą 1 mld zł dla obu spółek łącznie — mówi Tomasz Kasowicz, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Trudno wyliczyć ich dokładną wartość, bo spółki nie wyszczególniają, ile wydały na odwierty niekonwencjonalne. Można to oszacować, mnożąc liczbę wykonanych odwiertów (17 w przypadku  PGNiG i 11 w przypadku Orlenu) przez ich średni koszt, wynoszący w tym okresie 10-15 mln  USD. Niewykluczone, że odpisy skłonią zarządy PGNiG i Orlenu do ogłoszenia „końca łupków w Polsce".

Więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~pegenige

rzont + sejm + senat emitują w stołki takie ilosci gazów ze Kuwejt i Arabia Saudyjska wysiadają

! Odpowiedz
0 4 ~Grzechu_comeback

No i jak tam LEMINGI?!?!? Wasz pinokio robił sobie konferencje prasowe z palącym się gazem... ale z głupków nie łupków. Pamiętacie góry złota jakie WAM obiecywał???? :)
Dajecie się nadal dziurawić bez mydła????

! Odpowiedz
2 7 ~mjk

facet, który to wymyślił już dawno siedzi za granicą i się z tego śmieje ...

! Odpowiedz
2 12 ~dex

jak nic ruskie maczaja w tym lapy

! Odpowiedz
4 15 ~gubno

Jankesi nie dadzą nam być państwem niezależnym energetycznie.

! Odpowiedz
1 13 ~zdzich

Ciekawe ile razy w USA pisano w podobnym tonie. Oczywiście złoża mają swoją specyfikę, ale jak każdy i ten projekt był torpedowany...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne