REKLAMA

Zamek w Stobnicy. Zwrot w sprawie słynnej samowoli budowlanej

2022-11-17 10:52
publikacja
2022-11-17 10:52

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił w czwartek decyzję sądu w Obornikach o umorzeniu postępowania karnego wobec trzech oskarżonych w związku z budową tzw. zamku w Stobnicy (pow. obornicki, woj. wielkopolskie). Postanowienie poznańskiego sądu jest prawomocne.

Zamek w Stobnicy. Zwrot w sprawie słynnej samowoli budowlanej
Zamek w Stobnicy. Zwrot w sprawie słynnej samowoli budowlanej
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Budowa tzw. zamku w Stobnicy to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T., która jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Powstający na skraju tzw. Puszczy Noteckiej obiekt wielorodzinny ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. W tej sprawie zawiadomiono również prokuraturę.

Pod koniec 2020 r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, urzędnikom i przedstawicielom inwestora, którym zarzucono m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach, złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością czy prowadzenie działalności zagrażającej środowisku.

W czerwcu Sąd Rejonowy w Obornikach zdecydował o umorzeniu postępowania karnego wobec reprezentujących spółkę prowadzącą inwestycję Pawła N., Dymitra N. oraz Waldemara S. nie dopatrując się w zachowaniu oskarżonych znamion zarzucanych im przestępstw. Prokurator Okręgowy w Poznaniu złożył zażalenie na tę decyzję.

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i skierowaniu sprawy trzech oskarżonych do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Obornikach.

Sędzia Alina Siatecka uzasadniając czwartkowe postanowienie podkreśliła, że sąd rejonowy musi rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości prawne dotyczące sprawy budowy tzw. zamku w Stobnicy w trakcie procesu. "Umorzenie postępowania karnego na posiedzeniu, bez przeprowadzenia rozprawy, jest dopuszczalne wyłącznie w takich sytuacjach, gdy brak podstaw do pociągnięcia oskarżonego do odpowiedzialności karnej jest wprost widoczny i jednoznacznie oczywisty. W niniejszej sprawie (...) podstawy te, wobec wątpliwości niemożliwej do rozstrzygnięcia bez przeprowadzenia postępowania dowodowego, nie zachodzą" - wskazała.

Dodała, że rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności karnej oskarżonych lub jej braku wobec ujawnionych w sprawie "wątpliwości faktycznych" powinno nastąpić "po wnikliwej ocenie całości okoliczności przedmiotowej sprawy dokonanej po przeprowadzeniu przewodu sądowego".

Czwartkowe postanowienie sądu okręgowego jest prawomocne. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
and00
Nie rozumiem tego hejtu
Ktoś robi fajną rzecz, dobry hotel w fajnym miejscu
Miejscowi są za, gmina za, będą miejsca pracy i podatki
A tu wszyscy zadowoleni że być może nic tego nie wyjdzie, a na dodatek trzeba będzie zburzyć i wypłacić z naszej kasy odszkodowanie właścicielom...
darius19
wiec ja buduje halasliwa fabryke (niezgodnie z prawem zagospodarowania) obok twojego domu. Bo dalem w lape urzednikom. No a nastepnie ...."nie rozumiem tego hejtu sasiadow i mieszkancow" Taka ladna nowoczesna fabryka. I ile miejsc pracy? i.t.d. powtarzajac te same argumenty
and00 odpowiada darius19
Tylko ż e sąsiedzi są za tą inwestycją
Bliżsi i dalsi
Gmina też jest za...
Nawet sądy różne wyroki wydają na zmianę i bodaj pozwolenie na budowę jest ciągle ważne
Na tym zdjęciu widać że zamek nie stoi na środku puszczy tylko blisko zabudowań wiejskich
darius19
"zoomek" ma dziś dyzur na farmie Putlera. Zatroskany praworzadnoscia w Polsce. Jak to wygląda u nich tzn. w Rosji?
zoomek
No nie wierzę! To jakieś walki frakcyjne między masonami. Jak to inaczej tłumaczyć?
niederfurzdorf
By żyło się lepiej!! A gdzie protesty czerwonych zielonych ??? Gdzie debata w europarlamencie?
langdon25
Jeden ze wspólników nazywa się Dymitr N..

Ruski ?

Agent Putina ?

Przypadek ?
and00
A co powiesz o Borysie Szycu?
Masz jakieś tropy?
tomitomi
zburzyć !
co , by nie było precedensu .
kara ma być dociekliwa i natychmiastowa ! - wtedy posiada aspekt protekcyjno- wychowawczy !
amen.

Powiązane: Zamek w Stobnicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki