REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Konflikt w NBP. Członkowie RPP chcą dłuższych posiedzeń Rady

2022-10-26 07:46
publikacja
2022-10-26 07:46

Członkowie RPP L. Kotecki, J. Tyrowicz i P. Litwiniuk wnioskują o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie celem omówienia regulaminu RPP i opinii ws. budżetu państwa - napisał na Twitterze członek RPP Ludwik Kotecki.

Konflikt w NBP.  Członkowie RPP chcą dłuższych posiedzeń Rady
Konflikt w NBP.  Członkowie RPP chcą dłuższych posiedzeń Rady
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

"Wspólnie z prof. Tyrowicz i prof. Litwiniukiem wysłaliśmy wczoraj do Prezesa NBP prośbę o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa" - napisał Kotecki.

Według aktualnego harmonogramu, RPP ma obradować 9 listopada na jednodniowym, jedynym w miesiącu posiedzeniu decyzyjnym.

Reklama

Jak wynika z treści pisma, do którego dotarła PAP Biznes, troje członków RPP wnioskuje w pierwszej kolejności o powrót do modelu co najmniej dwudniowych posiedzeń RPP w każdym miesiącu, począwszy od listopada.

"(...) Zgodnie z planem działania Rady na najbliższe (listopadowe) posiedzenie przypada, poza decyzją dotyczącą parametrów polityki pieniężnej, zarówno omówienie projekcji inflacji i PKB oraz przyjęcie Raportu o inflacji, jak również omówienie i przyjęcia opinii w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Opinia Rady do projektu ustawy budżetowej na rok 2023 r. będzie zawierać ocenę Rady odnośnie do planowanego kształtu polityki fiskalnej, mającą istotne znaczenie ze względu na potrzebę koordynacji polityki pieniężnej i fiskalnej w sposób możliwie najbardziej sprzyjający sprowadzeniu stopy inflacji do poziomu zgodnego z celem NBP. Jest to w obecnych warunkach bardzo wysokiej inflacji szczególnie ważne" - napisano.

Według trojga członków RPP, aby zapewnić adekwatną staranność RPP przy opiniowaniu projektu budżetu na 2023 r. praca nad opinią powinna być rozłożona na dwa dni.

"Umożliwiłoby to członkom Rady przedyskutowanie przedłożonego przez Zarząd NBP projektu tej opinii, wniesienie do niego ewentualnych uzupełnień i poprawek, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do uspójnienia ostatecznej wersji opinii RPP" - dodano.

W przypadku braku akceptacji dla ww. wniosku, troje członków RPP złożyło osobny wniosek o zwołanie niedecyzyjnego posiedzenia RPP w dn. 8 listopada 2022 r. o godz. 11.00, z porządkiem obrad zawierającym punkty dotyczące omówienia projektu opinii ws. projektu budżetu państwa na przyszły rok oraz omówienia problematyki zmian w regulaminie RPP.

Punkt ws. regulaminu RPP, jak wskazano w piśmie, powinien służyć umówieniu warunków funkcjonowania Rady i sposobu ich poprawy w celu zapewnienia zgodności jego postanowień ze wzorcem konstytucyjnym i ustawowym. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (37)

dodaj komentarz
andregru
Glapiński bierze przykład. Rok temu Turcja miała jak Polska inflację 18% dziś ponad 80% Czy idziemy drogą Turcji ? " Prezydent Recep Erdogan kontynuuje swoją misję zrewolucjonizowania światowej makroekonomii. Ponieważ podstawą tej koncepcji jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wysokimi stopami procentowymi a wysoką inflacją,Glapiński bierze przykład. Rok temu Turcja miała jak Polska inflację 18% dziś ponad 80% Czy idziemy drogą Turcji ? " Prezydent Recep Erdogan kontynuuje swoją misję zrewolucjonizowania światowej makroekonomii. Ponieważ podstawą tej koncepcji jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wysokimi stopami procentowymi a wysoką inflacją, nie można być zdziwionym kolejnymi czystkami w banku centralnym. Ze stanowiskami pożegnało się trzech członków przeciwnych obniżce stóp procentowych "
xqwztsa
Do tego zdjęcia tylko dorobić komiksowy dymek z napisem "Ajajajajaj!".
henk54
Przecież Glapiński powiedział, że w Polsce jest "cud gospodarczy" i że "wszyscy chcą pożyczać od nas pieniądze" :-DDD
Ta "informacja" najwidoczniej powinna im wystarczyć do oceny sytuacji :-P
henk54
Nic więcej nie potrzeba im wiedzieć.
men24a
Dlaczego mają coś analizować w 3 godziny jak to powstawało w godzinę ?
shk7421
Trzeba przecież sprawdzić czy tłumaczenie z hebrajskiego jest poprawne, czy tłumaczenie nie ma błędów ortograficznych.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, nie rozumiem po co analizować coś w nieskończoność. Trzeba polecieć techniczną, szybko i precyzyjnie.

Nie żebym sam przechwalał się swoją wiedzą, ekonomista nie jestem. Ale rozmawiałem dziś rano znów z Panem Prezesem Adamem Glapińskim i on mi tak powiedział. Trzeba lecieć techniczną.
stug
Udająca myślenie mina Glapy - to już dawno powinno być na demotach ;)
friedens
Walczą o prawdę, zdrowy rozsądek, uczciwość, poszanowanie praw (też ekonomicznych), kulturę wypowiedzi, apolityczność oraz o Konstytucję. Członkowie RPP przysięgali, że będą dbać o stabilne ceny i wartość pieniądza. Wiedzą, że za złamanie przysięgi, odstąpienie od ich konstytucyjnego mandatu, grozi im nie tylko TS, ale też sądy karne Walczą o prawdę, zdrowy rozsądek, uczciwość, poszanowanie praw (też ekonomicznych), kulturę wypowiedzi, apolityczność oraz o Konstytucję. Członkowie RPP przysięgali, że będą dbać o stabilne ceny i wartość pieniądza. Wiedzą, że za złamanie przysięgi, odstąpienie od ich konstytucyjnego mandatu, grozi im nie tylko TS, ale też sądy karne i cywilne o odszkodowania obrabowanych inflacją z oszczędności obywateli. To RPP decyduje o polityce monetarnej, a nie NBP. Glapiński przewodniczy Radzie, ale nie jest jej członkiem. Rady nie może obchodzić żadne bezrobocie oraz spadający PKB, gdy polityka fiskalna rządu sprawia jego niegospodarnością oraz rozdawnictwem, że cel inflacyjny NBP (2,5%) jest daleki jak Alfa Centurii. Odpowiedź zgodna z Konstytucją i Ustawą o NBP jest tylko jedna: stopy trzeba szybko podnieść ponad inflację, a jak to nie pomoże, to jeszcze bardziej trzeba je podnieść.

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki