Komu się opłaca minimalna płaca [Podcast]

Zapewni wzrost konkurencyjności czy przysporzy gospodarce kłopotów? Dzisiejszy odcinek „Pulsu Biznesu do słuchania” wypełnią rozważania o tym, ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie.

„Chcemy zakończyć rozdział w najnowszej historii Polski pt. »kraj niskich pensji i taniej siły roboczej«” – tak premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową rozpoczął uzasadnianie propozycji szybkiego podnoszenia płacy minimalnej w Polsce, która padła podczas kampanii wyborczej do parlamentu. Jak argumentował, rosnące wynagrodzenie minimalne miałoby być bodźcem dla firm, by zwiększały one swoją wydajność.

Wizja piękna, ale znaków zapytania jest co najmniej kilka – kto w związku z tym straci pracę i na jak długo? Czy w pędzie poszukiwania oszczędności nie spadnie jakość produkowanych towarów i nie pogorszą się inwestycje, a w związku z tym – wbrew zamierzeniom projektantów – konkurencyjność gospodarki spadnie, zamiast wzrosnąć? Czy też może rosnące płace nakręcą inflację?Odpowiedzi na te pytania padną w tym podcaście. Makroekonomiczną wymianę plusów i minusów podnoszenia płaci minimalnej zapewnią Rafał Trzeciakowski z FOR i Piotr Bartkiewicz z mBanku. Z kolei Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” opowie o tym dlaczego wysoka płaca minimalna jest dobra dla pracodawców. A pracodawcy – prezes SERIS Konsalnetu Tomasz Wojak i członek zarządu Strabag Wojciech Trojanowski – wytłumaczą (niespodzianki nie będzie) dlaczego wysoka płaca minimalna nie jest dla nich zbyt dobra.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania na www.pb.pl/dosluchania i w Twojej aplikacji podcastowej (np. na Spotify lub w Lectonie).

Paweł Sołtys

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne