REKLAMA
WAŻNE

Kompendium chciwości, czyli fortuna z powietrza

Marcin Świerkot2014-01-05 18:00
publikacja
2014-01-05 18:00

Wall Street po raz kolejny zawitało na ekrany kin za sprawą filmu "Wilk z Wall Street". Prawdziwa historia Jordana Belforta jest pięknym dokumentem ludzkiej chciwości i tego, do czego prowadzi ignorancja w inwestycjach.

"Jeżeli kupisz te akcje, twoim jedynym problemem będzie to, że kupiłeś tak mało" - często mówił główny bohater filmu, przy okazji kreując wizję niesamowitego bogactwa czekającego na potencjalnego "inwestora".

Obrazek ludzkiej chciwości i głupoty

Cała strategia "Wilka z Wall Street" nie jest zbyt finezyjna - polegała na odpowiednim wciskaniu ludziom akcji (z resztą do dziś prawdziwy "wilk" prowadzi seminaria z tego zakresu). Prowadziło to do nienaturalnego wzrostu cen akcji, które następnie sam sprzedawał z pomocą "słupów"(czyli osób, które wykonywały jego polecenia). Klienci zostawali z przewartościowanymi (lub bezwartościowymi) akcjami, a Belfort inkasował czysty zysk.

wilk z wall street recenzja

Źródło: materiały dla mediów

Po seansie filmu to, co może zadziwiać, to zbieżność obrazu kinowego z rzeczywistością. Najbardziej oczywiście uderza chciwość i głupota - jednak nie głównego bohatera. On jest bardziej katalizatorem innego bohatera, bezpośrednio niewidocznego w filmie, bohatera zbiorowego, a nim byli wszyscy ludzie, którzy byli w stanie powierzyć oszczędności życia obcemu facetowi po 10 minutach rozmowy. Ludzie, którzy zaślepieni chciwością, pełni ignorancji liczyli na to, że bez żadnego wysiłku zdobędą bogactwo.

Giełda dla Belforta jest tylko milionem wspaniałych historyjek o firmach z "olbrzymim potencjałem", które można "wcisnąć" ciemnocie. I dokładnie w ten sposób giełda jest potem postrzegana przez ludzi, którzy czują się oszukani tym, że "nie zarobili milionów na innowacyjnej spółce na granicy rewolucji". Ale czemu tu się dziwić, jeżeli się liczy, że bez żadnej wiedzy po 15 minutach rozmowy można zarobić olbrzymie pieniądze?

Polska wersja Wilka z Wall Street

Obserwując polską giełdową rzeczywistość ciężko się gorzko nie uśmiechnąć pod nosem i nie pomyśleć o New Connect, w momencie w którym główny bohater przedstawia dwóch facetów majsterkujących w garażu jako "niesamowicie perspektywiczną firmę, której technologia ma zastosowanie w wojsku oraz w sektorze prywatnym". Ale innych przykładów nie trzeba szukać daleko - WGI czy Amber Gold to osławione przykłady żerujące na ludzkiej chciwości.

To historia stara jak świat, która będzie się powtarzać w nieskończoność. Nie ważne jak głośno będzie się mówić, że pieniądze nie biorą się z powietrza. Film "Wilk z Wall Street" to bardzo rozrywkowy dokument, opowiadający historię największego cwaniaka pośród innych cwaniaków, chcących się szybko i bez wysiłku wzbogacić.

A można inaczej

Prawdziwy sens istnienia giełdy polega na kierowaniu kapitału w odpowiednie miejsca - wspieranie przyszłościowego, realnego biznesu i czerpanie korzyści z jego sukcesu. Potrafi to być równie emocjonujące, co korzystne, bo kierujemy swoje nadwyżki kapitału w inwestycje, które mają szanse poprawić ogólny dobrobyt. Jednak to wymaga czasu, doświadczenia i wiedzy - a to już jest niestety zdecydowanie trudniejsze, niż wrzucenie oszczędności życia w produkt, który polecił nam jakiś sprzedawca, by po fiasku takiej "inwestycji" głośno krzyczeć, że giełda to szulernia pełna cwaniaków i spekulantów.

Marcin Świerkot
Redaktor Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~Madera
Bo u Rządzących obserwuje się zjawisko,powielania ustaw najgorszych z możliwych z kodeksów innych Państw.Natomiast to co dobre, jest pomijane Słyszymy często bo tak jest w Ameryce., bo tak jest we Francji, ale nie zoruje się na Holenderskiej polityce emerytalnej,na Niemieckim prawie Bankowym,na Francuskiej polityce mieszkaniowej,Bo u Rządzących obserwuje się zjawisko,powielania ustaw najgorszych z możliwych z kodeksów innych Państw.Natomiast to co dobre, jest pomijane Słyszymy często bo tak jest w Ameryce., bo tak jest we Francji, ale nie zoruje się na Holenderskiej polityce emerytalnej,na Niemieckim prawie Bankowym,na Francuskiej polityce mieszkaniowej,na Hiszpańskim prawie karnym?! Za to politycy chętnie słuchają,i w błyskawicznym tempie potrafią przeforsować ustawę z nacisku i namowy Lobbysty! Mowa tu między innymi o ustawie dotyczącej odsetek od odsetek/już poruszałam ten temat/ ale nie został podjęty, bo doskonale Wiecie,że to ustawa przestępcza, nie zgodna z jakimkolwiek prawem! A mimo to w tym "Państwie Prawa" funkcjonuje!! Tak jak e-Sądy, które na porządku dziennym łamią prawo, potrafią po 10 latach, orzec zapłatę przedawnionego długu! I prozę mi nie mówić, że to jest uczciwe! Tylko Polak musi płacić za coś czego nie zrobił,lub nie otrzymał ! W całym Świecie nie ma czegoś takiego, aby płacić za kogoś,i komuś kto bezpośrednio nie jest związany umową! To następne, ohydne łamanie prawa,prawa w Świecie cywilizowanym a tu jest to prawo Trzeciego Świata !!!
~tess
"Kowalskiemu" pieniądze nie biorą się z powietrza to fakt . Za to państwo a najlepiej jakieś imperium może sobie z powietrza wykreować dowolną ilość pieniędzy. Jak "Kowalski" o tym słyszy to też by tak chciał . Niestety takie cuda zarezerwowane właśnie są dla cwaniaczków w garniturach .
Pieniądz już dawno
"Kowalskiemu" pieniądze nie biorą się z powietrza to fakt . Za to państwo a najlepiej jakieś imperium może sobie z powietrza wykreować dowolną ilość pieniędzy. Jak "Kowalski" o tym słyszy to też by tak chciał . Niestety takie cuda zarezerwowane właśnie są dla cwaniaczków w garniturach .
Pieniądz już dawno oderwał się od pracy . To widać na przykładzie tego że 3% ludzkości dzierży 50% światowego majątku . Reszta będzie zapiep.... bez wyników od kredytu do kredytu od 1 do 30 .
~zostaje z niczym
USA miesiecznie drukuje 85mld USD
Oszczędności obywateli tracą ciagle na wartosci
OFE tracą na akcjach
Kto jest uczciwy, a kto zlodziej?
~Obywatel
"...pieniądze nie biorą się z powietrza..." Czyżby? http://www.nbportal.pl/prezentacje/mechanizm-kreacji-pieniadza/kreacja.html
~Last minute
obejrzyjcie sobie Last minute - czyli jak typowego burasa z Polski rypie na kasie wielblad z Egiptu
~ewr
Najgorsze jest to, że ludzie będą patrzeć na tego oszusta z podziwem, bo przecież ma kasę i wszystko czego człowiek pragnie. Nikt nie powie nic o jego oszustwach. A dziś ten koleś nadal gra i jest milonerem
~www
przykład z Polski
Leszczyński z IDM SA
aggressive
Życie to jedna wielka gra...
~jesh
jesli ktos bez wiedzy idzie w gielde, to moze powinien zaczac wiecej grywac w totolotka, fakt na gieldzie sa opcje - pojdzie w gore pojdzie w dol [moze od czasu do czasu wrzuca dywidende - jesli szanuja siebie i dawcow kapitalu, ale wiekszosc jak tu ktos napisal - maja w doopie akcjonariuszy], a w lotto opcja jest inna - sie moze jesli ktos bez wiedzy idzie w gielde, to moze powinien zaczac wiecej grywac w totolotka, fakt na gieldzie sa opcje - pojdzie w gore pojdzie w dol [moze od czasu do czasu wrzuca dywidende - jesli szanuja siebie i dawcow kapitalu, ale wiekszosc jak tu ktos napisal - maja w doopie akcjonariuszy], a w lotto opcja jest inna - sie moze trafi za 2 zeta te 1/13,4 mln, no ale tu jest 2 zeta do stracenia, nie pare tysiecy....
~mecenas
Dziadek mówił życie to nie jest bajka a ojciec umiesz liczyć to licz na siebie. tak więc puki serce bije będę walczył o przetrwanie w tej światowej dżungli.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki