Kominiarze pomogą w wymianie kopciuchów

Stolica podpisała porozumienie z Krajową Izbą Kominiarzy o współpracy przy inwentaryzacji bezklasowych pieców i kotłów grzewczych - podał w czwartek stołeczny ratusz. Już w marcu kominiarze rozpoczną wizyty w domach warszawiaków i podczas przeglądów będą zachęcać do korzystania z miejskich dotacji do wymiany „kopciuchów”.

(fot. Robert Woźniak / FORUM)

Ratusz przypomina w czwartkowym komunikacie, że w Warszawie jednym ze źródeł zanieczyszczenia są przestarzałe piece i kotły grzewcze. "Krajowa Izba Kominiarzy przeprowadzi inwentaryzację źródeł ciepła w lokalach w budynkach, które nie są podłączone do sieci gazowej lub sieci ciepłowniczej na terenie stolicy" - informuje ratusz.

Jak wyjaśnia, podczas wizyt kominiarze przypomną mieszkańcom o programie dotacji, który pozwala na pokrycie do 100 proc. kosztów wymiany źródła ogrzewania do końca br. Przy okazji kominiarze będą też podkreślać, jak ważna jest bezpieczna eksploatacja przewodów kominowych i wentylacyjnych. "Regularne przeglądy, w tym przede wszystkim czyszczenie przewodów kominowych, pozwalają na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki inwentaryzacji Warszawa uzupełni swoją mapę lokali ogrzewanych przestarzałymi piecami i kotłami grzewczymi" - podkreśla ratusz.

Magistrat przypomina, że na walkę ze smogiem stolica przeznaczyła rekordową sumę - 300 mln zł, a w planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców. "Mieszkańcy mają okazję do końca 2022 roku skorzystać z miejskiego dofinansowania na wymianę źródła ciepła i instalacji grzewczej" - podaje ratusz.

Miasto oferuje do 100 proc. dofinansowania na wymianę pieca – pod warunkiem, że wniosek o dotację zostanie złożony do końca 2020 r. "W przyszłym roku dofinansowanie spadnie do 90 proc. kosztów wymiany pieca, a w 2022 r. do 70 proc. Osoby, które nie zawnioskują o dotację do końca 2022 r., będą musiały pokryć koszt wymiany kopciucha w całości z własnej kieszeni" - podkreśla ratusz.

Miasto wyjaśnia też, że system dotacji ma zmobilizować mieszkańców do jak najszybszego pozbycia się pieców, które przyczyniają się do złej jakości powietrza. "Mieszkańcy mają do wyboru kilka ekologicznych możliwości: podłączenie do miejskiej sieci cieplnej, instalację pieca gazowego, pompy ciepła lub pieca elektrycznego" - wskazuje ratusz.

Jak dodaje, dofinansowanie od miasta może sięgać nawet 200 tys. zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych i nawet 95 tys. zł dla indywidualnego mieszkańca. "Tak wysokie dotacje trafią do osób, które oprócz wymiany pieca zdecydują się dodatkowo na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii połączonych z nowym źródłem ogrzewania" - wskazuje ratusz.

Podkreśla jednocześnie, że decydujący jest termin złożenia wniosku, a samą inwestycję można zrealizować już w roku kolejnym. "Składając wniosek już w tym roku można oszczędzić pieniądze, a co jeszcze ważniejsze – zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich" - zaznacza.

Dokumenty można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Wnioski przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Szczegóły dostępne na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Miasto przypomina, że zgodnie "uchwałą antysmogową" w 2023 roku w życie wchodzi zakaz używania bezklasowych pieców i kotłów na terenie Mazowsza. Z kolei pod koniec 2023 roku w Warszawie wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem i drewnem w indywidualnych źródłach grzewczych (tym drugim przypadku, w dniach prognozowanych przekroczeń norm jakości powietrza). (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ robs/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 and-owc

Kominiarze są potrzebni. Pomogą przeczyścić "komin-rurę" babie, zamiast nieporadnego chłopa. Dawniej to robił "Robo-chłop" w serialu "Kiepski" żonie Ferdka (piwosza).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil