REKLAMA

Kolejny bank podnosi oprocentowanie lokat i depozytów

2022-05-12 15:35
publikacja
2022-05-12 15:35
Kolejny bank podnosi oprocentowanie lokat i depozytów
Kolejny bank podnosi oprocentowanie lokat i depozytów
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Do kilku banków, które wprowadziły podwyżki lokat i depozytów po apelu rządu w tej sprawie, dołączył kolejny. W czwartek Bank BNP Paribas poinformował, że udostępnił nową ofertę depozytów z oprocentowaniem na poziomie 5 proc.

Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Premier pytany we wtorek o to, w jaki sposób chce skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: "Poprzez perswazję". Natomiast w środę szef rządu zapowiedział wprowadzenie nowego typu obligacji powiązanych ze stopami procentowymi NBP. „Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc.” – wyjaśnił.

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że w czerwcu resort wprowadzi do stałej oferty dwa nowe typy obligacji: roczne i dwuletnie o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Obligacje roczne będą nowym instrumentem oszczędzania stanowiącym bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Nowe obligacje dwuletnie zastąpią dotychczas sprzedawane obligacje o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu.

Jak poinformował w czwartek BNP Paribas, od 12 maja w banku tym dostępna jest nowa oferta depozytów z oprocentowaniem na poziomie 5 proc. Bank wskazał, że dotyczy zarówno nowych, jak i już zdeponowanych w banku środków. Żeby uzyskać takie warunki, klienci muszą otworzyć 5-miesięczną lokatę za pomocą aplikacji GOmobile.

Wcześniej, bo od 28 kwietnia w ramach promocji dla klientów indywidualnych i firm, którzy jeszcze z ING nie oszczędzają, oprocentowanie wynosi 4 proc. przez 3 miesiące, dla kwot poniżej 200 tys. zł. Natomiast dla dotychczasowych klientów bank oferuje 4 proc. przez 3 miesiące, dla nowych środków do 200 tys. zł. Bank dodał, że podstawowa stawka oprocentowania dla kont oszczędnościowych wynosi 0,5 proc.

Decyzji o podniesieniu oprocentowania dla właścicieli lokat i kont oszczędnościowych nie podjął na razie PKO BP, który prowadzi w tej sprawie analizy.

Oprocentowanie depozytów podniósł Alior Bank, wprowadzając wyższe stawki dla właścicieli lokat i kont oszczędnościowych. Zgodnie z komunikatem na internetowej stronie banku "w związku z kolejnym wzrostem stóp procentowych NBP Alior Bank zdecydował się podwyższyć oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat na nowe środki dla klientów indywidualnych".

Na przykład stawką 5 proc. w skali roku objęto od 10 maja "Lokatę na Nowe Środki" na okres 365 dni. Zgodnie z informacją, w przypadku pozostałych okresów oprocentowanie wyniesie odpowiednio 4,5 proc. w skali roku na 182 dni oraz 4 proc. w skali roku na 92 dni" - przekazano. Od 4 maja br. bank podniósł oprocentowanie "Konta Oszczędnościowego", które przy saldzie od 200 tys. zł (włącznie) wynosi 1 proc. w skali roku, a przy niższym niż 200 tys. zł – 0,75 proc. w skali roku.

"Oprocentowanie lokat uatrakcyjniliśmy w sobotę, a kont oszczędnościowych w poniedziałek" - poinformował rzecznik prasowy Getin Noble Bank Artur Newecki. Bank na lokacie („Lokata na Nowe Środki”) proponuje promocyjne oprocentowanie nawet do 5,5 proc. w skali roku. Z kolei dla „Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” - do 5 proc. w skali roku. Zgodnie z informacją banku minimalna kwota lokaty z oprocentowaniem promocyjnym wynosi 5 tys. zł. Natomiast w nowej ofercie „Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” promocyjne oprocentowanie w skali roku sięga 5 proc. dla kwoty do 400 tys. zł.

W najbliższych dniach nową ofertę depozytową przedstawi Pekao. "Po raz kolejny podniesiemy oprocentowanie lokat" - przekazał we wtorek PAP prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Obserwujemy, że banki już rywalizują o gotówkę, np. oferując wyższe oprocentowanie depozytów - dodał.

Skiba przypomniał, że Pekao już w kwietniu informowało o pierwszej podwyżce oprocentowania depozytów. "Obecnie – w związku z utrzymującym się trendem inflacyjnym – pracujemy nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Szczegóły przedstawimy w perspektywie najbliższych dni" - przekazał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w ubiegły czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. (PAP)

lgs/ maja/ aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
A czemu zwykłe konta, rachunki od lat nie są w ogóle oprocentowane???? dziesiątki /setki miliardów zł na nich leżą klientów są obracane przez banki i nawet grosza z nich chytrzy finansiści nie oddadzą klientom. Taki jawne żerowanie na pieniądzach ludzi nic więcej.
olmert
Nikt nikomu nie nakazuje trzymania kasy na ROR.
olmert
Nic nie pobije KO w Nest z oprocentowaniem równym WIBOR 3M.
blesso
Ale tylko dla kont założonych przed 2016 rokiem.
Późniejsze oprocentowane są np WIBOR minus 0.5% albo jeszcze większa kwota pomniejszająca.
boris-vodka odpowiada blesso
Guzik prawda dotyczy to kont założonych od roku 2016 do grudnia 2021....Można sprawdzić na stronie banku . Wiem bo mam tam Konto Oszczędnościowe
elektryknapiec3k
Aż specjalnie zalożyłem konto żeby to sprostować. Juz któryś raz widzę taki komentarz. Jak ktoś na dzień dzisiejszy założy konto w NESCie to ma stawkę WIBOR 3M - 4%, więc wychodzi 2 z hakiem. Faktycznie najlepsze oprocentowanie. Obecnie na rynku z mojej wiedzy, bez durnowatych promocji ma pewien japoński bank gdzie stawka jest równa Aż specjalnie zalożyłem konto żeby to sprostować. Juz któryś raz widzę taki komentarz. Jak ktoś na dzień dzisiejszy założy konto w NESCie to ma stawkę WIBOR 3M - 4%, więc wychodzi 2 z hakiem. Faktycznie najlepsze oprocentowanie. Obecnie na rynku z mojej wiedzy, bez durnowatych promocji ma pewien japoński bank gdzie stawka jest równa wiborowi 3m z okresem akutalizacji do kwartał.
zoomek
Ale to są żarty w porównaniu do inflacji. A konto tam mam ale na takie bzdety to nie patrzę nawet.
olmert odpowiada elektryknapiec3k
Toyota Bank Polska SA to filia niemieckiego oddziału Toyota Financial Services Corp. Właścicielem TB Polska jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii.

Co do oprocentowania, to na ichnim IKO w danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału czyli z 30.
Toyota Bank Polska SA to filia niemieckiego oddziału Toyota Financial Services Corp. Właścicielem TB Polska jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii.

Co do oprocentowania, to na ichnim IKO w danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału czyli z 30. marca czyli bardzo słabo. Dodatkowo każda wypłata z tego konta oznacza 30 zeta miesięcznie w plecy - lipa!

Od poniedziałku na moim KO w Nest będę miał 6,4% :)
nasch_tschalnik
Alior obniżył oprocentowanie Konta Mocno Oszczędnościowego, które było powiązane z Wiborem do 0,46%. Podwyższą trochę na nowe środki, a na stare obniżają. Nie buduje to zaufania klienta.
zoomek
Ludzie - Wy chcecie oszczędzać mając oprocentowanie niższe od inflacji? Wszystko dobrze z głowami?

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki