REKLAMA

Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP

2022-05-11 12:58, akt.2022-05-11 13:37
publikacja
2022-05-11 12:58
aktualizacja
2022-05-11 13:37

Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP
Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP
/ Kancelaria Premiera RP

Wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.

„Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych” – powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022.

Jak mówił, wkrótce pojawi się nowa obligacja, powiązana ze stopami procentowymi NBP. „Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc.” – powiedział premier.

Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". "Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją" - mówił szef rządu.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.

Premier do prezesów banków: przebudźcie się, depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie

Podczas wystąpienia premier zaznaczył też, że w krótkim czasie powinien nastąpić też wzrost oprocentowania depozytów w bankach.

"Spotkałem się też z kierownictwem największych instytucji finansowych, dokonywaliśmy przeglądu aktualnej sytuacji i wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby również oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry. Widzę już jaskółki tych spotkań" - powiedział.

"Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (zł - PAP) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc." - powiedział Morawiecki.

"To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji" - dodał. Morawiecki podkreślił, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy centralnej.

Janina Bąk: Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Statystycznie rzecz biorąc

21,76 zł

39,99 zł

Sprawdź
Thomas Sowell: Ekonomia dla każdego

Ekonomia dla każdego

73,04 zł

102,67 zł

Sprawdź
Kate Raworth: Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Ekonomia obwarzanka

37,70 zł

59,90 zł

Sprawdź

Morawiecki: Banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być kulą u nogi

Szef rządu mówił podczas kongresu, że banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być "kulą u nogi" kredytobiorców. Zwrócił uwagę, że w interesie banków jest to, aby nie miały one tak wielu klientów, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań.

Przypomniał, że rząd zaproponował rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Szef rządu zwrócił uwagę, że zaproponowanie m.in. rozwiązań dotyczących kredytobiorców pokazuje, że państwo jest aktywne, nie chowa głowy w piasek w sytuacjach kryzysowych.

Morawiecki podkreślił, że są dwa modele zarządzania kryzysowymi sytuacjami. Pierwsze to model tzw. nocnego stróża czy nawet - jak wskazał premier - drzemiącego stróża. "To było państwo naszych poprzedników partii liberalnej, państwo które przysypia, państwo minimalne" - mówił.

Premier dodał, że drugi model zarządzania, to państwo czuwające, które inicjuje różnego rodzaju mechanizmy osłonowe dla obywateli, przedsiębiorców.

Morawiecki wskazał, że takie państwo "nie chowa głowy w piasek, nie udaje, że nic się dziwnego nie dzieje na rynku - no dzieje się". 

Premier: wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki

"Wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki, w świecie polityki społeczno-gospodarczej w zasadzie wszystkich państw na świecie" - mówił.

Podkreślił, że obecne wyzwania są bezprecedensowe. "Będąc nawet najlepszym, najwspanialszym innowatorem świata, mając znakomicie zapowiadające się start-upy, nie można abstrahować od tego wielkiego wyzwania, z jakim dzisiaj się mierzymy" - ocenił premier. "Ma ono wpływ na wszystko, co dzieje się wokół nas i nie zdarzyło się nagle, nie zostało zawieszone w próżni" - dodał.

"Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - otóż do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach finansowych, do inflacji dołożyły się gigantyczne wyzwania geopolityczne, czyli - można powiedzieć - czterej jeźdźcy apokalipsy, którzy uderzyli w gospodarkę Europy, w ten świat Europy, jaki znamy, ale także uderzyli w cały świat" - stwierdził szef rządu. 

Morawiecki: 70 proc. inflacji wywołała Rosja

"Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny" - podkreślił Morawiecki. "Jak mówi prezydent Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie" - dodał.

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat.

"Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę" - powiedział premier.

"My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system" - stwierdził. Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, "który jest synchroniczny". "Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej - fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza" - powiedział. 

Premier: raje podatkowe to okradanie klasy średniej

"Co to są raje podatkowe? To jest okradanie klasy średniej całego Zachodu i także wszystkich wolnych krajów. Precz z rajami podatkowymi! Polska mówi o tym najgłośniej od kilku lat. To także przyzwolenie na gigantyczne nierówności i w krajach bogatych i w krajach biedniejszych" - powiedział premier.

Dodał, że obecny model gospodarki światowej jest daleki od równowagi, jest pełen nierówności społecznych, wielkich nierówności pomiędzy bogatymi korporacjami a tworzącymi swoją przestrzeń do działania małymi mikroprzedsiębiorcami.

Zdaniem Morawieckiego przebudowie musi ulec architektura podatkowa świata i cały globalny system tworzenia wartości dodanej.

Morawiecki: Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i gazu

Premier podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich".

Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu. "Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie" - mówił szef rządu.

"Uniezależnijmy się od ruskiej ropy, od ruskiego gazu, ale także od innych dostawców, którzy przecież bardzo drogo dzisiaj sprzedają nam Europejczykom i wszystkim na świecie swoje surowce"- apelował. "Bardzo często oni te surowce wykorzystują w złym celu" - dodał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. "Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. To najdroższa energia, nie mówiąc o tym, że tymi gazociągami, ropociągami płynie także krew niewinnych ludzi mordowanych cywili, kobiet, dzieci i żołnierzy walczących o suwerenną Ukrainę" - podkreślił. 

JM

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (140)

dodaj komentarz
magdadrewniak
Jak zarabiać na obligacjach?
lemka
Najpierw trzeba zdecydować się na jakiś rodzaj i mozna przeliczyć na jaki zysk można liczyć.
lemka
Czy inwestowanie w obligacje to aktualnie bezpieczne rozwiązanie ? Warto ?
lukaszslask
przede wszystkim,skoro chca sie brac za banki,to niech sie wezma tez za kopalnie,skoro cale lata doplacalismy do nich to chyba pora sie wkoncu odwdzieczyc i sprzedawac nam wegiel ciut drozej,ale nie po 2 tys za tone,na gaz nie mamy wplywu i mamy go za malo,ale na wegiel juz tak,wiec obnizka wegla,z automatu pradu i jakos przezyjemy przede wszystkim,skoro chca sie brac za banki,to niech sie wezma tez za kopalnie,skoro cale lata doplacalismy do nich to chyba pora sie wkoncu odwdzieczyc i sprzedawac nam wegiel ciut drozej,ale nie po 2 tys za tone,na gaz nie mamy wplywu i mamy go za malo,ale na wegiel juz tak,wiec obnizka wegla,z automatu pradu i jakos przezyjemy Putininflacje.....
prawnuk
? a to rozwiązuje przyczyny wysokiej inflacji? Brak 14 emerytury - to spadek inflacji - taki pierwszy przykład z brzegu.
camboz
Skończenie z wszelakim rozdawnictwem, na którym obecna ekipa rządząca opiera swój polityczny byt od kilku lat, to najlepsza forma walki z inflacją.
polonu
inflacja 100% a obligacje 5% to za granicą nie idzie się zadłużyć płacąc 5 % nikt nie da pożyczki .
niepejsiaty_polak
To może dowcip na podsumowanie dyskusji : rozmawiają 2 żony polityków. - Co robisz? - Nic. - A w jakiej Spółce?
godunow2
Wprowadzimy obligacje oparte o WIBOR 6M, a potem zamrozimy WIBOR 6M i zmienimy prawo tak aby odsetki od kredytów były oparte o WIBOR O/N ... albo inne czary mary ...

Powiązane: Impact 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki