REKLAMA

Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP

2022-05-11 12:58, akt.2022-05-11 13:37
publikacja
2022-05-11 12:58
aktualizacja
2022-05-11 13:37
Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP
Morawiecki: Wprowadzamy nowe obligacje detaliczne oparte na stopie referencyjnej NBP
/ Kancelaria Premiera RP

Wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.

„Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych” – powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022.

Jak mówił, wkrótce pojawi się nowa obligacja, powiązana ze stopami procentowymi NBP. „Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc.” – powiedział premier.

Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". "Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją" - mówił szef rządu.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.

Premier do prezesów banków: przebudźcie się, depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie

Podczas wystąpienia premier zaznaczył też, że w krótkim czasie powinien nastąpić też wzrost oprocentowania depozytów w bankach.

"Spotkałem się też z kierownictwem największych instytucji finansowych, dokonywaliśmy przeglądu aktualnej sytuacji i wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby również oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry. Widzę już jaskółki tych spotkań" - powiedział.

"Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (zł - PAP) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc." - powiedział Morawiecki.

"To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji" - dodał. Morawiecki podkreślił, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy centralnej.

Janina Bąk: Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Statystycznie rzecz biorąc

21,76 zł

39,99 zł

Sprawdź
Thomas Sowell: Ekonomia dla każdego

Ekonomia dla każdego

73,04 zł

102,67 zł

Sprawdź
Kate Raworth: Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Ekonomia obwarzanka

37,70 zł

59,90 zł

Sprawdź

Morawiecki: Banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być kulą u nogi

Szef rządu mówił podczas kongresu, że banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być "kulą u nogi" kredytobiorców. Zwrócił uwagę, że w interesie banków jest to, aby nie miały one tak wielu klientów, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań.

Przypomniał, że rząd zaproponował rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Szef rządu zwrócił uwagę, że zaproponowanie m.in. rozwiązań dotyczących kredytobiorców pokazuje, że państwo jest aktywne, nie chowa głowy w piasek w sytuacjach kryzysowych.

Morawiecki podkreślił, że są dwa modele zarządzania kryzysowymi sytuacjami. Pierwsze to model tzw. nocnego stróża czy nawet - jak wskazał premier - drzemiącego stróża. "To było państwo naszych poprzedników partii liberalnej, państwo które przysypia, państwo minimalne" - mówił.

Premier dodał, że drugi model zarządzania, to państwo czuwające, które inicjuje różnego rodzaju mechanizmy osłonowe dla obywateli, przedsiębiorców.

Morawiecki wskazał, że takie państwo "nie chowa głowy w piasek, nie udaje, że nic się dziwnego nie dzieje na rynku - no dzieje się". 

Premier: wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki

"Wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki, w świecie polityki społeczno-gospodarczej w zasadzie wszystkich państw na świecie" - mówił.

Podkreślił, że obecne wyzwania są bezprecedensowe. "Będąc nawet najlepszym, najwspanialszym innowatorem świata, mając znakomicie zapowiadające się start-upy, nie można abstrahować od tego wielkiego wyzwania, z jakim dzisiaj się mierzymy" - ocenił premier. "Ma ono wpływ na wszystko, co dzieje się wokół nas i nie zdarzyło się nagle, nie zostało zawieszone w próżni" - dodał.

"Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - otóż do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach finansowych, do inflacji dołożyły się gigantyczne wyzwania geopolityczne, czyli - można powiedzieć - czterej jeźdźcy apokalipsy, którzy uderzyli w gospodarkę Europy, w ten świat Europy, jaki znamy, ale także uderzyli w cały świat" - stwierdził szef rządu. 

Morawiecki: 70 proc. inflacji wywołała Rosja

"Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny" - podkreślił Morawiecki. "Jak mówi prezydent Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie" - dodał.

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat.

"Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę" - powiedział premier.

"My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system" - stwierdził. Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, "który jest synchroniczny". "Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej - fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza" - powiedział. 

Premier: raje podatkowe to okradanie klasy średniej

"Co to są raje podatkowe? To jest okradanie klasy średniej całego Zachodu i także wszystkich wolnych krajów. Precz z rajami podatkowymi! Polska mówi o tym najgłośniej od kilku lat. To także przyzwolenie na gigantyczne nierówności i w krajach bogatych i w krajach biedniejszych" - powiedział premier.

Dodał, że obecny model gospodarki światowej jest daleki od równowagi, jest pełen nierówności społecznych, wielkich nierówności pomiędzy bogatymi korporacjami a tworzącymi swoją przestrzeń do działania małymi mikroprzedsiębiorcami.

Zdaniem Morawieckiego przebudowie musi ulec architektura podatkowa świata i cały globalny system tworzenia wartości dodanej.

Morawiecki: Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i gazu

Premier podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich".

Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu. "Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie" - mówił szef rządu.

"Uniezależnijmy się od ruskiej ropy, od ruskiego gazu, ale także od innych dostawców, którzy przecież bardzo drogo dzisiaj sprzedają nam Europejczykom i wszystkim na świecie swoje surowce"- apelował. "Bardzo często oni te surowce wykorzystują w złym celu" - dodał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. "Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. To najdroższa energia, nie mówiąc o tym, że tymi gazociągami, ropociągami płynie także krew niewinnych ludzi mordowanych cywili, kobiet, dzieci i żołnierzy walczących o suwerenną Ukrainę" - podkreślił. 

JM

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (137)

dodaj komentarz
lukaszslask
przede wszystkim,skoro chca sie brac za banki,to niech sie wezma tez za kopalnie,skoro cale lata doplacalismy do nich to chyba pora sie wkoncu odwdzieczyc i sprzedawac nam wegiel ciut drozej,ale nie po 2 tys za tone,na gaz nie mamy wplywu i mamy go za malo,ale na wegiel juz tak,wiec obnizka wegla,z automatu pradu i jakos przezyjemy przede wszystkim,skoro chca sie brac za banki,to niech sie wezma tez za kopalnie,skoro cale lata doplacalismy do nich to chyba pora sie wkoncu odwdzieczyc i sprzedawac nam wegiel ciut drozej,ale nie po 2 tys za tone,na gaz nie mamy wplywu i mamy go za malo,ale na wegiel juz tak,wiec obnizka wegla,z automatu pradu i jakos przezyjemy Putininflacje.....
prawnuk
? a to rozwiązuje przyczyny wysokiej inflacji? Brak 14 emerytury - to spadek inflacji - taki pierwszy przykład z brzegu.
camboz
Skończenie z wszelakim rozdawnictwem, na którym obecna ekipa rządząca opiera swój polityczny byt od kilku lat, to najlepsza forma walki z inflacją.
polonu
inflacja 100% a obligacje 5% to za granicą nie idzie się zadłużyć płacąc 5 % nikt nie da pożyczki .
niepejsiaty_polak
To może dowcip na podsumowanie dyskusji : rozmawiają 2 żony polityków. - Co robisz? - Nic. - A w jakiej Spółce?
godunow2
Wprowadzimy obligacje oparte o WIBOR 6M, a potem zamrozimy WIBOR 6M i zmienimy prawo tak aby odsetki od kredytów były oparte o WIBOR O/N ... albo inne czary mary ...
leszku
Przecież z Rosją budował mur, jak 70% inflacji to ich wina skoro rozdajesz majatek Polaków od kilku lat?
drabio
Nowe obligacje, wyższe procenty.... Hm bardzo wymowne, czyżby problemy z dluuugiem.
xxpp
Przeciez zrepolonizowali kilka banków? do kogo on apeluje? sam do siebie?
Obligacje to ściąganie kasy z rynku i ratowanie budżetu. 5% to plucie ludziom w twarz. po pierwsze sporo poniżej inflacji, po drugie zagranicy płacą więcej.

Powiązane: Impact 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki