REKLAMA

Kobiety na rynku pracy: mniej zarabiają, zajmują się domem kosztem pracy

2021-03-07 06:51
publikacja
2021-03-07 06:51
Kobiety na rynku pracy: mniej zarabiają, zajmują się domem kosztem pracy
Kobiety na rynku pracy: mniej zarabiają, zajmują się domem kosztem pracy
fot. Tetiana Ch / / Shutterstock

Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni, dużo częściej niż panowie nie są aktywne zawodowo, częściej też pracują w niepełnym wymiarze, a pandemia przysporzyła im jeszcze więcej obowiązków związanych z domem i opieką nad dziećmi - wynika z rozmów PAP z ekspertami rynku pracy.

"Jeśli spojrzymy na bezrobocie, tu nie ma dużej różnicy pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Są natomiast duże dysproporcje we wskaźniku zatrudnienia: w przypadku mężczyzn pracuje 63 proc. całej populacji, w przypadku kobiet 47 proc. W dużej mierze wynika to z faktu, że kobiety częściej zajmują się domem i dziećmi, poza tym pięć lat wcześniej mogą przechodzić na emeryturę" – powiedział PAP ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda.

Nie 9 a 20 proc. luki płacowej

Wskazał, że według GUS nieskorygowana luka płacowa, różnicująca wynagrodzenia tylko ze względu na płeć, wynosi w Polsce 9 proc. i jest jedną z niższych w Europie. "Te dane jednak fałszują rzeczywistość, bo kobiety działają w innych branżach, zajmują inne stanowiska, więc realnie powinniśmy porównywać kobiety i mężczyzn w podobnym wieku, o podobnych kwalifikacjach i na podobnych stanowiskach. Skorygowana luka płacowa uwzględniająca te czynniki jest więc wyższa i wynosi, według Instytutu Badań Strukturalnych, ok. 20 proc." - podkreślił ekspert.

Dodał, że panie rzadziej zajmują kierownicze stanowiska - według Grant Thornton, 38 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach to kobiety.

Według Bilansu Kapitału Ludzkiego, projektu badawczego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego, kobiety w Polsce zarabiają o 30 proc. mniej niż mężczyźni.

"Kobiety generalnie zarabiają mniej, ale kluczowe jest, jak policzymy różnice: czy tylko zapytamy o zarobki i porównamy odpowiedzi obu płci, czy porównamy, ile godzin pracuje się w tygodniu, czy na cały etat, czy w niepełnym wymiarze, w jakich zawodach, czy w sektorze publicznym czy prywatnym" - zauważył dr Szymon Czarnik z UJ, analityk Bilansu Kapitału Ludzkiego.

Zwrócił uwagę, że badania sondażowe nie są w stanie objąć całej gospodarki i porównywać ludzi, którzy wykonują dokładnie tę samą pracę. "Np. do kategorii specjalistów zaliczamy i nauczycieli, i lekarzy, i pielęgniarki i specjalistów IT, a wiadomo, że w każdym z tych zawodów płace są diametralnie różne" - wskazał Czarnik. Jak dodał, mężczyźni deklarują, że pracują mniej więcej pięć godzin dłużej w tygodniu niż kobiety, co też wpływa na różnice płacowe. „Tak naprawdę ogólna różnica w płacach w przeważającej mierze sprowadza się do faktu, że najlepiej zarabiającą grupą są żonaci mężczyźni. Zarabiają oni więcej nie tylko od kobiet ogólnie, ale też o ok. 40-50 proc. więcej od mężczyzn stanu wolnego” - podkreślił Czarnik.

W kategorii kierownicy i dyrektorzy, według BKL, obie płcie są reprezentowane po równo, natomiast mężczyźni częściej są np. kierownikami ds. produkcji, a kobiety ds. personalnych. Na pytanie o awans w ciągu ostatnich 12 miesięcy, odsetek kobiet i mężczyzn, którzy awansowali, jest taki sam.

"Niewielkie różnice zaobserwowaliśmy w ocenie zadowolenia z aktualnych zarobków. Mężczyźni są trochę bardziej zadowoleni, choć nie są to duże różnice. Ludzie też patrzą na swoje zarobki z punktu widzenia swoich oczekiwań. Nasze badanie pokazuje, że kobiety mają niższe oczekiwania płacowe i na pytanie o minimalną kwotę, za jaką podjęłyby pracę, podają wartości średnio o 17-20 proc. niższe niż mężczyźni" - powiedział Czarnik.

Nierówny podział obowiązków

Wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy ma ich większe obciążenie obowiązkami domowymi. Pandemia ten nierówny podział obowiązków jeszcze bardziej pogłębiła – dodał Komuda. „Kobiety, które znalazły się w uprzywilejowanej grupie zdalnych pracowników, muszą się jednocześnie zajmować pracą zawodową, domem i dziećmi. To obarczyło je dodatkowym stresem” – zaznaczył z kolei Komuda.

Zwrócił też uwagę, że przy pogorszeniu sytuacji na rynku pracy, im bardziej dyskryminowana grupa, tym bardziej doświadcza słabszej koniunktury i zwolnień. „W dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że kobieta zajdzie w ciążę, pójdzie na urlop, żeby zająć się dzieckiem, jest mniej dyspozycyjna. Przy rekrutacji pracodawca mając do wyboru kobietę i mężczyznę, jest bardziej skłonny, by zatrudnić mężczyznę, a z kolei przy redukcji zatrudnienia, by zwolnić kobietę" - stwierdził ekspert FISE.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
drzaraza
Pracują krócej o 5 lat . Żyjà dłużej średnio o 7 lat . Biorà wyższe emerytury od męższczyzn i dłużej przez jednakową średnią długość życia dla obu płci przy wyliczaniu emerytury.
1a2b
za to pracują krócej o 5 lat a powinny pracować dłużej o 5 lat.
kozak25
Po pierwsze, stek bredni po drugie szkoda, że nikt tak się nie użala nad mężczyznami, że:
- krócej żyją,
- że częściej wpadają w depresję,
- że częściej popełniają samobójstwo,
- że więcej dają na utrzymanie gospodarstwa domowego w którym kobiety też żyją...
- i wiele, wiele innych sytuacji i spraw w których równości
Po pierwsze, stek bredni po drugie szkoda, że nikt tak się nie użala nad mężczyznami, że:
- krócej żyją,
- że częściej wpadają w depresję,
- że częściej popełniają samobójstwo,
- że więcej dają na utrzymanie gospodarstwa domowego w którym kobiety też żyją...
- i wiele, wiele innych sytuacji i spraw w których równości nie ma!
Ustalmy jedno, skoro kobiety mniej zarabiają to znaczy, że są gorsze i tyle, staną się lepsze będą zarabiać więcej ;) To tak na koniec, aby wbić kij w mrowisko lewackiej psełdo równości wszystkiego i wszystkich.
jas2
Kobiety powinny mieć krótszy wiek emerytalny wyłącznie, jeśli urodziły i wychowały dzieci.
W innym przypadku nie widzę logicznego uzasadnienia.
iwonka50
Częściej zajmują się pracą kosztem domu i dzieci. I o to chodzi nowym lewackim komunistom.
hal9ooo
...dodam tylko, że "artykuł" zdobi zdjęcie nawiązujące do wymyślonego serialu w którym kobieta tryumfuje w top szachach nad mężczyznami. Nie było rzeczywistej sytuacji/zdarzenia do którego mogliście nawiązać?
hal9ooo
Zlikwidujmy lukę! oraz ...wyrównajmy wiek emerytalny oraz normy np. dot. limitów przenoszonych ciężarów. Dajmy pracodawcom prawo o decydowaniu kogo chcą zatrudnić oraz ....zwolnić po wyrównaniu luki. Może autorka skomentuje propozycje...?
traderfr
Pracodawcy szukają najtańszych pracowników, więc dlaczego zatrudniają mężczyzn skoro mogą mieć kobiety które zrobią to samo za 20% mniej?
bha
Może dekady temu, obecnie zarabiają tak jak niestety zdecydowana większość % i to już w Ogromie branż i zawodów czyli oficjalne minimalne minimum lub niewiele więcej !!!.
qonradx
Bezos, Zuckerbeg, Slimm, Gates, Buffet, Musk - kilka nazwisk sławnych kobiet w Biznesie, które zgromadziły fortunę ! XDDD

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki