REKLAMA

Kluczowa płyta z Pegasusa złamana. Nowe informacje o operacji “Jaszczurka”

2023-12-05 12:01
publikacja
2023-12-05 12:01

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ustaliła, że płyta DVD, która zawierała dane z ataku Pegasusa na telefon Krzysztofa Brejzy z Koalicji Obywatelskiej, została zniszczona. Przez złamanie odczyt danych nie był już możliwy - informuje TVN24.

Kluczowa płyta z Pegasusa złamana. Nowe informacje o operacji “Jaszczurka”
Kluczowa płyta z Pegasusa złamana. Nowe informacje o operacji “Jaszczurka”
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Delegatura CBA w Bydgoszczy zawiadomiła w lutym 2022 r. wiceszefa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, że stwierdzono uszkodzenie płyty, przez co jej odtworzenie przestało być możliwe.

Wcześniej, dokładnie 18 stycznia 2022 r. po zawiadomieniu Krzysztofa Brejzy z Koalicji Obywatelskiej prokuratura rozpoczęła śledztwo w związku z włamaniem do jego telefonu. Żona posła poprosiła prokuraturę o zabezpieczenie wszystkich nośników, gdzie mogły być zapisane dane dotknięte Pegasusem.

Właśnie ten nośnik miał być kluczowy, ponieważ według Krzysztofa i Doroty Brejzów to tam miały znajdować się niezmienione przez nikogo treści z telefonu. 

“Ta płyta była unikalna, bo na niej zapisano praktycznie cały obraz telefonu Krzysztofa, wszystkie informacje w nim z każdej aplikacji. Wtedy użyto programu Pegasus po raz pierwszy. Na tej płycie było zapisane pierwotne, oryginalne dane z telefonu” - powiedziała w rozmowie z TVN24 Dorota Brejza.

Szczegółów wciąż brakuje

Prokuratura w Gdańsku stwierdziła jednak, że płyta nie została zniszczona umyślnie, a dane zachowano również na innym nośniku.

Kiedy płyta mogła zostać zniszczona? 25 stycznia 2022 r. była jeszcze odtwarzana w komputerze. 2 lutego 2022 r. prowadzenie operacji “Jaszczurka” zostało przekazane nowej agentce i to wtedy stwierdzono, że nośnik jest uszkodzony.

PB

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (56)

dodaj komentarz
lebero654
Rozumiem, że agentka ma sprawę o zniszczenie dowodu w sprawie.
marszalek2020
TVN wycofuje się już z wielu "afer" którymi karmili Polskę :)
No ale cóż, jak ludzie dają sie oszukiwać w prosty sposób to na pewno ktoś z tego skorzysta, tym bardziej, że niektórzy mają w tym jeszcze doświadczenie rodem z PRL.
tytus22
Jak by nie ten TVN to byś żył w nie świadomości że niby Niemcy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rozsadkunamtrzeba
Rozumiem, że 1a2b przedstawia oficjalne stanowisko PIS
apolonia
sprzedają głodne kawałki lemingom a te miernoty juz nie trzymają moczu z emocji
apolonia
hahahaha... ale wy jestescie zenujacy
karbinadel
Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie projektu ustawy (która zresztą już została wycofana), a na niszczenie dowodów przymyka oko
jkl777
U mnie plyta CD z nagraniem zostala "uszkodzona" w sprawie o uszkodzenie mienia wartosci 1500 zł, a co dopiero w sprawach sPiSkowych miernot. Tam nosniki w gwiezdny pyl sie chyba zamieniaja.

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki