REKLAMA

Klient skarży się na BOŚ. „Odciął mnie od gotówki”

Wojciech Boczoń2022-08-01 13:40analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-01 13:40
Klient skarży się na BOŚ. „Odciął mnie od gotówki”
Klient skarży się na BOŚ. „Odciął mnie od gotówki”
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Banki ograniczają obsługę gotówkową w oddziałach - pisaliśmy o tym na łamach Bankier.pl. Pół biedy, jeśli robią to instytucje dysponujące rozbudowaną siecią oddziałów i wykluczają z operacji gotówkowych tylko niektóre placówki. Na podobny krok zdecydował się jednak niewielki BOŚ. Bank ograniczył obsługę gotówkową we wszystkich oddziałach do godzin 11-15. „Odcięto mnie od gotówki” – grzmi pan Arkadiusz.

W ramach cyklu „Kont(r)atak” przyglądam się ukrytym w cennikach bankowych opłatom, uciążliwym procedurom i archaicznym rozwiązaniom. Prosiłem czytelników, by zgłaszali mi swoje problemy z bankami, które postaram się nagłośnić (formularz znajduje się pod tekstem). Napisał do mnie pan Arkadiusz, który skarży się na BOŚ Bank. To niewielka instytucja, która dysponuje 55 oddziałami na terenie kraju. W lipcu bank zdecydował się ograniczyć obsługę gotówkową we wszystkich oddziałach do godzin 11.00-15.00.

„BOŚ wykluczył pracujących z obsługi gotówkowej”

- Całe cztery godziny dziennie w środku dnia. To powoduje, że pracujący jak ja zostaje wykluczony z transakcji gotówkowych. To jest kuriozalne! Odcięto mnie od gotówki – pisze pan Arkadiusz. I dodaje, że aby załatwić coś gotówkowo, musiałby wziąć specjalnie urlop, co w jego sytuacji oznacza utratę dniówki. - Bank w ani jeden dzień tygodnia nie oferuje usługi gotówkowej, np. do 17.00 - to skandaliczne! – skarży się czytelnik. - Szczególnie dla starszego pracującego pokolenia – podkreśla.

I rzeczywiście, dla części klientów może to być problematyczne. Zwłaszcza – jak pisze nasz czytelnik – dla starszego i pracującego pokolenia, które nie zawsze jest za pan brat z urządzeniami samoobsługowymi. Nie wszyscy też korzystają z kanałów zdalnych, takich jak bankowość internetowa czy mobilna. Nadal sporo osób realizuje swoje dyspozycje w sposób klasyczny, czyli w oddziale banku. Na domiar złego bank nie oferuje wpłatomatów, za pomocą których klienci mogliby bezpłatnie wpłacić pieniądze na rachunek.

„Klienci mogą obsługiwać swoje finanse zdalnie”

Poprosiłem o komentarz w tej sprawie przedstawicieli banku. Niestety, nie mam dobrych informacji – decyzja o zmianie godzin obsługi transakcyjnej zapadła na dobre i wynika z realizacji strategii banku. Biuro prasowe BOŚ zaznacza jednak, że klienci mogą zdalnie obsługiwać swoje finanse za pomocą bankomatów, bankowości elektronicznej, mobilnej i Blika.

- Zmiany w strukturze sieci detalicznej BOŚ od 1 lipca 2022 r. wynikają z realizacji strategii banku ogłoszonej w czerwcu 2021 roku, a zmierzającej do dostosowania struktury sieci do realizacji zadań banku specjalistycznego. Zmiany mają również charakter porządkowy i jednolity dla każdego naszego oddziału. Od lipca 2022 wszystkie oddziały operacyjne BOŚ czynne są dla klientów w godzinach 9.30-17, zaś obsługa kasowa odbywa się w godzinach 11-15 – czytamy w komentarzu przesłanym do redakcji Bankier.pl.

Banki ograniczają obsługę gotówki w oddziałach

W bankowości od wielu miesięcy obserwujemy trend odchodzenia lub ograniczania obsługi gotówkowej w oddziałach. Na razie jest to proces powolny, ale z każdym rokiem przybywa tzw. placówek bezgotówkowych. Jak wynika z danych Bankier.pl, banki mają już łącznie około 600 takich oddziałów, z czego 100 uruchomiono tylko w ciągu ostatniego roku. Najwięcej oddziałów, które nie obsługują gotówki, ma ING – aż 188. Na drugim miejscu pod tym względem jest BNP Paribas z liczbą 148 placówek, a kolejne zajmuje Bank Millennium – 100 oddziałów

W placówkach bezgotówkowych, jak sama nazwa wskazuje, nie przyjmuje się już gotówki. Oznacza to, że nie można tam dokonać wpłaty czy wypłaty w „okienku”. Do tego rodzaju operacji służą natomiast urządzenia samoobsługowe zlokalizowane w oddziale lub jego najbliższej okolicy. Klient może skorzystać w bankomatu lub wpłatomatu żeby wypłacić pieniądze lub złożyć depozyt.

„Kont(r)atak” to nowa seria publikacji poświęcona rynkowi kont osobistych. Przyglądam się ukrytym w cennikach opłatom, uciążliwym procedurom i archaicznym rozwiązaniom, z którymi nadal borykają się niektórzy klienci. Będę pisał o awariach i niedostępnościach transakcyjnych systemów. O przydatności marketingowo dobrze brzmiących usług dodatkowych w banku. Wspólnie sprawdzimy, czy na kontach faktycznie da się dziś nieźle zarobić, nie będąc bankowcem, ale klientem. Będą recenzje, praktyczne porady, nie zabraknie smaczków. Prośba do Was – jeśli borykacie się z irytującymi rozwiązaniami w swoich rachunkach, koniecznie dajcie znać w formularzu poniżej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
boguslaw27
Globalistyczny plan pozbawienia ludzi gotówki ma na celu trzymanie nas za "twarz" i pozbawienie wolności.
Nasz marionetkowy rząd realizuje go konsekwentnie.
Niebawem nie kupisz i nie sprzedasz nic bez pozwolenia.
Demonokracja nadchodzi!!!!
inflacjakiedysbedziespadac
BOŚ jest pisowski wiec nie wygra
kch002
Bank z procedurami z PRL. Walute generalnie mozna wplacic i wyplacic tylko gotowka, bo jak chce sie przelewem, to wieksza kwota waluty powoduje ogromne, niespotykane w innych bankach koszty, za przyjecie przelewu walutowego 250zl, za wykonanie przelewu powrotnego do innego banku 300zl.
inflacjakiedysbedziespadac
wysyłaj przelew walutowy jako krajowy o ile jest to do odbiorcy w kraju
jacek_bs
Czesc,

bankowosc mobilna to rzecz wizerunkowa, najlepiej do okienka, mozna podczas oczekiwania na swoja kolej, np. podlubac w nosie.
ehud
To jakieś 'zmyślenie prawdziwe' - ważne, że jest wierszówka :)
daniel_1
...a głupcy cieszą się, że mogą telefonem płacić w biedronce...ehhh
jan888
BOŚ to bank rodem z PRLu - wystarczy przypomnieć jak obsługiwane były w tym banku 7%, promocyjne lokaty i ile zasłużonej krytyki wylało się wtedy na ten bank.
ehud
Raczej idem z PRL-bis, gdyby BOŚ powstał w 1991 r.
ehud
Czy ta historyjka to jakiś ponury żart? Z jakiego powodu ten gość nie założy konta osobistego w innym banku, w którym warunki darmowosci karty są łatwiejsze?

Np. ROR w Nest i wydana do niego karta są bezwarunkowo darmowe podobnie jak wypłaty z sieci Euronet, a tych jest bez liku. Niemal równie dobra ofertę ma Handlowy, a dodatkowo
Czy ta historyjka to jakiś ponury żart? Z jakiego powodu ten gość nie założy konta osobistego w innym banku, w którym warunki darmowosci karty są łatwiejsze?

Np. ROR w Nest i wydana do niego karta są bezwarunkowo darmowe podobnie jak wypłaty z sieci Euronet, a tych jest bez liku. Niemal równie dobra ofertę ma Handlowy, a dodatkowo płaci 200 zeta za założenie konta!

PS. Nigdy nie uwierzę, że ten facet nie potrafi korzystać z bankomatu :)

Powiązane: Kont(r)atak

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki