REKLAMA

Kazachstan: biznesmen skazany na 21 lat za przygotowanie zamachu stanu

2016-11-07 13:06
publikacja
2016-11-07 13:06

Znany kazachski biznesmen, były właściciel fabryki Szymkentpiwo, Tochtar Tuleszow, został skazany na 21 lat więzienia za przygotowanie zamachu stanu w kraju - poinformował w poniedziałek przedstawiciel wojskowego trybunału karnego Erbol Achmetżanow.

fot. / / YAY Foto

Oprócz kary 21 lat pozbawienia wolności sąd nakazał również konfiskatę zdobytego nielegalnie mienia, a także pozbawił Tuleszowa prawa do zajmowania kierowniczych stanowisk w strukturach państwowych i gospodarczych.

Tuleszow będzie odbywał wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Jak sprecyzował Achmetżanow, na poczet kary zaliczono dotychczasowy pobyt w areszcie, w którym przebywał od dnia 30 stycznia 2016 roku. Proces rozpoczął się 16 września w Astanie i został uznany za "ściśle tajny".

Nazywany "Królem piwa" Tuleszow został zatrzymany - jak pisze agencja TASS - "za szereg poważnych i bardzo poważnych przestępstw, w tym przygotowanie przejęcia władzy w Kazachstanie z użyciem przemocy".

Oprócz tego zarzucono mu m.in. finansowanie międzynarodowego stowarzyszenia przestępczego, znanego za granicą jako "Bratni krąg", oraz utworzenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w której skład wchodziło ponad stu uzbrojonych i wyszkolonych bojowników, a także przechowywanie narkotyków, zabójstwo i rozbój. Według oskarżenia, przygotowując się do zamachu stanu, Tuleszow, nawet już z aresztu, "organizował i koordynował w wielu regionach ogniska napięcia społecznego, masowe zamieszki i akcje protestu".

Wraz z Tuleszowem na ławie oskarżonych zasiadło jeszcze 25 osób, w tym były pierwszy zastępca prokuratora generalnego Kazachstanu, były członek Rady Konstytucyjnej Ilias Bachtybajew, były szef urzędu spraw wewnętrznych obwodu południowokazachtańskiego Hibratulla Doskalijew i jego zastępca Saken Ajtbekow i inni. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: zamieszki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki