REKLAMA

Kapitulacja na GPW. WIG20 już 30 proc. w dół

2020-03-11 18:10
publikacja
2020-03-11 18:10
Kapitulacja na GPW. WIG20 już 30 proc. w dół
Kapitulacja na GPW. WIG20 już 30 proc. w dół
fot. Maciej Figurski / / FORUM

Koronawirusowa panika sprawiła, że WIG20 w tym kwartale jest już 30 proc. pod kreską. Środowa sesja przyniosła dalsze spadki, a polskie indeksy należały do najgorszych w Europie.

Spadkiem aż o 5,9 proc. zakończył środową sesję WIG20. To już druga w tym tygodniu sesja ze spadkami przewyższającymi 5 proc., a warto dodać, że do zeszłego tygodnia takich przypadków w XXI wieku mieliśmy ledwie 17. Na GPW możemy mówić o kompletnej kapitulacji optymistów, przez ostatnie 2,5 tygodnia WIG20 łącznie stracił aż 30 proc. Jeżeli I kwartał 2020 roku zakończyłby się dziś, byłby to najgorszy kwartał w 26-letniej historii warszawskiego indeksu.

fot. / / Bankier.pl

Słabo dziś radziły sobie także inne indeksy z GPW. WIG stracił 5,5 proc., mWIG 4,6 proc., sWIG 5,4 proc., a NCIndex aż 10,2 proc. W sumie tylko 36 podmiotów z głównego rynku zdołało zakończyć dzień ponad kreską, dla porównania spadki zanotowało 321 spółek. Aż 132 podmioty były dziś notowane na co najmniej rocznych minimach.

fot. / / Bankier.pl

Warto także zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie na mniejszych spółkach było nieco spokojniej niż w WIG20. Dziś sWIG także stracił ponad 5 proc., a na rynku NewConnect obserwowaliśmy prawdziwy krach. Mocne spadki małych spółek dowodzą, że panika to nie tylko kwestia zagranicy i wyprzedających akcje z WIG20 dużych funduszy. Papierami sypali także drobni inwestorzy, który najwięcej do powiedzenia mają właśnie na mniejszych spółkach.

W indeksie WIG20 próżno było dziś szukać zieleni. Najlepszy Polsat stracił "tylko" 0,77 proc. Aż 16 z 20 podmiotów zanotowało jednak ponad 4-proc. spadek, aż 5 potaniało zaś o ponad 9 proc. Najsłabiej wypadło CCC (-14,2 proc.), gwałtowne spadki zanotowało także JSW (-10,2 proc.). Warty uwagi był również Tauron. Spółka za sprawą 4,2-proc. spadków stała się groszowcem - pierwszym w składzie WIG20.

Na szerokim rynku gwałtowne, ponad 20-proc. spadki notowały spółki z branży turystycznej (Rainbow, Enter Air). Niewiele lepiej zaprezentowała się Agora (-15,9 proc.), która poważnie może ucierpieć na zamknięciu kin (jej główne źródło przychodów to sieć Helios). Poszukiwacze zieleni bezpieczną przystań mogli znaleźć u producentów żywności z długim terminem przydatności takich jak Pamapol (+40 proc.), czy Makarony Polskie (+39 proc.). Wszystko za sprawą masowego robienia przez Polaków zapasów. Na rynku NewConnect dobrze radziło sobie CDA (+10 proc.), koronawirus napędza bowiem i hossę w serwisach oferujących video przez internet.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
fred_
Trza inwestowac w dewlopera panie. Cytat z domiporta: "W Polsce natomiast epidemia może wręcz podnieść ceny nieruchomości. "
Na lOnecie tez ino tak pisali.
aleks__
Prawda jest taka, że gdyby nie CD Projekt , DINO i paliwówka która całkiem dobrze trzymała się do momentu ogłoszenia kupna energii i zaangażowania się Orlenu w Energetykę., już mielibyśmy 1000 pkt na WIG 20. Ale wszystko przed nami, W Wenezueli już wcale nie mają giełdy za to wróciły racje Prawda jest taka, że gdyby nie CD Projekt , DINO i paliwówka która całkiem dobrze trzymała się do momentu ogłoszenia kupna energii i zaangażowania się Orlenu w Energetykę., już mielibyśmy 1000 pkt na WIG 20. Ale wszystko przed nami, W Wenezueli już wcale nie mają giełdy za to wróciły racje żywnościowe.
hfjdj
Baranki to one zawsze wiedza co by bylo gdyby. I zawsze dodaja to 'prawda' tak jakby zaznaczyc ze teraz to co mowia to prawda. Baranku jak nie w cdp czy dino to by w play albo orange kapital uderzyl i co na to twoja prawda?
znawca_inwestor odpowiada hfjdj
a jak nie w play albo orange to już na pewno w tauron lub pge, no nie?
mikolaj01
No cóż jak się balon pompuje w nieskończoność to nic dziwnego. Co lepsze to dopiero początek...
znawca_wszystkiego
Na amerykańskich indeksach w skali 10-letniej to jeszcze nawet korekty nie widać...
momotaro
Już? Dopiero. Spadnie do 1000 na Wig20 za trzy miechy.
wtf2077
Zaliczenie PiSslandu do krajów rozwiniętych to nieporozumienie
tatrzanczyk
Dziwne, że takie rzeczy dzieją się w kraju zaliczam do grupy państw rozwiniętych..

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki