Kaczyński: Nie mam powodów się niczego bać, nic złego nie robimy

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi, że nie ma podstaw prawnych do zewnętrznej ingerencji w sprawy Polski. Jarosław Kaczyński odniósł się między innymi do raportu Komisji Weneckiej, która negatywnie oceniła zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński: Nie mam powodów się niczego bać, nic złego nie robimy
Kaczyński: Nie mam powodów się niczego bać, nic złego nie robimy (fot. Irek Dorozanski / FORUM)

Prezes PiS powiedział w radiowej Jedynce, że nie ma powodów, by się bać krytycznych opinii, wygłaszanych pod adresem Polski za granicą. "Nie mam powodów się niczego bać, nic złego nie robimy" - zaznaczył Jarosław Kaczyński. Jak dodał, są to sprawy wewnętrzne Polski, nie ma tu mowy o zagrożeniu praw człowieka, ani instytucji demokratycznych. Jarosław Kaczyński mówił, że kiedy rzeczywiście dochodziło w Polsce do łamania zasad demokracji, podczas kadencji poprzedniego rządu, instytucje, które krytykują obecne władze, milczały.

Prezes PiS dodał, że Polska powinna być w Unii Europejskiej traktowana podmiotowo, a jej interesy - uwzględniane. "Różnie dotychczas z tym było"- zauważył. Zdaniem prezesa PiS, rząd Platformy Obywatelskiej przyjął w Unii Europejskiej "postawę przestraszonego petenta".

Jarosław Kaczyński wyraził przypuszczenie, że w obronie interesów Polski trzeba będzie w Unii Europejskiej stoczyć "niejedną batalię". "Jesteśmy pewni swoich praw, wynikających z prawa pozytywnego i zasad moralnych, jesteśmy pewni swoich pozycji i będziemy ich bronić"- zapowiedział prezes PiS.

Prezes PiS: Kompromis w sprawie Trybunału możliwy

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie wyklucza kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego pod warunkiem przestrzegania Konstytucji. Jarosław Kaczyński, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zastrzegł, że na razie nie widzi ze strony opozycji żadnych sygnałów, wskazujących na chęć porozumienia. "Oczywiście postawy mogą się zmieniać. Jeśli się zmienią, to do kompromisu dojdzie" - mówił. Prezes PiS wyraził nadzieję, że zespół ekspertów, który w ciągu najbliższych kilkunastu dni ma być powołany przez Sejm, wypracuje model, uwzględniający przynajmniej niektóre uwagi Komisji Weneckiej.

Prezes Kaczyński powtórzył, że o publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie może być nawet mowy. "O łamaniu Konstytucji dyskutować nie będziemy" - oświadczył.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że za konflikt wokół całej sprawy i obezwładnienie Trybunału odpowiada jego prezes, Andrzej Rzepliński. Jarosław Kaczyński powiedział, że sparaliżował on Trybunał i doprowadził do obecnego stanu.

"To jest jego decyzja, najwyraźniej wspierana przez opozycję, my z tym nie mamy nic wspólnego" - mówił prezes PiS. Zwrócił uwagę, że Trybunał nie mógł podważyć decyzji o wyborze nowych sędziów.

Pytany o ewentualną zmianę Konstytucji prezes Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że w tym celu potrzebna jest określona ustawą większość parlamentarna, której obecnie nie ma. Dodał, że na przeszkodzie stoi Platforma Obywatelska, która od 10 lat prowadzi brutalną wojnę z Prawem i Sprawiedliwością.

"Gotowość do rozmów z opozycją"

Prezes PiS zadeklarował gotowość do rozmów z opozycją o uspokojeniu konfliktu politycznego. Jarosław Kaczyński odniósł się w ten sposób do słów szefa PO Grzegorza Schetyny, że "nie chce Majdanu w Warszawie".

Prezes PiS powiedział w radiowej Jedynce, że jeśli opozycja będzie rzeczywiście miała dobrą wolę i otwartość, jest gotowy do dialogu. "Jeżeli pan Schetyna wycofa się z opozycji totalnej, wycofa się z planów Majdanu, to bardzo dobrze. Jeżeli będzie chciał rozmawiać o tych sprawach, to oczywiście będziemy rozmawiać" - dodał Jarosław Kaczyński. Jak powiedział, oświadczenie Grzegorza Schetyny jest pozytywnym elementem obecnej sytuacji, jednak "coś za tym musi pójść".

Jarosław Kaczyński mówił, że do tej pory Platforma Obywatelska była opozycją totalną i atakuje rząd także na forum Unii Europejskiej. Jako przykład podał działania europosłanek PO Julii Pitery i Róży Thun, które na posiedzeniu komisji PE zaatakowały kandydata Polski do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, Janusza Wojciechowskiego. Gość radiowej Jedynki zaznaczył, ze PiS zawsze wspierał polskich kandydatów do instytucji międzynarodowych, także tych, co do których przygotowania były wątpliwości.

Janusz Wojciechowski nie uzyskał rekomendacji na audytora Europejskiego Trybunału Obrachunkowego od komisji kontroli budżetowej.

Europejski Trybunał Obrachunkowy odpowiada m.in. za kontrolowanie wykorzystywania funduszy UE oraz pomaga w zarządzaniu jej finansami.

PR1/IAR/dw/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 ~Jurek

Jest super !!!! 3 tygodnie bez komendanta policji, BOR jeździ z Maliniakiem limuzyna po górach a mógł czołgiem

! Odpowiedz
2 2 ~Jurek

Zdjęcie zatroskanego Satrapy bezcenne ... i ten tytuł !!!

! Odpowiedz
2 2 ~marinero

Jarosław K prawi brednie

! Odpowiedz
0 1 ~adam

w 2007 wzięte 250.000 PLN --> 111.000 CHF
teraz 85.000 CHF --> 340.000 PLN

jakby doliczyć spread z Millennium to trzeba dodać około 15.000 PLN
w tym czasie raty wyszły już 120.000 PLN
po tzw. kursie sprawiedliwym ( 2.82 PLN ) mam nadal 240.000 PLN do oddania

120.000 PLN + 240.000 PLN = 360.000 PLN
to gdzie kurde bank ma tą stratę?
po kursie sprawiedliwym bank zarobi 110.000 PLN
a teraz chciałby zarobić 210.000 PLN

Kaczyński jak nie rozliczycie tych pseudo kredytów uczciwie to będziesz miał czego się bać.
Weź się do roboty razem z Morawieckim i Dudą bo ludzie już wegetują a banki transferują ogromne zyski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 ~wŚieci_nie_robią_d

Ten tekst powinien brzmieć inaczej. "Nie obawiam się niczego. Nic złego nie robię. Wszystko podpisują przecież Szydło i Duda, idźcie do nich. Niech oni się tłumaczą. Ja mam ręce i sumienie czyste" oświadczył Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla ...

! Odpowiedz
8 20 ~idymarcowe

Za tuska obroncy demokracji siedzieli cicho. To takie zamienne.

! Odpowiedz
20 5 ~eche

Platforma gdy złamała prawo potrafiła zrobić krok wstecz i przeprosić. PIS nie potrafi. To takie znamienne.

! Odpowiedz
2 17 ~OFE odpowiada ~eche

Przeprosić - ? kpisz czy o drogę pytasz ?

! Odpowiedz
0 1 ~greg odpowiada ~eche

chyba prezesów OFE
sorry taki mamy klimat :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil