REKLAMA

Wojciechowski negatywnie zaopiniowany do ETO; w tle spór o TK

2016-03-15 17:31
publikacja
2016-03-15 17:31

Kandydatura europosła PiS Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) została negatywnie zaopiniowana przez komisję kontroli budżetowej PE. Podczas przesłuchania w komisji w centrum zainteresowania europosłów była jego niezależność i stosunek do TK.

Janusz Wojciechowski został negatywnie zaopiniowany do ETO / fot. Michał Kaźmierczak / FORUM

Jak poinformowało źródło PAP w europarlamencie, w tajnym głosowaniu za kandydaturą polityka PiS opowiedziało się 9 eurodeputowanych, przeciw było 12, a 5 wstrzymało się od głosu.

Wojciechowski zapowiadał podczas wtorkowego posiedzenia komisji kontroli budżetowej odejście z polityki, jeśli zostałby wybrany na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Europosłowie chwalili jego kwalifikacje, ale stawiali znak zapytania co do niezależności.

Rozmówca PAP powiedział, że politykowi PiS nie udało się rozwiać wątpliwości dotyczących jego niezależności po ewentualnym powołaniu go na stanowisko.

Wojciechowskiego pytano również o stosunek do opinii Komisji Weneckiej na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz czy jego zdaniem rząd powinien opublikować orzeczenie Trybunału w tej sprawie. Polityk PiS nie odpowiedział jednak na to pytanie, wskazując, że jest to sprawa dotycząca wewnętrznej sytuacji w Polsce.

Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) wygasa 6 maja. Wojciechowski został zgłoszony na jedno z tych stanowisk przez władze w Warszawie. Poza Polakiem negatywnie zaopiniowano również kandydatów ze Słowacji i Malty.

"Moja aktywność polityczna zostanie zakończona po ewentualnym wyborze do Trybunału. Będę w pełni niezależny. Byłem już sprawdzany w takiej sytuacji. Byłem niezależnym sędzią, niezależnym prezesem NIK. Nie będzie z tym problemu" - zapewniał Wojciechowski europosłów podczas przesłuchania.

Deputowani nie kryli, że doświadczenie kandydata z Polski jest wystarczające do objęcia funkcji unijnego kontrolera, ale dopytywali, w jaki sposób zamierza on zapewnić własną niezależność, a także jak wyobraża sobie ochronę wartości europejskich w kontekście obecnej sytuacji w Polsce.

"W jaki sposób sytuacja w Polsce będzie miała wpływ na pana zdolność jako członka Trybunału do reprezentowania wartości europejskich i obrony reputacji UE?" - pytał Petri Sarvamaa z Europejskiej Partii Ludowej.

Obawy o niezależność Wojciechowskiego wyrażała również socjalistka Ines Ayala Sender. "Nie chcę tego oceniać politycznie, bo nic nie jest biało-czarne, ale pan osobiście krytykował opinię Komisji Weneckiej. Gdzie tu jest spełniane żądanie dotyczące niezależności?" - pytała hiszpańska europosłanka.

Julia Pitera z PO przypominała, że Wojciechowski jako aktywny bloger nie unikał mocnych słów i popierał radykalne rozwiązania. "Sugerował pan, że prezes Trybunału Konstytucyjnego może naruszać kodeks karny. Popiera pan ograniczenie władzy sądowniczej" - wymieniała europosłanka. Przypominała też, że rząd PiS odmawia opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o TK.

Wojciechowski nie chciał jednak się do tego odnosić. "Nie komentowałem opinii Komisji Weneckiej. Szanuję decyzje polskiego Trybunału Konstytucyjnego, ale czasami mogę je krytykować" - mówił. Zaznaczył w tym kontekście, że wypowiadał się np. przeciwko orzeczeniu w sprawie uboju rytualnego.

"Opowiada pan nam o uboju rytualnym, a nie chce pan zająć stanowiska w sprawie tego, co pana partia robi dzisiaj w Polsce - ripostowała eurodeputowana PO Róża Thun. - Jest pan prominentnym, lojalnym członkiem PiS (...), mówi pan, że z dnia na dzień przestanie pan być politykiem. Czyli z dnia na dzień zmieni pan stosunek do niezależności sądownictwa?" - pytała.

Jadwiga Wiśniewska (PiS) przepraszała innych członków komisji kontroli budżetowej, że muszą wysłuchiwać wypowiedzi dotyczących wewnętrznych spraw Polski. Zapewniała, że Wojciechowski to szanowany i ceniony w kraju człowiek.

Swojego kolegę z frakcji brał w obronę również Ryszard Czarnecki, który mówił, że Wojciechowski ma bardzo wysokie kompetencje. "Chciałbym życzyć wszystkim kandydatom takiego przygotowania merytorycznego" - oświadczył.

Według informacji PAP uzyskanych ze źródeł w PE, komisja kontroli budżetowej pytała kierownictwo europarlamentu o rozliczenia dotyczące podróży Wojciechowskiego z poprzedniej kadencji. Po zakwestionowaniu w ubiegłym roku jego rozliczenia za bilety lotnicze Wojciechowski musiał zwrócić niecałe 4 tys. euro do kasy PE. "Ta sytuacja jest wyjaśniona i jednoznaczna. To po prostu były błędy popełnione przez biuro podróży, które mnie rozliczało" - zapewniał dziennikarzy polityk.

Jak podkreślał jeszcze przed decyzją komisji w tej sprawie, gdyby europosłowie wydali o nim krytyczną opinię, zwróci się on do polskiego rządu, by rozważył wycofanie jego kandydatury. Decyzję ws. powołania członka ETO podejmują państwa członkowskie w Radzie UE. Wcześniej w kwietniu swoją opinię wyrazi cały PE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mc/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Olek
Dorszówna - intelektualistka na miarę gimnazjalistki.
~to_take_the_piss
Dobre efekty dobrej zmiany
~seba
kandydaturze Janusza Wojciechowskiego do ETO przeciwne były m.in. Pitera i Thun...---Pitera, Thun - gigantki intelektu dbające o interesy Polski.

W zeszłym roku p.Pitera i młody Wałęsa też głosowali przeciw budowie Via Carpatia!!!!
~dziadek_franek
Dziękujemy dorszowi i superPOlce.Nosił wilk razy kilka ..ponieśli i wilka. Wszystko do nas wraca. Wcześniej czy póżniej.
~belek
panie Belka, szykuj się Pan, bo Pan jesteś następny w kolejce. Z poparciem jedynej słusznej obecnie partii, tj. PZPR (=PiS), nie masz Pan szans na objęcie stanowisk w Europie.
~helo
chyba ci się coś POmieszało haha,nie ta partia zablokowała Polaka w unijnych instytucjach a co do PIS-u to podobno mieli poprzeć Belkę. No ale co tam fakty, ważne co w tvn-ie usłyszysz, nie?
~to_take_the_piss odpowiada ~helo
Jak zwykle pissiaki odbierają to, co chcą usłyszeć. ~belek wyraźnie sugeruje, że poparcie dane Belce przez PiSS jest pocałunkiem śmierci, odbierającym mu szanse na szerszą akceptację na europejskim forum
~tak
"Jadwiga Wiśniewska (PiS) [...] Zapewniała, że Wojciechowski to szanowany i ceniony w kraju człowiek."
Akurat :)))
~Robieni_w_Bambuko
Jak wygląda targowickie i zdradzieckie posunięcie PO w Brukseli ? Najbardziej przeciw były Julia Pitera i Róża Thun z PO. Złamały żelazną zasadę popierania polskich kandydatów. Nawet przewodnicząca komisji była zdziwiona. Polityka PO sięgnęła dna.
~rk
Okopcie się tak jak w Korei Płn. Przeciwko nim też jest cały świat, głównie z zazdrości że im tak się powiodło.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki