REKLAMA

KNF wyznacza kuratora dla Idea Banku

2019-05-15 17:07, akt.2019-05-16 11:04
publikacja
2019-05-15 17:07
aktualizacja
2019-05-16 11:04
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Komisja Nadzoru Finansowego powołała kuratora dla Idea Banku. Ma on doprowadzić do poprawy sytuacji banku w związku z powstaniem zagrożenia dla interesów posiadaczy rachunków bankowych - wskazuje KNF.

Zgodnie z art. 144 ust. 6 Ustawy KNF powierzyła funkcję kuratora Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. W uzasadnieniu decyzji KNF wskazała m.in że celem zastosowania powyższego środka w postaci ustanowienia kuratora jest "wsparcie procesu opracowywania działań naprawczych i ich realizacji przez aktualny Zarząd Banku, co może przyczynić się do zwiększenia zaufania do Banku i jego władz". - Wybór kuratora w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podyktowany jest doświadczeniem Funduszu w działaniach o charakterze restrukturyzacyjnym oraz ma umożliwić skuteczną i efektywną autosanację - napisano w komunikacie.

Problemy Idea Banku

Przypomnijmy, powaga problemów Idea Banku wyszła na jaw po publikacji raportu za 2018 rokW 2018 roku odnotował on 1,892 mld złotych straty netto - wynika z raportu opublikowanego przez bank we wtorek rano. Tak ogromnej straty rynek się nie spodziewał. Kapitał własny banku na dzień 31 grudnia 2018 roku stopniał do zaledwie 272,65 mln złotych wobec 2,52 mld zł rok wcześniej. Oznacza to, że tylko w czwartym kwartale kapitał własny Idea Banku zmalał o 85 proc., a współczynnik Tier 1 obniżył się do 2,7 proc wobec limitu 10,88 proc (w przypadku TCR wyniósł 4,11 proc. przy limicie 12,88 proc.). 


Opisane wyżej limity mają służyć temu, by nadzorca miał pewność, że bank ma wystarczająco dobrą sytuację finansową, by ludzie mogli powierzyć mu swoje pieniądze. Ich przekroczenie oznacza, że Idea, by dalej funkcjonować, potrzebuje dokapitalizowania. Zwróciła zresztą na to uwagę i Komisja Nadzoru Finansowego, która 19 marca zobowiązała bank do niezwłocznego podjęcia działań polegających na zwiększeniu funduszy własnych banku do poziomu gwarantującego osiągnięcie i utrzymanie wskaźników kapitałowych.

KNF czeka na "plan B"

W sprawozdaniu finansowym za 2018 rok Idea Bank wskazał, że liczy na wsparcie inwestora, który dokapitalizuje biznes. Problem jednak, że w dużej mierze plan ten jest zależny od czynników zewnętrznych, a nie samego banku. "Planem B" ma być zmniejszenie skali i autosanacja. Już po publikacji raportu szef KNF apelował jednak, by Idea Bank jak najszybciej przedstawił szczegóły owego "planu B". - a wypadek niepowodzenia scenariusza inwestorskiego Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że bank przedstawi alternatywny, realny i wiarygodny scenariusz, swoisty „plan B”, którego realizacja będzie w rękach samego banku, a który przez autosanację banku będzie prowadził do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej i w konsekwencji odbudowy wskaźników kapitałowych - powiedział 8 maja  przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Warto dodać, że jeszcze przed publikacją raportu Idea Banku głośno mówiło się o pomyśle fuzji z Getin Noble Bankiem W styczniu 2019 roku ogłoszony został nawet plan połączenia, zgodnie z którym cała operacja miała być zamknięta w 3 kwartale 2019 roku. Choć przedstawiciele banków nie mówili o tym głośno, wydaje się, że cały pomysł polegał na tym, by generujący straty Getin Noble wyleczyć połączeniem ze "zdrową" Ideą. Ryzyka w tej ostatniej upatrywano w zasadzie tylko w związku z aferą GetBack, w której Idea wzięła czynny udział, aktywnie dystrybuując obligacje widykatora, który później okazał się niewypłacalny. Teraz sytuacja jednak mocno się zmieniła, to bowiem problem Idei stał się bardziej palący, niż problem Getinu.

Jaka rola kuratora?

Zgodnie z przepisami kuratorowi przysługuje prawo uczestniczenia w posiedzeniach organów banku oraz prawo do uzyskiwania wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania jego funkcji. Kurator może także wnosić sprzeciw wobec uchwał i decyzji zarządu i rady nadzorczej banku lub zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Ze swojej działalności kurator musi składać KNF kwartalne sprawozdania zawierające ocenę sytuacji finansowej banku lub realizacji przez zarząd banku planu naprawy.

Adam Torchała/Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
czytacz
Gdzie był nadzór przedtem.Jak miliardowe zyski mogą się nagle zmienić w miliardowe straty?To tak jak z SKOK Wołomin-w jednym roku dostawal nagrody za rekina biznesu,a w drugim plajtowal.Na kuratora wyznaczyć syndyka Kochańskiego i sądy,które okradły członków Skok na podwójne udziały!
adamleszcz
I trzeba było oszukiwać, podstępem zagarnąć moje oszczędności, wpakować w GetBack, i oszukiwać dalej, na Reklamację, i dalej, nawet samego Rzecznika Finansowego, że nie macie nic z tym wspólnego. Sami tworzycie swoje zło i cierpienie, a to dopiero początek. Jak upadniecie to nikt takich nie zatrudni, będziecie z głodu I trzeba było oszukiwać, podstępem zagarnąć moje oszczędności, wpakować w GetBack, i oszukiwać dalej, na Reklamację, i dalej, nawet samego Rzecznika Finansowego, że nie macie nic z tym wspólnego. Sami tworzycie swoje zło i cierpienie, a to dopiero początek. Jak upadniecie to nikt takich nie zatrudni, będziecie z głodu i pragnienia żebrać pod Kościołem, u tych których haniebnie oszukaliście, licząc choćby na odrobinkę sadzy do zjedzenia i kropelkę wody z kałuży, a nie wiadomo, czy i to dostaniecie. Moje pieniądze, a żyję z wyboru bardziej niż skromnie, były przeznaczone na umierających z głodu, a takich pieniędzy się nie kradnie, bo za tym idzie gniew Boży. Pieniędzy z PCK też się nie wrabia w GetBack, a zrobiliście to. Oczywiście o tysiącach innych poszkodowanych ludzi nie wspomnę. Tacy mocni jesteście, że dalej zatwardziali, żmijowe plemię, pieniędzy nie chcecie zwracać. To zobaczycie jeszcze. Rura wam w końcu zmięknie, i oby nie było za późno. I skoro nawet macie jednak upaść, to zacznijcie zwracać te pieniądze, bo co za różnica, czy z takim, czy innym minusem skończycie, a przynajmniej polegniecie z honorem (jak nie wiecie co to jest, to można wpisać to słowo w Google i powinny być tam jakieś wyjaśnienia, acz nie pomylcie tego z telefonem GSM marki Honor). Pozdrawiam serdecznie :)
bankierkomentuje
LeszekCZ: Postawił Qunia na nogi i Quniem atakuje B4
JaroslawK: Wyprowadza pierwsza Srebrna Wieże na D6
LeszekCZ: goni Qunia blizej D6
JaroslawK: zagonił Qunia druga Srebrna Wieza w kozi rog - co zrobi Qun ?
Qun: zgarnąłem prowizje a LCZ odjechał w bagażniku bezpiecznie na lotnisko i do Hameryki, teraz pora na
LeszekCZ: Postawił Qunia na nogi i Quniem atakuje B4
JaroslawK: Wyprowadza pierwsza Srebrna Wieże na D6
LeszekCZ: goni Qunia blizej D6
JaroslawK: zagonił Qunia druga Srebrna Wieza w kozi rog - co zrobi Qun ?
Qun: zgarnąłem prowizje a LCZ odjechał w bagażniku bezpiecznie na lotnisko i do Hameryki, teraz pora na Austriaka ...... więc quniem ponowimy atak.


Wyznaczyć termin dla LC na dokapitalizowanie a jeśli tego nie dopełnia to po prostu ostrzec w TV depozytariuszy o sytuacji aby mogli wypłacić swoje fundusze a potem odebrać licencje i sprawa sama się rozwiąże.
dolafika
Po prostu bankrut ! Jego akcje mają jeszcze wartość jakąś ? Chyba sentymentalną, brawo Leszek C. ! Leszek jesteś moim ulubionym byznessmenem
staryznajomy
Oby szumidla zadziałały
428ustka
Chca zwiekszyc ZAUFANIE do banku czytamy w naglowku a gdzie bank mial zaufanie przy obligacjach GET BEK POLISOLOKATY nie robcie z ludzi ostatnich durni
marek11311
Czy tak naprawdę ktoś potwierdził jednoznacznie ile jest tych strat? Czy mamy tam jeszcze dodatnie saldo? Przy takiej kolosalnej stracie można się było łatwo niedostrzelić w stratę i równie dobrze to może być ...
zkurcz
Nie pomagać.
Niech zadziała ta magiczna ręka rynku :)

and00
Leszek Czarnecki myślał że ograł
A to chyba jednak jego pojechali
marekrz
Idea Bank przez kilka lat wykazywał zyski. Nagle milionowe zyski okazały się 2 mld stratami. A jest więcej takich banków, które wykazują jak GetBack wirtualne zyski i KNF nic z tym nie robi. Nie ma obecnie banku, który przygotowałby rezerwę pod przegrane w sądach z oszukanymi przez banki "frankowiczami". Tymczasem Idea Bank przez kilka lat wykazywał zyski. Nagle milionowe zyski okazały się 2 mld stratami. A jest więcej takich banków, które wykazują jak GetBack wirtualne zyski i KNF nic z tym nie robi. Nie ma obecnie banku, który przygotowałby rezerwę pod przegrane w sądach z oszukanymi przez banki "frankowiczami". Tymczasem wczoraj rzecznik TSUE rozwiał wszelkie wątpliwości i banki muszą przegrać w sądach.

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki