REKLAMA

ZBP: Powołanie kuratora w Idea Banku to normalna sytuacja

2019-05-16 10:20
publikacja
2019-05-16 10:20

Powołanie kuratora w Idea Banku w obecnych okolicznościach to normalna sytuacja – poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że w realizowanych w ostatnich latach programach naprawczych, to właśnie instytucja kuratora była najczęściej wykorzystywana do ich monitorowania.

/ fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu

"W Polsce, przede wszystkim w odniesieniu do mniejszych banków, realizowanych było ponad tysiąc różnych postępowań. Procesy naprawcze w bankach zawsze były monitorowane przez nadzór, a z arsenału dostępnych narzędzi najczęściej wykorzystywaną do tego instytucją był właśnie kurator. W obecnych okolicznościach powołanie kuratora to normalna sytuacja” – powiedział PAP Biznes prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, komentując wtorkową decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o ustanowieniu kuratora dla Idea Banku. Do sprawowania tej funkcji KNF wyznaczył Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

"W ten sposób KNF i instytucje stanowiące sieć bezpieczeństwa sektora bankowego chcą wspierać proces uzdrawiania Idea Banku. W pewnej grupie banków BFG był już ustanawiany kuratorem i monitorował, jak są realizowane programy naprawcze” – powiedział Pietraszkiewicz.

W uzasadnieniu do decyzji KNF podała, że „celem zastosowania powyższego środka w postaci ustanowienia kuratora jest +wsparcie procesu opracowywania działań naprawczych i ich realizacji przez aktualny zarząd banku, co może przyczynić się do zwiększenia zaufania do banku i jego władz+. Wybór kuratora w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podyktowany jest doświadczeniem funduszu w działaniach o charakterze restrukturyzacyjnym oraz ma umożliwić skuteczną i efektywną autosanację".

"Po obydwu stronach są doświadczeni ludzie, którzy wiedzą, co znaczy realizacja planu naprawczego i myślę, że dobrze się rozumieją, a powołanie kuratora ma skrócić czas potrzebny na przykład do uzyskania przez nadzór wyjaśnień ze strony banku. Kurator przede wszystkim będzie monitorował realizację planu naprawczego. Ewentualnie może też mobilizować organy banku do zmiany działania, gdyby stanowiły one jakieś odstępstwo od realizowanego planu naprawczego” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Kurator i jego przedstawiciele monitorują poszczególne decyzje organów banku, czy są one zgodne z założonym planem naprawczym. Dzięki temu skraca się pewien dystans w postępowaniu administracyjnym – można sytuację w banku monitorować w sposób ciągły" – dodał.

Jak wynika z prawa bankowego kurator w pewnym stopniu ogranicza swobodę działania organów banku. Kurator może wyrazić sprzeciw wobec uchwał zarządu lub rady nadzorczej, co wstrzymuje ich wykonanie, a sprawa trafia do sądu.

Jak informował na początku maja w wywiadzie dla PAP Biznes przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, Komisja oczekuje, że Idea Bank jak najszybciej przedstawi „plan B" wytyczający ścieżkę poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej i odbudowy wskaźników kapitałowych w scenariuszu, w którym bankowi nie uda się pozyskać inwestora. Według KNF „plan musi być wiarygodny oraz realistyczny, a także określać kamienie milowe łatwe do bieżącego monitorowania i egzekwowania”. 

tj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
adamleszcz
Normalna sytuacja to po oszustwie przyznać się do winy i zwrócić podstępem zagarnięte oszczędności wpakowane nikczemnie w GetBack. I co, trzeba było wmontować te moje oszczędności w GetBack, i oszukiwać dalej, na Reklamację, i dalej, nawet samego Rzecznika Finansowego, że nie macie nic z tym wspólnego, a cała Polska Normalna sytuacja to po oszustwie przyznać się do winy i zwrócić podstępem zagarnięte oszczędności wpakowane nikczemnie w GetBack. I co, trzeba było wmontować te moje oszczędności w GetBack, i oszukiwać dalej, na Reklamację, i dalej, nawet samego Rzecznika Finansowego, że nie macie nic z tym wspólnego, a cała Polska zna prawdę przecież, i tylko pajaców z siebie robicie. Sami tworzycie swoje zło i cierpienie, a to dopiero początek. Jak upadniecie to nikt takich nie zatrudni, będziecie z głodu i pragnienia żebrać pod Kościołem, u tych których haniebnie oszukaliście, licząc choćby na odrobinkę sadzy do zjedzenia i kropelkę wody z kałuży, a nie wiadomo, czy i to dostaniecie. Moje pieniądze, a żyję z wyboru bardziej niż skromnie, były przeznaczone na umierających z głodu, a takich pieniędzy się nie kradnie, bo za tym idzie gniew Boży. Pieniędzy z PCK też się nie wrabia w GetBack, a zrobiliście to. Oczywiście o tysiącach innych poszkodowanych ludzi nie wspomnę. Tacy mocni jesteście, że dalej zatwardziali, żmijowe plemię, pieniędzy nie chcecie zwracać. To zobaczycie jeszcze. Rura wam w końcu zmięknie, i oby nie było za późno. I skoro nawet macie jednak upaść, to zacznijcie zwracać te pieniądze, bo co za różnica, czy z takim, czy innym minusem skończycie, a przynajmniej polegniecie z honorem (jak nie wiecie co to jest, to można wpisać to słowo w Google i powinny być tam jakieś wyjaśnienia, acz nie pomylcie tego z telefonem GSM marki Honor). Pozdrawiam serdecznie :)
olekmalach
Getin wyprowadzono na prostą - podobnie jest teraz z Ideą Bankiem. Szkoda, że KNF tak póxno zareagował. Teraz pewnie to element wymagany przez inwestora, żęby podżyrować deal. To są różne etapy tego samego procesu. On jest bolesny, co pokazuje raport. Ale niestety
mistrzimalgorzata
To jest tak naprawdę informacja wartościowa w grudniu. Rynek zweryfikował plan Idea Banku pozytywnie. Inwestorzy pewnie potrzebowali umocowania organy nadzoru . Teraz już na prostej i rozpędzanie. Straty musiały być i tyle....
wig420
TO karma dla inwestorów-januszów. Inwestycyjnie i tak ważniejszy Due Dilligence. Choć ta decyzja na bank pomoże. Dobra, zdrowa, choć spóźniona

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki