REKLAMA

Strata Idea Banku to problem nie tylko Leszka Czarneckiego

Adam Torchała2019-04-30 11:43, akt.2019-04-30 12:37redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-04-30 11:43
aktualizacja
2019-04-30 12:37

Na gigantyczną stratę Idea Banku spadkami zareagowały nie tylko spółki Leszka Czarneckiego, ale także i sektor bankowy. Wszystko przez to, że cała branża to jeden wielki układ naczyń połączonych. 

Na wtorkowej sesji mocno tanieją akcje banków. Getin Noble oraz Idea Bank tracą po blisko 20 proc., Getin Noble zaś niemal 18 proc. Ponad 2-proc. straty notują banki spoza grupy Leszka Czarneckiego: Pekao, PKO BP oraz ING, po ponad 1 proc. zaś mBank, BOŚ i Santander Polska. Łącznie WIG-Banki traci 1,9 proc. Spadki banków ciągną w dół z kolei WIG20, który traci 1,2 proc.

Bankowe spadki mają związek z publikacją wyników Idea Bank. W 2018 roku odnotował on 1,892 mld złotych straty netto - wynika z raportu opublikowanego przez bank we wtorek rano. Tak ogromnej straty rynek się nie spodziewał. O samej stracie Idei i jej przyczynach piszemy w osobnym artykule, warto jednak zwrócić uwagę na szerszy kontekst problemów Idea Banku, który właśnie uwidacznia się na kursach innych spółek.

Banki nerwowo zareagowały na stratę Idea Banku / Bankier.pl

Przede wszystkim czarne chmury znów zebrały się nad imperium Leszka Czarneckiego. Do tej pory - pod względem finansowym - "tym złym" był Getin Noble Bank, który już kilkukrotnie ratowany musiał być dokapitalizowaniem, by spełnić wymogi kapitałowe. Problemem były złe kredyty i straty, które notował bank. Wystarczy powiedzieć, że ostatni zysk Getin Noble pokazał w II kwartale 2016 roku. Pozostałe 10 kwartałów to straty, które uderzały w strukturę kapitałową i skutkowały koniecznością przystawiania bankowi kroplówki z pieniędzmi.

Powstała nawet koncepcja, by połączyć Getin Noble z Idea Bankiem. W styczniu 2019 roku ogłoszony został nawet plan połączenia, zgodnie z którym cała operacja miała być zamknięta w 3 kwartale 2019 roku. Choć przedstawiciele banków nie mówili o tym głośno, wydaje się, że cały pomysł polegał na tym, by generujący straty Getin Noble wyleczyć połączeniem ze "zdrową" Ideą. Ryzyka w tej ostatniej upatrywano w zasadzie tylko w związku z aferą GetBack, w której Idea wzięła czynny udział, aktywnie dystrybuując obligacje widykatora, który później okazał się niewypłacalny.

Problem z kapitałami

Najnowszy raport Idea Banku całą tę percepcję zmienia. Idea, która miała leczyć Getin Noble, sama potrzebuje intensywnej pomocy medycznej. Kapitał własny banku na dzień 31 grudnia 2018 roku stopniał do zaledwie 272,65 mln złotych wobec 2,52 mld zł rok wcześniej. Oznacza to, że tylko w czwartym kwartale kapitał własny Idea Banku zmalał o 85 proc., a współczynnik Tier 1 obniżył się do 2,7 proc wobec limitu 10,88 proc (w przypadku TCR wyniósł 4,11 proc. przy limicie 12,88 proc.). 

Opisane wyżej limity mają służyć bowiem temu, by nadzorca miał pewność, że bank ma wystarczająco dobrą sytuację finansową, by ludzie mogli powierzyć mu swoje pieniądze. To właśnie z tymi limitami mierzył się do tej pory Getin Noble, teraz zaś okazało się, że jeszcze poważniejszy problem ma Idea. Oznacza to mniej więcej tyle, że Idea, by dalej funkcjonować, potrzebuje dokapitalizowania. Zwróciła zresztą na to uwagę i Komisja Nadzoru Finansowego, która 19 marca zobowiązała bank do niezwłocznego podjęcia działań polegających na zwiększeniu funduszy własnych banku do poziomu gwarantującego osiągnięcie i utrzymanie wskaźników kapitałowych.

Leszek Czarnecki kontroluje zarówno Idea Bank, jak i Getin Noble Bank / fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Idea przedstawiła Komisji swój plan, z raportu okresowego wynika, że w Idei wciąż wierzą w fuzję. Obecnie wybrani inwestorzy typu private equity kontynuują due dilligence, analizując wyniki Banku uzyskane w czwartym kwartale 2018 roku - napisał prezes Jerzy Pruski w liście do akcjonariuszy. - Jesteśmy przygotowani również na alternatywny scenariusz, niezależny od toczących się procesów: połączeniowego i inwestycyjnego. Bank zaproponuje w takim wypadku realizację strategii zakładającej w szczególności zmniejszenie skali działania i stworzenie Banku specjalistycznego - dodaje jednak.

Inne banki powinny trzymać kciuki za Ideę

Bez dokapitalizowania może być to jednak trudne, potrzeba zatem znalezienia kogoś, kto wyłoży pieniądze. Jak Idea Bank sam informuje w sprawozdaniu finansowym, naruszenie łącznego współczynnika kapitałowego może sprawić, że KNF może uchylić zezwolenie dla banku, a sam bank zagrożony jest upadłością. Na ryzyko upadłości zwraca uwagę także audytor. 

Za powodzenie misji odbudowania kapitałów Idea Banku kciuki powinny trzymać jednak wszystkie banki. Przypomnijmy bowiem, że w przypadku upadłości banku objętego gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - a tak jest w przypadku Idei - funkcjonuje gwarancja depozytów do 100 tys. euro. To dobra informacja dla klientów Idei, zła jednak dla innych banków. Na koniec grudnia 2018 bowiem suma depozytów w Idei, które zostałyby objęte funduszem, sięgała 17,9 mld zł. Pieniądze te - w razie upadłości - spróbowano by wygenerować wyprzedażą majątku spółki. Niedobór musiałyby pokryć inne banki, co zapewne mocno obciążyłoby sektor. Dla porównania dodajmy, że banki w Polsce w 2018 roku zarobiły 14,7 mld zł. Stąd też nerwowa reakcja akcjonariuszy innych banków.

Oczywiście po drodze jest jeszcze kilka scenariuszy. Idea może przecież znaleźć finansowanie, nadzorca ma jeszcze po drodze narzędzie w postaci przymusowej restrukturyzacji. Upadłość to najczarniejszy i wcale nie musi się spełnić. Szczególnie, że upadłość tak dużego banku nie była by na rękę, ani sektorowi, ani nadzorcy, ani klientom, ani całemu systemowi bankowemu. Sami klienci powinni też pamiętać o gwarantowanych przez BFG depozytach do 100 tys. euro.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
adamleszcz
I co? Warto było podstępem zniszczyć moje oszczędności, pieniądze odłożone na starość, te marne jak dla miliardera 250 tys. zł? Napisałem rok temu, w pierwszej reklamacji, zignorowanej przez tych naciągaczy z Idea Bank - Lion's, rok temu, że choćbym miał paść, to nie odpuszczę, tak mi dopomóż Bóg!

Pamiętaj
I co? Warto było podstępem zniszczyć moje oszczędności, pieniądze odłożone na starość, te marne jak dla miliardera 250 tys. zł? Napisałem rok temu, w pierwszej reklamacji, zignorowanej przez tych naciągaczy z Idea Bank - Lion's, rok temu, że choćbym miał paść, to nie odpuszczę, tak mi dopomóż Bóg!

Pamiętaj drogi Panie, że czasami krasnal, świerszcz, czy leszcz, może mieć kumpla, King Konga, wobec którego jesteś Pan mały jak pojedynczy atom.

Zawróć Pan dopóki jeszcze możesz, i oddaj zawłaszczone pieniądze, zabierz Pan z powrotem obligacje GetBack, oszukańczo wciśnięte.

Podliczcie straty z gniewu tak mego, jak i wielu Klientów, także oszukanych.

Tak trudno odnaleźć dobry przykład?

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI:

Pyt.: Wyjść z twarzą. To w biznesie ma jakieś znaczenie?
"Pytanie, jak się prowadzi biznes i co się chce zachować po sobie. Dla organizacji, która chce istnieć dalej, to są kluczowe sprawy".

Pyt.: To dlatego odkupił pan obligacje GetBacku, które były w funduszach Quercusa?
"Tak, łącznie 80 mln złotych. Pieniądze na odkup obligacji GetBacku wydaliśmy po połowie: ja i Quercus TFI". (...)
"Chcieliśmy uniknąć sytuacji, że zaufanie do nas zostałoby poderwane. Zawsze powtarzamy, że prowadzimy Quercusa tak, jakbyśmy mieli to robić jeszcze przez następne 100 lat, więc jest ono dla nas rzeczą bezcenną. Nie mogliśmy udawać, że nic się nie stało"

Pyt.: Jak dużą część prywatnych oszczędności pan na to wydał?
"Bardzo istotną. To były głównie pieniądze z zysków Quercusa, które jako jego akcjonariusz otrzymywałem przez 10 lat".

Pyt.: Trudna decyzja?
"Tak, ale nie żałuję".

Pyt.: Pozwoli zarabiać jeszcze więcej.
"Przede wszystkim pozwala spojrzeć z czystym sumieniem w lustro. Ponadto rozmawiać w normalny sposób z klientami, dystrybutorami i zakładać, że biznes można kontynuować".
makbet799
Idea Bank już dostał przynajmniej kilkadziesiąt pozwów cywilnych vide. http://pozew-obligacje.pl/
W dodatku do pozwów cywilnych dołączyła się już prokuratura. Kiepsko to dla banku widzę, zwłaszcza, że nie bardzo stać go na dobrowolny zwrot wszystkich kwot, zważywszy, że Idea Bank sprzedawał te obligacje nie w
Idea Bank już dostał przynajmniej kilkadziesiąt pozwów cywilnych vide. http://pozew-obligacje.pl/
W dodatku do pozwów cywilnych dołączyła się już prokuratura. Kiepsko to dla banku widzę, zwłaszcza, że nie bardzo stać go na dobrowolny zwrot wszystkich kwot, zważywszy, że Idea Bank sprzedawał te obligacje nie w milionach, a miliardach.
open_mind
A tymczasem. Szczury uciekają zamiast wspomagać bank w trudnej sytuacji: Dr Krzysztof Kalicki odchodzi ze stanowiska prezesa Deutsche Banku w Polsce.
onepropos
Dwa ciekawe procesy zachodzą w tym banku:
1. Na koniec 2018 r. Tier 1 wynosi 1,35%, a TCR 2,7%, a KNF dopiero "19 marca zobowiązała bank do niezwłocznego podjęcia działań" (obudzili się wtedy z szoku po sprawie MCh?)
2. Struktura kapitału banku:
7 mld to udzielone kredyty
9 mld to wierzytelności
tutaj
Dwa ciekawe procesy zachodzą w tym banku:
1. Na koniec 2018 r. Tier 1 wynosi 1,35%, a TCR 2,7%, a KNF dopiero "19 marca zobowiązała bank do niezwłocznego podjęcia działań" (obudzili się wtedy z szoku po sprawie MCh?)
2. Struktura kapitału banku:
7 mld to udzielone kredyty
9 mld to wierzytelności
tutaj mamy trop gdzie wypłynęły pieniądze za getback i co bank Idea uzyskał w zamian.

Z 9 mild wierzytelności do odpisu może być ile? 50%?
lelo1949
Te banki powinny upaść wcześniej, lecz działania pana Cz względem KNF wydłużyły ich egzystencję ,nie płaciły składek do BFG jak inne banki ,przejąc ich nie można było ,bo powstałby szum medialny ,za upadłość zapłacimy pośrednio wszyscy
kumatygosc
No to jest poklosie rzadow SLD - pozwolili swoim agentom tworzyc instytucje finansowe i teraz innym przyjdzie za to placic. Ten LC juz dawno powinien siedziec w wiezieniu no ale jak widac niemoc panstwa jest ogromna - podobnie jak ogromne sa jeszcze wplywy dawnych ludzi sluzb
opo2
Ciekawe w jakim banku LC ma konto
kimdzongtusk
Też sobie to pytanie zadałem. Szwajcaria ? Malediwy? Luksemburg?
kimdzongtusk
Myślę, że Pan Leszek C. nie ma żadnego problemu. Myślę, że Pan Leszek prywatnie ma całkiem tłuste konto i aktywa, które rosną mu wprost proporcjonalnie to wzrostu strat jego grupy.
marianpazdzioch
Kapitałem banku jest zaufanie. Mamy tutaj modelowy przykład. Getback to nie był projekt, który wziął się z sufitu. W tym chorym kraju, to jednak inni będą musieli płacić za grzechy banków Czarneckiego. Prywatyzacja zysków, nacjonalizacja strat...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki