REKLAMA

KNF idzie na rękę pasywnym inwestorom. KID-y również po angielsku

2021-12-06 08:20
publikacja
2021-12-06 08:20

Komisja Nadzoru Finansowego usunęła jedną z barier ograniczających rozwój pasywnego inwestowania w Polsce. Kluczowe informacje dla inwestorów będą mogły być sporządzane w języku angielskim.

KNF idzie na rękę pasywnym inwestorom. KID-y również po angielsku
KNF idzie na rękę pasywnym inwestorom. KID-y również po angielsku
fot. Marcin Smolinski / / Shutterstock

Na piątkowym posiedzeniu, Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie podjęła decyzję o dopuszczeniu języka angielskiego jako języka innego niż język polski, w jakim można sporządzać dokument zawierający kluczowe informacje (KID). Zgodnie z obowiązującymi do tej pory regulacjami (rozporządzeniem PRIP), ETF-y oferowane polskim klientom musiały posiadać tego typu dokument w języku polskim. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Dokumenty funduszy inwestycyjnych – co warto o nich wiedzieć".

Jak zaznacza KNF, decyzja dotyczy tylko funduszy ETF. Inne instrumenty zbiorowego inwestowania nadal będą musiały posiadać dokumentację w języku polskim.

- Decyzja Komisji umożliwia dystrybucję instrumentów ETF na podstawie KID sporządzonym w języku angielskim wyłącznie tym klientom, którzy oświadczą, że posługują się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym zrozumienie informacji zawartych w KID w języku angielskim – dodano.

Wprowadzone kilka lat temu obostrzenia sprawiły, że z puli oferowanych przez polskie domy maklerskie ETF-ów wypadła spora część instrumentów, w szczególności amerykańskich ETF-ów – brokerzy zastępowali je odpowiednikami notowanymi na giełdach państw członkowskich UE. Zmiana regulacji daje nadzieję, że oferta zostanie rozszerzona (np. o amerykańskie ETF-y, które posiadają KID-y).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
iandrew
Super wiadomość. Polski inwestor był poszkodowany brakiem dostępu do najlepszych inwestycji. Chcącemu się krzywda nie dzieje.
potiomkin
Jak można inwestować z zagraniczne ETFy nie znając języków obcych?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki