Komisja Nadzoru Finansowego
usunęła jedną z barier ograniczających rozwój pasywnego inwestowania w Polsce. Kluczowe informacje dla inwestorów będą mogły być sporządzane w języku angielskim.


Na piątkowym posiedzeniu, Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie podjęła decyzję o dopuszczeniu języka angielskiego jako języka innego niż język polski, w jakim można sporządzać dokument zawierający kluczowe informacje (KID). Zgodnie z obowiązującymi do tej pory regulacjami (rozporządzeniem PRIP), ETF-y oferowane polskim klientom musiały posiadać tego typu dokument w języku polskim. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Dokumenty funduszy inwestycyjnych – co warto o nich wiedzieć".
Jak zaznacza KNF, decyzja dotyczy tylko funduszy ETF. Inne instrumenty zbiorowego inwestowania nadal będą musiały posiadać dokumentację w języku polskim.
- Decyzja Komisji umożliwia dystrybucję instrumentów ETF na podstawie KID sporządzonym w języku angielskim wyłącznie tym klientom, którzy oświadczą, że posługują się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym zrozumienie informacji zawartych w KID w języku angielskim – dodano.
Wprowadzone kilka lat temu obostrzenia sprawiły, że z puli oferowanych przez polskie domy maklerskie ETF-ów wypadła spora część instrumentów, w szczególności amerykańskich ETF-ów – brokerzy zastępowali je odpowiednikami notowanymi na giełdach państw członkowskich UE. Zmiana regulacji daje nadzieję, że oferta zostanie rozszerzona (np. o amerykańskie ETF-y, które posiadają KID-y).
Michał Żuławiński