REKLAMA

KFPZ: pogarsza się jakość ziarna zbóż

2016-08-06 08:11
publikacja
2016-08-06 08:11

Padające deszcze w całym kraju istotnie utrudniają zbiory zbóż, a zboże pozostawione na polu gwałtowanie traci na jakości - powiedział PAP prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz. Dodał, że rolnicy, którym uda się przeprowadzić żniwa, muszą ziarno dosuszać.

KFPZ: pogarsza się jakość ziarna zbóż / fot. stevanovicigor / YAY Foto

Przez pogodę w tym roku będzie mniej ziarna konsumpcyjnego. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że dobra jakościowo pszenica będzie miała "dobrą" cenę. Jednak wcale tak nie musi być - uważa szef KFPZ - gdyż o cenie zbóż decyduje globalna sytuacja na tym rynku, a także kurs złotego wobec innych walut. Jednak zdaniem Mładanowicza na jesieni na zboża jakościowe będzie popyt, a ich cena wrośnie.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej na przełomie lipca i sierpnia były dość rozbieżne. Średnio, według notowań resortu rolnictwa, pszenica kosztowała 608 zł za tonę, ale poszczególne firmy kupowały je za 55-690 zł za tonę.

Jeszcze w pierwszej połowie lipca żniwa zapowiadały się optymistycznie, ale obecnie już widać, że będą kłopoty ze zbiorem ze względu na padające deszcze. Jak mówił Mładanowicz Federacja nadal utrzymuje swoje prognozy co do wielkości zbiorów, ale wskazuje na pogorszenie się jakości.

KFPZ oceniła w czerwcu, że tegoroczne zbiory mogą wynieść 26-26,5 mln ton. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oszacował, że mogą one wynieść nawet nieco powyżej 30 mln ton. W lipcu GUS ocenił, że mogą one ukształtować się na poziomie 26,1 mln ton. W 2015 r. (według GUS) zebrano 28 mln ton ziarna.

Jak mówił Mładanowicz, w większości zakończono już zbieranie rzepaku i jęczmienia. Teraz kolej na pszenicę i inne zboża. Pszenżyto ozime, które udało się zebrać z pola plonowało na poziomie 60 proc. niższym niż w ubiegłym roku i w dodatku było porośnięte. Jego jakość jest "katastrofalna", w dodatku także pszenica zaczyna porastać trawą. Żniwa są trudne, bo na 2/3 terytorium Polski pada deszcz. W końcu tygodnia zbierano zboże na Lubelszczyźnie i Podlasiu, bo tam nie było opadów, a rolnicy wykorzystują każdą chwilę by uratować plony, a mokre ziarno jest od razu dosuszane - tłumaczył.

W tej chwili mamy zebrane najwyżej ok. 30 proc. pszenicy konsumpcyjnej - ocenił Mładanowicz. Jeżeli uda się do połowy sierpnia ją zebrać, to będzie szansa na dobrą jakość, reszta to będzie już zboże paszowe o niższych parametrach jakościowych.

Mładanowicz pytany o kukurydzę stwierdził, że obecnie jej jakość będzie bardzo dobra, ale jeżeli nadal będą opady, to może się okazać, że jej jakość spadnie, a w dodatku nie będzie można jej zebrać, bo nie wjedzie się na pola maszynami. Niestety, według amerykańskich prognoz długoterminowych, do końca roku w Europie Wschodniej będą padały deszcze - dodał. (PAP)

awy/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~alojz
Aktualne zboża nawet jeśli nie są oficjalnie GMO to i tak są przez ostatnie kilkadziesiat lat tak zniekształcone,że posiadaja w sobie ogromną ilość glutenu.A dalej wszelkie pieczywo,ciasta,makarony,cała masa produktów na bazie mąki...
Ten gluten to tak fajnie działa na mózg,że nie dziwią wyniki wyborów.
Kto
Aktualne zboża nawet jeśli nie są oficjalnie GMO to i tak są przez ostatnie kilkadziesiat lat tak zniekształcone,że posiadaja w sobie ogromną ilość glutenu.A dalej wszelkie pieczywo,ciasta,makarony,cała masa produktów na bazie mąki...
Ten gluten to tak fajnie działa na mózg,że nie dziwią wyniki wyborów.
Kto z Was potrafi nie jeść pieczywa i produktów na bazie mąki?
~Marek
Większych bzdur nie czytałem. Jeśli chodzi o ilość glutenu w pszenicy, zależy on głównie od ilości i umiejętności nawożenia azotem. Dodatkowo większość rolników zaczyna uczęszczać do szkółek hodowlanych, poznają tam zasady prawidłowego nawożenia co przekłada się na jakość plonów. Jest kilka lat z rzędu Większych bzdur nie czytałem. Jeśli chodzi o ilość glutenu w pszenicy, zależy on głównie od ilości i umiejętności nawożenia azotem. Dodatkowo większość rolników zaczyna uczęszczać do szkółek hodowlanych, poznają tam zasady prawidłowego nawożenia co przekłada się na jakość plonów. Jest kilka lat z rzędu gdzie gluten w pszenicy jest naprawdę wysoki i są również lata gdzie gluten w pszenicy zbliża się do wartości zbliżonej do pszenicy paszowej. W tym roku pogoda niestety nie dopisała rolnikom, gluten jest OK, natomiast liczba opadania na niskim poziomie, zboża są porażone.
~alojz odpowiada ~Marek
Smacznego drogi kolego!
~niepelnosprawny_org
dziwie sie, że zawsze rolnicy mowią o nadwyżkach zboża, że nikt nie chce skupować, a media krzyczą, że z zagranicy trzeba sprowadzać...
~miro
czy chodzi o ukrainskie śmieci nazywane tez przenicą?
~silosy
żal doupę ściska ? oni przecież więcej exportują niż my produkujemy nieuku ......
~miro odpowiada ~silosy
bierzesz leki?, to je zmien, ewentualnie psychiatre skoro ci nie pomaga.................http://www.gospodarz.pl/aktualnosci/zboza/wyzsze-zbiory-pszenicy-na-ukrainie.html..............................https://nawozy.eu/aktualnosci/newsy/zboza/gus-zbiory-zboz-w-polsce-wyniosly-28-mln-ton.html
~Dżejms
A według europejskich prognoz? Polskich prognoz?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki