REKLAMA

Orlen przejmie kilkaset stacji paliw w Austrii. Jest zgoda KE

2023-09-29 15:50, akt.2023-09-29 20:02
publikacja
2023-09-29 15:50
aktualizacja
2023-09-29 20:02

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Orlen 266 stacji paliw w Austrii - poinformował w piątek koncern. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.

Orlen przejmie kilkaset stacji paliw w Austrii. Jest zgoda KE
Orlen przejmie kilkaset stacji paliw w Austrii. Jest zgoda KE
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

Jak wskazano w komunikacie, po finalizacji przejęcia, Austria będzie już siódmym europejski rynkiem detalicznym, na którym klienci będą mogli korzystać z usług sieci Orlen. Zaznaczono, że transakcja pozwoli w blisko 97 proc. zrealizować strategiczne założenia koncernu do 2030 r. co do liczby stacji. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.

"Dzięki połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG mamy potencjał do realizacji ambitnych planów rozwojowych, również w obszarze sprzedaży detalicznej. Decyzja Komisji Europejskiej przybliża nas nie tylko do realizacji celów strategicznych dotyczących ekspansji zagranicznej, ale także do realizacji założeń związanych z samowystarczalnością energetyczną stacji paliw oraz rozwojem paliw alternatywnych" - prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że aż 40 z przejmowanych obiektów w Austrii wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, a ponadto koncern przejmie aż 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach.

Poinformowano, że umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca br. "Komisja Europejska, badając wniosek ORLEN, uznała, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. Oznacza to zielone światło dla ORLEN na nabycie od Grupy Doppler 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, będącej operatorem austriackiej sieci" - napisano w komunikacie.

Wskazano, że umowa dotyczy 266 obiektów funkcjonujących pod marką Turmöl. Blisko połowa przejmowanych stacji to popularne w Austrii obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przejmowana przez Orlen spółka posiada także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom. Do końca roku będzie to 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. Na 96 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji zostanie przejęta również spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Strategia Grupy Orlen do 2030 roku zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Na koniec II kwartału 2023 r. liczba stacji paliw Orlen wynosiła 3157, z czego 1919 w Polsce, a 1238 na rynkach zagranicznych: w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
polonu
poczekajcie jeszcze nam załatwią LPG po taniemu z Ameryki prace w toku . spokojnie .
okragly_stol
Już wiadomo po co Morawiecki jeździ na spendy partyjne do Niemiec
wic
Przewiduję awarię dystrybutorów w całej Austrii
rozsadkunamtrzeba
I będzie sprzedawał paliwo po takich cenach jak w Polsce?
Mało sponsorowania Niemców i Czechów, to jeszcze Austriaków wesprze?
A wszystko sfinansują polscy kierowcy...
okragly_stol
Za pieniądze kierowców
men24a
Europa odchodzi od paliw kopalnianych a ten skupuje nierentowny biznes. Donald Trump chce zakazać produkcji aut elektrycznych bo mu niszczą forda czy chryslera którego nikt nie chce kupować
PiS odciął się od Rosji z gazem i postawili gazociąg z Norwegii. Ta Norwegia za te śmieszne 3 mld M3 gazu co tam wydobywamy podniosła podatek
Europa odchodzi od paliw kopalnianych a ten skupuje nierentowny biznes. Donald Trump chce zakazać produkcji aut elektrycznych bo mu niszczą forda czy chryslera którego nikt nie chce kupować
PiS odciął się od Rosji z gazem i postawili gazociąg z Norwegii. Ta Norwegia za te śmieszne 3 mld M3 gazu co tam wydobywamy podniosła podatek z 20 na ponad 50% przez co Orlen w Norwegii więcej podatku zapłacił jak w Polsce. Do tego jeszcze Danii oddaliśmy potężne tereny morza bałtyckiego gdzie mogły być postawione wiatraki a może i kiedyś coś by się tam wydobywało albo poławiało ryby. Dramat polskiego narodu trwa.
mknowak
To samo pomyślałem kończy się rynek na paliwa kopalne i kto może to wychodzi z tradycyjnych stacji bo firmą widzą, że ten segment rynku zniknie może nie za rok nie za dwa ale korporacje wybiegają do przodu i już wiedzą, że za 10-20 lat stacje jako takie nie będą rentowne a Orlen kupuje.... ręce opadają. Sklepy mają obowiązek stawiania To samo pomyślałem kończy się rynek na paliwa kopalne i kto może to wychodzi z tradycyjnych stacji bo firmą widzą, że ten segment rynku zniknie może nie za rok nie za dwa ale korporacje wybiegają do przodu i już wiedzą, że za 10-20 lat stacje jako takie nie będą rentowne a Orlen kupuje.... ręce opadają. Sklepy mają obowiązek stawiania stacji ładowania aut elektrycznych więc stacje jako stacje albo przekształcą się w sklepy albo się będą zamykać.
mknowak odpowiada mknowak
P.S. Polecam zobaczyć co się stało z kioskami Ruchu skończył się ich czas a gdyby ktoś 30 lat temu powiedział, że znikną to nikt by nie uwierzył, podobnie budki telefoniczne młodzi już nie wiedzą co to jest...... podobnie jak tradycyjna prasa i wiele innych reliktów przeszłości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki