KE zgodziła się na fuzję. Powstanie polski potentat chemiczny

Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy - poinformowały Azoty Tarnów w komunikacie.

Grupy Azoty i ZA Puławy
źródło: zapulawy

"(...) w dniu dzisiejszym Komisja Europejska wydała decyzję o niezgłoszeniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji w postaci przejęcia przez spółkę (Azoty Tarnów - PAP) kontroli nad spółką Zakłady Azotowe Puławy SA i stwierdzeniu jej zgodności ze wspólnym rynkiem, co oznacza bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji" - poinformowano w raporcie.

Tym samym Tarnów uzyskał uprawnienie do wykonywania prawa głosu z 14.032.026 akcji ZA Puławy, co stanowi 73,4 proc. kapitału zakładowego Puław. Aktualnie łączny udział spółki w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Puław wynosi 83,7 proc.

Azoty Tarnów informowały wcześniej, że spodziewają się do 18 stycznia 2013 roku zgody Komisji Europejskiej na koncentrację.

Spółka w związku z rozliczeniem oferty publicznej akcji serii D nabyła 14.032.026 akcji Puław stanowiących 73,4 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiego samego udziału w głosach. Celem emisji akcji s. D było sfinansowanie drugiego etapu przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Parytet wymiany wynosił 2,5 akcji Tarnowa za jedną akcję Puław.

Wśród podmiotów, które zbyły akcje na rzecz Azotów Tarnów są: Skarb Państwa, ING OFE, Aviva OFE i PZU OFE Złota Jesień. Po wymianie każdy z nich ma akcje Tarnowa reprezentujące co najmniej 5 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Swoje akcje sprzedały też fundusze emerytalne grupy PKO BP.

Tarnów w połowie lipca wezwał do sprzedaży 6.116.800 akcji Puław, stanowiących 32 proc. walorów, po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. akcji. Ok. 10 proc. akcji sprzedała w wezwaniu Kompania Węglowa, natomiast zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław miało nastąpić w drodze wymiany akcji.

Pod koniec września ZA Puławy i Grupa Azoty podpisały porozumienie określające zasady konsolidacji obu spółek w ramach wspólnej grupy kapitałowej. W listopadzie firmy zawarły umowę określającą zasady współpracy w ramach konsolidacji.

Podstawowymi celami strategicznymi grupy mają być: notowanie akcji Grupy Azoty w WIG 20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie. (PAP)

Budzanowski: to ważny etap konsolidacji

Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych starań w kierunku konsolidacji sektora chemicznego - mówi minister skarbu. To komentarz Mikołaja Budzanowskiego do zgody na połączenie tarnowskiej Grupy Azoty i Zakładów Azotowych w Puławach. Zgodę wydała dziś Komisja Europejska.

Zdaniem Budzanowskiego, to, że zgoda KE ma charakter bezwarunkowy świadczy o pełnej akceptacji decyzji o powiększeniu Grupy Azoty o nowy podmiot. Skarb Państwa oczekuje, że grupa będzie w stanie osiągać lepsze od średnich na rynku wyniki operacyjne i stopy zwrotu dla akcjonariuszy. Minister wskazuje, że od rozpoczęcia procesu konsolidacji łączna kapitalizacja ZAT i ZAP wzrosła o prawie 40 procent.

Minister ocenia, że decyzja Komisji Europejskiej to ważny etap całego procesu konsolidacji, który ma doprowadzić do powstania jednego z liderów europejskiego sektora chemicznego. Mikołaj Budzanowski uważa, że skala i zróżnicowanie działalności Grupy Azoty, a także inwestycje, jakie spółki z tej grupy planują będą miały niebagatelny wpływ na branżę w ciągu następnych pięciu lat.

Piechociński: konsolidacja pozwoli na zwiększenie konkurencyjności

Konsolidacja sektora chemicznego pozwoli na zwiększenie konkurencyjności naszego przemysłu na rynku europejskim - przekonuje minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier odniósł się do zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez Azoty Tarnów Zakładów Azotowych w Puławach.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego na rynku globalnym muszą działać silne polskie podmioty gospodarcze, które z jednej strony są w stanie bronić swojej przestrzeni na rynku lokalnym,a z drugiej jak najwięcej eksportować.

W ubiegłym roku Azoty Tarnów chciał przejąć rosyjski koncern. Grupa Acron starała się o to za pośrednicctwem luksemburskiej spółki Norica Holding. Żeby zapobiec wrogiemu przejęciu przez Rosjan, walne zgromadzenie akcjonariuszy Azotów Tarnów zadecydowało o podwyższeniu kapitału spółki. To pozwoliło spółce tarnowskiej przejąć Zakłady Azotowe w Puławach.

Azoty w MSCI

Ministerstwo Skarbu Państwa liczy, że po przejęciu Zakładów Azotowych w Puławach, Azoty Tarnów w niedługim czasie wejdą w skład indeksów MSCI, co zwiększy ich atrakcyjność dla inwestorów - poinformował PAP wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski.

"Liczymy, że po fuzji z Puławami Azoty Tarnów w niedługim czasie znajdą się w indeksach MSCI, co powinno zwiększyć zainteresowanie inwestorów spółką" - powiedział PAP Tamborski.

Dodał, że włączenie Tarnowa do indeksów MSCI może nastąpić np. w drodze nadzwyczajnej rewizji ich składu.

Indeksy MSCI (Morgan Stanley Capital International) obliczane są od 1970 roku przez amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley.

W skład indeksów MSCI wchodzą obecnie: PKOBP, KGHM, PZU, Pekao, PKN Orlen, PGE, TP SA, PGNIG, Tauron, BRE Bank, JSW, Eurocash, Cyfrowy Polsat, Kernel, Handlowy, Asseco Poland, Synthos, Lotos, Millennium oraz Enea.

iar/pap

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~KE bandyci

niepodległość utracona.
Co do CH.. jasnej ma banda niewybranych demokratycznie cwaniaków zwanych "KE" do naszego przemysłu?

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

dokładnie jak powiedział Andrzej Olechowski - po wstąpieniu do Unii bedziemy mogli współdecydować o naszych własnych sprawach


dziekujemy Ci komisjo europejska ze zezwalasz na działania rodzimych firm w swoim kraju

!