REKLAMA

Już 52 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w tym roku

2015-07-03 09:36
publikacja
2015-07-03 09:36
Już 52 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w tym roku
Już 52 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w tym roku
/ YAY Foto

Od początku tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 52 tysięcy mężczyzn - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ostatnie dane resortu wskazują także, że z roku na rok przybywa ojców chętnych na skorzystanie z dwutygodniowej przerwy w pracy i poświęcenia tego czasu rodzinie.

Urlop ojcowski to specjalne, niezależne od urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego uprawnienie dla ojców pozostających w stosunku pracy. Od jego wprowadzenia w 2010 roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Początkowo ojcom przysługiwał tydzień wolnego, teraz wymiar urlopu ojcowskiego to dwa tygodnie.

Jak podaje resort pracy, w 2013 roku z tego rozwiązania skorzystało 28,5 tysiąca mężczyzn, a w 2014 roku było ich już ponad 129 tysięcy. Kolejny wzrost zapewne będzie odnotowany i w tym roku. Od początku roku zdecydowało się na niego już ponad 52 tysiące ojców.

– Ojcowie coraz chętniej włączają się w opiekę nad dzieckiem. To nie tylko duże wsparcie dla mamy, ale także bezcenny czas spędzony na budowaniu więzi z maluchem. Cieszę się, że coraz więcej ojców korzysta z urlopu ojcowskiego, to dowód na to, że zmiany przez nas wprowadzone sprawdziły się – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Rok spędzony z dzieckiem, dwa tygodnie zarezerwowane tylko dla taty i elastyczna wymiana urlopu między rodzicami przynoszą już pierwsze efekty: mamy coraz więcej urodzeń – dodał.

kwl

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Polityka rodzinna

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Adam
Urzednicy chetniej z niego korzystają. Pozostała czesc spoleczenstwa pracujaca w sektorze prywatnym moze tylko pomarzyc o takiej wyrozumiałosci szefa.
~lypa
Byłem, polecam i nie wyobrażam sobie jak można byłoby nie być :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki