REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Jednomyślne poparcie Senatu wobec nowelizacji obrotu ziemią rolną

2016-07-22 19:05
publikacja
2016-07-22 19:05

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - zakłada nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą w piątek bez poprawek i jednogłośnie zaakceptował Senat.

fot. / / ingimage

Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.

Ustawę poparło 73 senatorów, czyli wszyscy głosujący.

Celem noweli jest wprowadzenie zmian, ułatwiających realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia br.

Chodziło o rozwiązania problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.

Obowiązujący przepis mówi, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Nowela przesądza, że to właściciel gruntu wraz z bankiem ustala wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny. Zdecydowano też, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Ustawa rozszerza też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe.

Obowiązujące od końca kwietnia przepisy o obrocie nieruchomościami rolnymi na pięć lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mógł je kupić nie rolnik.

Teraz nowela trafi do prezydenta. (PAP)

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~polak
co będzie za cztery lata jak pis nie wygra będzie to ze modry rolnik powiększy swój majątek o miliony zl i on sprzeda każdemu kto mu zapłaci jak teraz nakupuje tanio ha ha ha ha ha
~endi
Nie mam nic przeciwko zakazowi kupna polskiej ziemi przez obcokrajowców , ale zakaz obejmujący również Polaków mieszkających w miastach uważam za niezgodny z Konstytucją , poza tym kto powiedział , że " słupem " do wykupu ziemi nie może być rolnik ?
~arfer
po nowelizacji ustawy o TK zmierzającej do jego sparaliżowania możesz sobie jako mieszkaniec miasta (pewnie nie głosujący na PiS) narzekać do woli

niestety pewnie to zapowiedź kolejnych tego typu ograniczeń

a za nimi nadejdą podwyżki podatków i kolejne obostrzenia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki