Jedna trzecia rosyjskiej gospodarki w rękach oligarchów

Z raportu Banku Światowego przedstawionego w środę wynika, że Rosja jest zdominowana przez kilka grup biznesowych, które są mniej efektywne niż inni prywatni przedsiębiorcy, ale trzymają w rękach dużą część przepływów inwestycyjnych.

Według raportu 23 największe przedsiębiorstwa kontrolują ponad jedną trzecią przemysłu krajowego i ponad jedną szóstą krajowego zatrudnienia. Christof Ruhl, główny ekonomista Banku Światowego w moskiewskiej siedzibie powiedział, że Rosja potrzebuje tego, co Stany Zjednoczone zrobiły 100 lat temu, które wprowadziły prawo antytrustowe i antymonopolowe, żeby zapewnić warunki dla uczciwej konkurencji.

Anatoly Chubais pomysłodawca kontrowersyjnej prywatyzacji z lat ’90 przyznaje racje tym, którzy mówią, że rosyjscy oligarchowie przyczynili się do skorumpowania polityków i systemu sprawiedliwości. Jednak jednocześnie zwraca uwagę, że ci sami ludzie przyczynili się do wzrostu gospodarczego i restrukturyzacji firm.

Christof Ruhl zwraca uwagę, że Rosja potrzebuje odpowiednich regulacji praw własności nieruchomości, żeby stymulować inwestycje i wzrost gospodarczy. Państwo nie może sobie pozwolić na wojnę partyzancką z przedsiębiorstwami.
Źródło: Financial Times

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil