REKLAMA

WYKRESY TYGODNIA"Jastrzębi" prezes NBP, "niemoralny podatek Belki" i kadrowa miotła w państwowych spółkach

Agata Wojciechowska2024-02-10 06:00redaktor
publikacja
2024-02-10 06:00

Rozpędzona miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, zaskakująca wolta prezesa Glapińskiego, "podatek Belki", inflacja w Turcji i grający odważnie - jak w hokeja - Czesi z koroną. Oto nasze podsumowanie mijającego tygodnia na wykresach. 

"Jastrzębi" prezes NBP, "niemoralny podatek Belki" i kadrowa miotła w państwowych spółkach
"Jastrzębi" prezes NBP, "niemoralny podatek Belki" i kadrowa miotła w państwowych spółkach
fot. LightField Studios / / Shutterstock

1. 2191 dni Daniela Obajtka w Orlenie. Spadek kursu, wzrost wartości i miliardy wypłaconych dywidend

Odejście ze stanowiska prezesa Orlenu Daniela Obajtka to dobry moment na kilka podsumowań jego rządów. Chociaż wydatnie zwiększył kapitalizację spółki, to akcjonariusze Orlenu stracili na kursie akcji, który okazał się słabszy na tle europejskich firm. Koncern jednak co roku wypłacał dywidendę, która w sumie wyniosła kilkanaście miliardów złotych.

2. Podatek Belki do likwidacji? Kolany: Jest wybitnie szkodliwy, perfidny oraz po prostu niemoralny

Od dłuższego czasu w Polsce toczy się debata na temat zmian w podatku od tzw. zysków kapitałowych. Uważam, że jest ona całkowicie zbędna. „Belkę” należy po prostu zlikwidować i o całej sprawie raz na zawsze zapomnieć.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

3. "Queen of Stonks" - tak gra Nancy Pelosi. Jedna prosta transakcja i 1 mln dolarów na plusie

Nancy Pelosi i jej giełdowe transakcje znalazły się znów na ustach Ameryki. Wszystko przez kupione w doskonałym momencie opcje na akcje Nvidii. Kongresmenów nie obowiązują przepisy dotyczące insider tradingu, więc polityczka i jej mąż zarabiają krocie, chociaż w równoległym świecie zwykłych obywateli groziłoby im 20 lat więzienia.

4. Prezes Glapiński stał się „jastrzębiem”. To dobra wiadomość dla złotego

Czwartkowe wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego musiało być szokiem dla wielu ekonomistów. Do niedawna zatwardziały „gołąb” nagle obrósł w jastrzębie piórka i zadeklarował twardą walkę z inflacją. To dobra wiadomość dla naszej waluty.

5. Wystrzał na akcjach polskiej spółki zbrojeniowej. Kontrakty procentują

Kurs akcji Lubawy wystrzelił po publikacji szacunkowych wyników jednostkowych. Zgodnie z nimi spółka zarobiła w zeszłym roku o 4000% więcej niż w 2022. Jej notowania na otwarciu dzisiejszej sesji zyskiwały 15%.

Bankier.pl

6. Tyle zarobiły najbogatsze kluby piłkarskie świata. Królewscy wrócili na szczyt

Średnio 527 mln euro – tyle wyniosły przychody dwudziestu najbogatszych klubów Europy w sezonie 2022/2023 – wynika z raportu „Deloitte Football Money League 2024”. Dla porównania, największe kobiece drużyny mogły pochwalić się 142-krotnie niższymi przychodami.

7. Tak zadłużali się Polacy. Top 5 kredytowych trendów

Kto najchętniej korzystał z wakacji kredytowych? Czy po hipoteki z dopłatami kolejki ustawiały się tylko w wielkich miastach? Na co wydajemy pieniądze z kredytów gotówkowych? Podsumowujemy najciekawsze fakty z przeglądu rynku przedstawionego przez Biuro Informacji Kredytowej.

BIK

8. Czesi ostrzej tną stopy procentowe. Większość ekonomistów zaskoczona

Czeski Bank Narodowy zdecydował się na drugą z kolei obniżkę stóp procentowych. Tym razem cięcie było nie tylko głębsze od poprzedniego, ale też przekroczyło oczekiwania większości ekonomistów.

9. Zaufali, zainwestowali, stracili. Czy spółka Assay była piramidą finansową? "Podobnym przykładem było Amber Gold"

Doradzał jej były minister, miała wspierać polską innowacyjność i oferowała weksle inwestycyjne na niezwykle atrakcyjny procent - grupa Assay przechodzi obecnie restrukturyzację, jej dług względem wierzycieli to 144 mln złotych i jest obiektem postępowań prokuratury, KNF i UOKiK. Wkrótce może nastąpić przełom w jej sprawie.

Assay

10. Czyżby inflacja w Turcji przestała rosnąć?

Styczeń przyniósł stabilizację tureckiej inflacji konsumenckiej na poziomach grubo przekraczających 60% - wynika z oficjalnych danych rządowych statystyków. Mimo to odczyt tureckiego CPI rozczarował wielu ekonomistów, którzy stawiali na nieznaczny spadek tej miary inflacji.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki