REKLAMA

Japończycy zbudują największy powerbank na świecie

Agata Wojciechowska2019-08-21 09:00redaktor
publikacja
2019-08-21 09:00
fot. Business Wire / Energy Vault

80 megawatogodzin zamkniętych w betonowym cylindrze - ten największy powerbank postawią w Mediolanie Japończycy. Wieża wymyślona przez Szwajcarów ma kosztować 110 mln dolarów, które wyłoży Vision Fund, fundusz SoftBanku.

Jak opisuje Energy Vault, działanie tego największego powerbanku jest genialne w swojej prostocie. Wieża składa się z betonowych bloków, które łącznie ważą 35 ton, a w jej środku stanie dźwig. Jeśli elektrownia wiatrowa lub panele słoneczne, które umieszczone zostaną obok powerbanku, wyprodukują nadwyżkę energii, dźwig podniesie betonowe bloki, by ją "zmagazynować". Aby odzyskać prąd, wystarczy, że położy je z powrotem na ziemi. W ten sposób energia kinetyczna (poniesienie i opuszczenie bloków) zostaje zamieniona w energię elektryczną. 

Szwajcarska wieża ma za zadanie magazynować energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Dotychczas ich wadą były właśnie trudności z przechowywaniem uzyskanego prądu. "Koszt" magazynowania ma wynieść zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę. 

SoftBank gwarantem sukcesu?

Japoński SoftBank powołał w 2017 roku fundusz Vision Fund, który ma do dyspozycji 100 mld dolarów. Jego celem jest wspieranie start-upów. 

Na liście jego inwestycji znajdują się m.in. takie marki jak Slack, WeWork, Uber. 

Źródło:
Agata Wojciechowska
Agata Wojciechowska
redaktor

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
p71
Z tym największym powerbankiem na świecie to lekka przesada. Od lat używa się elektrowni szczytowo-pompowych do gromadzenia energii. Największa w Polsce elektrownia wodna Żarnowiec może zgromadzić ok. 3,6 GWh energii a Porąbka-Żar ok. 2 GWh. Na świecie jest w ten sposób gromadzone kilkaset GWh energii.
marianpazdzioch
No i tym sposobem mimo skokowych przyrostów liczby ludności, jeszcze trochę jej się na Ziemi pomieści. W wielu dziedzinach jesteśmy bardzo daleko od optymalizacji i są jeszcze duże zapasy.
JankoInwestor
Genialne, że też na to wcześniej nie wpadłem.
Przy ciężarze 35ton energia potencjalna dla wieży np 20 m (około 7 pieter) wyniesie 35000x9,81*20/1000/3600=1,9 kWh. Sprawność układu oceniam na 60% zatem jeden bloczek to około 1 kWh energii. I co najważniejsze bez efektu pamięci itp.Słabe punkty to wiatr i wtedy bateria
Genialne, że też na to wcześniej nie wpadłem.
Przy ciężarze 35ton energia potencjalna dla wieży np 20 m (około 7 pieter) wyniesie 35000x9,81*20/1000/3600=1,9 kWh. Sprawność układu oceniam na 60% zatem jeden bloczek to około 1 kWh energii. I co najważniejsze bez efektu pamięci itp.Słabe punkty to wiatr i wtedy bateria nie działa i koszty np wymiany lin oraz konserwacji układu Zamiast się rozwijać w wieże można wykorzystać szyb studni a obciążnik zrobić że stali. która ma gęstość 2,5 razy większą od betonu.
No pomysły są prawie nie ograniczone. A idea znana od wieków.
JankoInwestor
Głupio samemu sobie odpowiadać ale własnie pomyślałem jaka wartość może mieć stary szyb kopalniany. jako potencjalny akumulator energii.
lightning_network odpowiada JankoInwestor
na swojej stronie twierdzą, że sprawność na poziomie 80-90%
januszbizensu odpowiada lightning_network
Masz przechowaną energię, którą można wydajnie uruchomić w przykładowo szczytowych momentach zapotrzebowania gdzie pozyskanie z innych źródeł jest mniej wydajne/praktyczne. O tym właśnie nie pomyślałeś.
wry
Oni piszą o 80 MWh, a Tobie wyszło 1,9 kWh... Spora różnica
Te 35 ton, to łącznie, a nie jeden bloczek
lightning_network odpowiada januszbizensu
- ale o co Ci chodzi? :))
lightning_network odpowiada wry
słabo z fizyki, słabo z matematyki... Zadanie dla ucznia z podstawówki:

Jeden blok ma 35 ton i może zmagazynować 2 kWh. Ile bloków trzeba, aby zmagazynować 80 MWh?

hehe
search
Kolego, blednie rozumujesz, wyliczyles energie potencjalna tzn. ile trzeba energii aby podniesc 35 tonowy bloczek na wysokosc 20 m. Obliczenie mocy ukladu nie jest juz tak proste jak napisales.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki