Japończycy zbudują największy powerbank na świecie

80 megawatogodzin zamkniętych w betonowym cylindrze - ten największy powerbank postawią w Mediolanie Japończycy. Wieża wymyślona przez Szwajcarów ma kosztować 110 mln dolarów, które wyłoży Vision Fund, fundusz SoftBanku.

(fot. Business Wire / Energy Vault)

Jak opisuje Energy Vault, działanie tego największego powerbanku jest genialne w swojej prostocie. Wieża składa się z betonowych bloków, które łącznie ważą 35 ton, a w jej środku stanie dźwig. Jeśli elektrownia wiatrowa lub panele słoneczne, które umieszczone zostaną obok powerbanku, wyprodukują nadwyżkę energii, dźwig podniesie betonowe bloki, by ją "zmagazynować". Aby odzyskać prąd, wystarczy, że położy je z powrotem na ziemi. W ten sposób energia kinetyczna (poniesienie i opuszczenie bloków) zostaje zamieniona w energię elektryczną. 

Szwajcarska wieża ma za zadanie magazynować energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Dotychczas ich wadą były właśnie trudności z przechowywaniem uzyskanego prądu. "Koszt" magazynowania ma wynieść zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę. 

SoftBank gwarantem sukcesu?

Japoński SoftBank powołał w 2017 roku fundusz Vision Fund, który ma do dyspozycji 100 mld dolarów. Jego celem jest wspieranie start-upów. 

Na liście jego inwestycji znajdują się m.in. takie marki jak Slack, WeWork, Uber. 

aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 p71

Z tym największym powerbankiem na świecie to lekka przesada. Od lat używa się elektrowni szczytowo-pompowych do gromadzenia energii. Największa w Polsce elektrownia wodna Żarnowiec może zgromadzić ok. 3,6 GWh energii a Porąbka-Żar ok. 2 GWh. Na świecie jest w ten sposób gromadzone kilkaset GWh energii.

! Odpowiedz
3 14 marianpazdzioch

No i tym sposobem mimo skokowych przyrostów liczby ludności, jeszcze trochę jej się na Ziemi pomieści. W wielu dziedzinach jesteśmy bardzo daleko od optymalizacji i są jeszcze duże zapasy.

! Odpowiedz
7 8 JankoInwestor

Genialne, że też na to wcześniej nie wpadłem.
Przy ciężarze 35ton energia potencjalna dla wieży np 20 m (około 7 pieter) wyniesie 35000x9,81*20/1000/3600=1,9 kWh. Sprawność układu oceniam na 60% zatem jeden bloczek to około 1 kWh energii. I co najważniejsze bez efektu pamięci itp.Słabe punkty to wiatr i wtedy bateria nie działa i koszty np wymiany lin oraz konserwacji układu Zamiast się rozwijać w wieże można wykorzystać szyb studni a obciążnik zrobić że stali. która ma gęstość 2,5 razy większą od betonu.
No pomysły są prawie nie ograniczone. A idea znana od wieków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 JankoInwestor

Głupio samemu sobie odpowiadać ale własnie pomyślałem jaka wartość może mieć stary szyb kopalniany. jako potencjalny akumulator energii.

! Odpowiedz
0 4 lightning_network odpowiada JankoInwestor

na swojej stronie twierdzą, że sprawność na poziomie 80-90%

! Odpowiedz
7 2 januszbizensu odpowiada lightning_network

Masz przechowaną energię, którą można wydajnie uruchomić w przykładowo szczytowych momentach zapotrzebowania gdzie pozyskanie z innych źródeł jest mniej wydajne/praktyczne. O tym właśnie nie pomyślałeś.

! Odpowiedz
8 1 wry

Oni piszą o 80 MWh, a Tobie wyszło 1,9 kWh... Spora różnica
Te 35 ton, to łącznie, a nie jeden bloczek

! Odpowiedz
0 6 lightning_network odpowiada januszbizensu

- ale o co Ci chodzi? :))

! Odpowiedz
1 7 lightning_network odpowiada wry

słabo z fizyki, słabo z matematyki... Zadanie dla ucznia z podstawówki:

Jeden blok ma 35 ton i może zmagazynować 2 kWh. Ile bloków trzeba, aby zmagazynować 80 MWh?

hehe

! Odpowiedz
3 1 search

Kolego, blednie rozumujesz, wyliczyles energie potencjalna tzn. ile trzeba energii aby podniesc 35 tonowy bloczek na wysokosc 20 m. Obliczenie mocy ukladu nie jest juz tak proste jak napisales.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.