REKLAMA
WAŻNE

Jak ściągną z ciebie abonament RTV

Barbara Sielicka2012-07-18 08:00
publikacja
2012-07-18 08:00

360 tys. zł – tyle zaległego abonamentu ściągnął fiskus tylko w tym roku. Biorąc pod uwagę, że w całym 2011 roku udało się z tego tytułu uzyskać nieco ponad 260 tys. zł można przypuszczać, że obecny rok będzie rekordowy.

Jeszcze niedawno urzędnicy Poczty Polskiej, która to podpisała umowę z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, wysyłali pisma do tych, którzy ich zdaniem zalegali z opłatą za abonament. Prosili o dobrowolne zgłoszenie się i zapłatę zaległości. Część postanowiła zapłacić, inni upomnienia wyrzucili do śmieci. Jeżeli nie można po dobroci, to Poczta Polska postanowiła ściągnąć zaległy abonament na drodze prawnej.

Na ok. 13 mln istniejących w Polsce gospodarstw domowych abonament regularnie płaci niecały milion. Regularnie płacących odbiorców instytucjonalnych jest zaledwie 175 tys. Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu rtv sięgają 2,1 mld zł.


Sprawdzamy, czy płacisz abonament

Do naszych drzwi w godzinach 8-20 w dni robocze może zapukać upoważniony pracownik Poczty Polskiej (nie będzie to listonosz), który po okazaniu nam upoważnienia do wykonania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników RTV i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, sprawdzi czy dopełniamy tego obowiązku. Jeżeli zauważy, że telewizor lub radio jest niezarejestrowane oraz/lub nie ma dowodu uiszczenia abonamentu RTV, wówczas spisuje odpowiedni protokół z kontroli.

Osoba, która jest kontrolowana ma obowiązek okazać wszystkie dokumenty pracownikowi Poczty, które potwierdzą zarejestrowanie odbiorników i regularne opłacanie abonamentu. Co ważne, w przypadku braku rejestracji odbiornika, pobierana jest (oprócz zaległego abonamentu) opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

»Kto nas zmusi do płacenia abonamentu RTV


Nie przejdzie także tłumaczenie, że radio czy telewizor w domu jest, ale my z niego nie korzystamy. Domniemywa się bowiem, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Mamy możliwość odmowy wpuszczenia pracownika Poczty Polskiej do naszego mieszkania, ze względu chociażby na ochronę prywatności jako konstytucyjnego prawa obywatela. Kontroler wówczas ma obowiązek odstąpić od kontroli i sporządzić protokół.

Zostaliśmy „przyłapani” – co teraz?

Po stwierdzeniu zaległości z tytułu nieopłacania abonamentu, Poczta Polska wysyła upomnienia do abonentów, które zawierają kwotę oraz okres zadłużenia. Jeżeli w ciągu siedmiu dni abonent nie uiści zaległości, wówczas możliwe jest już rozpoczęcie procedury egzekucyjnej.

»Myślisz, że kontrola fiskusa Ci nie grozi? A zapłaciłeś abonament?

Poczta Polska, a konkretnie kierownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA wystawia tytuł wykonawczy, na podstawie którego fiskus ściąga abonament. Egzekucja zaległego abonamentu może odbyć się m.in. z wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, z rachunków bankowych oraz praw majątkowych, a nawet z renty socjalnej. Należności ściągają poborcy podatkowi, którzy mają podobne uprawnienia jak komornicy sądowi.

Oczywiście abonentowi przysługuje prawo do wniesienia zarzutu do postępowania egzekucyjnego. Aby było ono jednak skuteczne, musi mieć niepodważalne dowody, iż nie miał obowiązku opłacania abonamenty RTV lub egzekucja jest prowadzona niezgodnie z prawem. Jeżeli więc podatnik ma formalne lub merytoryczne zastrzeżenia do egzekucji, wnosi w związku z tym wniosek do skarbówki. Ostatecznie spór rozstrzyga sąd.

Będzie jeszcze więcej kontroli

Poczta Polska zapowiada, że w tym roku należy spodziewać się jeszcze większej ilości kontroli oraz wystawianych tytułów egzekucyjnych. Wszystko za sprawą elektronicznej bazy danych o abonamentach, którą dysponuje urząd, a która pozwoli szybciej zweryfikować, kto nie opłaca abonamentu lub ma niezarejestrowane odbiorniki.

»Korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV?


Dla osób, które długotrwale zalegają z opłatą abonamentową ważna jest informacja, że zaległości te przedawniają się tak, jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~jacekem
To wszystko to jest rozbój w biały dzień w majestacie prawa. Rząd dwa razy obiecywał zniesienie abonamentu i co? I nic? Kto pozbędzie się dodatkowych wpływów do budżetu idącego w dziesiątki milionów rocznie? Pamiętacie tzw. podatek drogowy, który wcale nie szedł na drogi? Teraz jest to samo. Reklama goni reklamę,To wszystko to jest rozbój w biały dzień w majestacie prawa. Rząd dwa razy obiecywał zniesienie abonamentu i co? I nic? Kto pozbędzie się dodatkowych wpływów do budżetu idącego w dziesiątki milionów rocznie? Pamiętacie tzw. podatek drogowy, który wcale nie szedł na drogi? Teraz jest to samo. Reklama goni reklamę, nie ma czego w publicznej TV oglądać, ale daninę trzeba opłacać. Chore to wszystko, ale co zrobić? Płaczę i płacę.
~zenfr
Wszyscy tu wypowiadamy sie a nikt nie mówi,że abonament dotyczył telewizji państwowej.Teraz jest RTV sa i powinniśmy żądać wydania akcji prywatyzacyjnych,.Wiedza dokładnie,że to jest przekręt i robia celowe zamieszanie.Czy na forum nie ma prawnika ,który by poradził jak to wyglada prawnie????Opłata pięc lat wstecz,Wszyscy tu wypowiadamy sie a nikt nie mówi,że abonament dotyczył telewizji państwowej.Teraz jest RTV sa i powinniśmy żądać wydania akcji prywatyzacyjnych,.Wiedza dokładnie,że to jest przekręt i robia celowe zamieszanie.Czy na forum nie ma prawnika ,który by poradził jak to wyglada prawnie????Opłata pięc lat wstecz,a zwolnienie z chwilą złożenia wniosku.Czy to nie po Polsku(Białe kołnierzyki i czerwone krawaty)!!!!!!!!!
~Hanka
Drodzy Emeryci, czy moglibyśmy zrobić pozew zbiorowy? Czy jakiś prawnik mógłby się tym zająć? Właśnie ściągnęli mi z emerytury ZUS część opłaty ( 1600.- zł). mimo, że nie "obowiązywała" mnie opłata bo emeryturę mam niską (poniżej progu) mieszkam i żyję sama i, mam 77 lat.KRRiT nie odpowiedziała Drodzy Emeryci, czy moglibyśmy zrobić pozew zbiorowy? Czy jakiś prawnik mógłby się tym zająć? Właśnie ściągnęli mi z emerytury ZUS część opłaty ( 1600.- zł). mimo, że nie "obowiązywała" mnie opłata bo emeryturę mam niską (poniżej progu) mieszkam i żyję sama i, mam 77 lat.KRRiT nie odpowiedziała na moje odwołanie. Czy ktoś mógłby ty pomóc ?
~Ja
Przepraszam, że zapytam ale na jakiej podstawie poczta polska wystawia tytuł wykonawczy????????????? Zgodnie w wymogami prawa tytuły wykonawcze są wystawiane po spełnieniu okreslonych wymogów...... Jesli POCZTA jesli wystawi tytuł i dokona zajecia wynagrodzenia nalezy bezzwłocznie sie odwolac
~zorro
co wy tu macie za problemy,mnie zabrali sobie sami z emerytury,powiadomili rozłożyli na 2-wie raty i zabrali 1450 zł nie widzę problemu !!!! i tak jestem rok do przodu
~Fen
Wiecie kto chapnął te 360 tys. złotych?. Ano Lis i jego Lisica. Płaćta dalej tej czerwonej zarazie i płaczta chore ludzie zwani Polakami
~Fen
Kto pisze te teksty?. Za straszenie obywateli powinno się takiego pismaka pociągnąć do odpowiedzialności karnej. W demokracji to większość obywateli ma rację, a nie jakaś mafijna grupka, która skrzyknęła się pod budką z piwem i się nawzajem powybierała, a teraz uważa, że jej wszystko wolno. Przecież premiera wybrali Kto pisze te teksty?. Za straszenie obywateli powinno się takiego pismaka pociągnąć do odpowiedzialności karnej. W demokracji to większość obywateli ma rację, a nie jakaś mafijna grupka, która skrzyknęła się pod budką z piwem i się nawzajem powybierała, a teraz uważa, że jej wszystko wolno. Przecież premiera wybrali spośród sobie partyjniacy, a nie obywatele
~emeryt
To sa qr wy i zł odzieje.... tak jak tusek..... niech to by dlę zapłaci abonament za wszystkich któryc oszukał..... złodziejski kraj oszuystów i złodziei z po pisu
~prawnik
niech najpierw KRRiT czy jakoś tam się nazywają i Ministerstwo Cyfryzacji odpowie RPO na jego już kolejne pismo, które wystosował o legalności ściągania zaległego abonamentu, ściąganego z naruszeniem prawa i odda nielegalnie ściągnięty zaległy abonament rtv (z odsetkami).My ukarani Polacy coraz bardziej jesteśmy niech najpierw KRRiT czy jakoś tam się nazywają i Ministerstwo Cyfryzacji odpowie RPO na jego już kolejne pismo, które wystosował o legalności ściągania zaległego abonamentu, ściąganego z naruszeniem prawa i odda nielegalnie ściągnięty zaległy abonament rtv (z odsetkami).My ukarani Polacy coraz bardziej jesteśmy zdeterminowani oddać sprawę do Międzynarodowego Trybunału w celu ukarania winnych zaniedbania (powiadomienia w sposób prawnie skuteczny o nadaniu indywidualnego nr identyfikacyjnego odbiornika rtv zgodnie z Rozp. Min.Trans. z dnia 25.09.2007r.). czyli właścicielowi TVP.
~xxxx
pocałować nas w dupe możecie buraki z poczty . i ABONAMENT RTV TEZ MI WISI prawo nie dziala wstecz wiec trzeba zmienic ustawe o radiofoni i tv

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki