REKLAMA

O czym nie wspominać w CV? Skuteczne porady, jak napisać życiorys

2020-10-10 06:00
publikacja
2020-10-10 06:00
O czym nie wspominać w CV? Skuteczne porady, jak napisać życiorys
O czym nie wspominać w CV? Skuteczne porady, jak napisać życiorys
/ Shutterstock

Umiejętność napisania profesjonalnego CV jest niezbędna w trakcie szukania pracy. Przygotowaliśmy listę porad w pigułce - wszystko, co dobrze wiedzieć, pisząc curriculum vitae.  

Jak napisać życiorys? Na początku dobrze jest uporządkować informacje, które mogą być przydatne podczas pisania CV. Kandydaci mogą przygotować daty związane z początkiem i zakończeniem wcześniejszych aktywności zawodowych oraz ukończeniem poszczególnych etapów edukacji. Warto zatroszczyć się również o profesjonalną i aktualną fotografię, które będzie jednym z elementów CV.

CV – jak napisać?

Moda na długie elaboraty przeszła do historii. Obecnie optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie curriculum vitae zajmującego jedną stronę A4. W życiorysie powinny zostać zawarte tylko najważniejsze informacje. Na początku biografii powinny znaleźć się podstawowe dane osobowe kandydata na dane stanowisko:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Warto wybrać adres e-mail, w którym pojawiać się będzie imię i nazwisko lub inicjały kandydata. Pracodawca może uznać za niestosowne podanie adresu skrzynki pocztowej zawierającej przykładowo zdrobnienie od imienia lub pseudonim. Opcjonalnie wśród informacji osobowych można zamieścić te dotyczące adresu zamieszkania.

Fotografia, którą kandydaci zamieszczają w CV, powinna być estetyczna oraz profesjonalna. Dobrze dobrane zdjęcie do życiorysu może mieć wpływ na pierwsze wrażenie, jakie wywoła u odbiorcy, czyli potencjalnego pracodawcy lub osoby zajmującej się rekrutacją w danej firmie. Trafionym wyborem będzie neutralna fotografia w koszuli w jednolitym kolorze lub marynarce.

Tak zwane ponure zdjęcia robione zazwyczaj do paszportu lub dowodu osobistego mogą nie sprawdzić się w CV. Bardziej naturalne fotografie, wykonane przez profesjonalistę, lepiej skomponują się z życiorysem. Wielkość zdjęcia powinna zostać dopasowana do pozostałych elementów kompozycji wizualnej biografii.

Jak napisać życiorys

W drugiej części biografii przeważnie znajdują się informacje dotyczące wykształcenia. Kandydaci, których wyuczony zawód lub wykształcenie jest kompatybilne ze stanowiskiem, na jakie aplikują, powinni wypisać je w odwrotnej chronologii z uwzględnieniem:

  • daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji,
  • nazwy uczelni lub szkoły,
  • kierunku,
  • specjalności.

Jeżeli temat pracy dyplomowej jest związany z posadą, o którą się ubiegamy, można podać jej tytuł po informacji dotyczącej specjalności.

Przygotowując się do pisania życiorysu, warto zebrać wszystkie informacje dotyczące dotychczasowego doświadczenia zawodowego, odbytych staży, kursów oraz zdobytych certyfikatów. Na podstawie zgromadzonych danych kandydat może odpowiednio do stanowiska pracy dopasować kwalifikacje, które są na nim wymagane. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery, mogą wymienić staże, praktyki oraz wolontariaty. Natomiast bardziej doświadczone zawodowo osoby powinny przygotować CV, wybierając najważniejsze aktywności.

O czym nie pisać w CV?

Podczas pisania życiorysu warto pominąć niektóre informacje. Rektruterzy, którzy dziennie przeglądają wiele CV, na pewno nie zapamiętają, do jakiej szkoły podstawowej chodził dany kandydat. Informacji o najwcześniejszych latach edukacji można nie uwzględniać w biografii. Jeżeli osoba szukająca pracy posiada już pewne doświadczenie zawodowe, to w CV nie powinna umieszczać informacji dotyczącej osiągnięć z czasów szkoły średniej. 

Dodatkowo wśród zbędnych danych w życiorysie są m.in. panieńskie nazwisko matki, miejsce urodzenia oraz obywatelstwo. Te informacje nie są potrzebne rektruterowi, mogą z kolei odciągać wzrok od innych kluczowych wiadomości. Warto również unikać ogólnych określeń dotyczących obowiązków oraz osiągnięć w poprzedniej pracy - przykładowo osoba poszukująca pracy jako handlowiec zamiast napisać "sprzedaż wzrosła" może przedstawić informacje, o ile procent i w jakim przedziale czasu - np. w ciągu 8 miesięcy sprzedaż wzrosła o 25 proc. 

O co pracodawca nie ma prawa pytać? Zgodnie z Kodeksem Pracy osoba zatrudniająca nie może zdawać pytań dotyczących m.in. wyznań oraz przekonań religijnych. Niezgodne z prawem jest również pytanie kandydata na dane stanowisko o planowanie potomstwa - w szczególności problem ten dotyczy kobiet. Istnieje jeden wyjątek, w którym pracodawca może zapytać o sprawy osobiste - jeżeli praca jest zabroniona dla kobiet będących w ciąży.

Napisać dobre CV, czyli zakończenie

Na koniec życiorysu warto dodać informację dotyczącą zainteresowań. Zamiast pisać ogólnie „lubię podróżować” kandydat na dane stanowisko może krótko i konkretnie określić, jaki rodzaj wypoczynku preferuje - wakacje w czterdziestostopniowym upale na dzikich plażach, długie wędrówki po Bieszczadach czy ekstremalne górskie wspinaczki. Zwięzły opis kilku - dwóch lub trzech - ulubionych aktywności może wyróżnić CV na tle innych osób ubiegających się o to samo stanowisko. Innym sposobem jest nawiązywanie za pomocą ulubionych aktywności do stanowiska, na które aplikujemy.

Oprawa graficzna życiorysu powinna być prosta i przejrzysta. Można zaprojektować ją samodzielnie przy użyciu programów dostępnych online lub standardowych narzędzi. W internecie dostępne są również kreatory, zarówno darmowe, jak i płatne, przy pomocy których można przygotować biografię, korzystając z gotowych wzorów, gdzie wystarczy wpisać swoje dane osobowe i wybrać czcionkę, rozmiar fontu czy kolor przewodni.

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (11)

dodaj komentarz
33karol33
tylko gdzie wpisać najważniejszy atut - swoją znajomość z Iksińskim? Już w danych osobowych czy w osiągnięciach? :D
onurb
To już padaka totalna jak bankier tego typu artykuły zamieszcza! Już chyba nie macie o czym pisać! Przecież wystarczy odpalić Google, żeby znaleźć setki porad, szablonów jak napisać CV. Czy osoby wchodzące na rynek pracy są tak marne, że nawet CV nie potrafią stworzyć? Oj niedobrze to świadczy o poziomie nauczania.
javelin11
jak już ktoś pisał, żal czytać takie bzdurne artykuły. to jest dobre dla wybranych zawodów, głównie w handlu gdzie w każdej robocie robi się te same, nieskomplikowane zadania. Na stanowiskach, które wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności (np. finanse, IT), CV zajmuje z reguły 4 strony. 1 strona to dane osobowe,jak już ktoś pisał, żal czytać takie bzdurne artykuły. to jest dobre dla wybranych zawodów, głównie w handlu gdzie w każdej robocie robi się te same, nieskomplikowane zadania. Na stanowiskach, które wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności (np. finanse, IT), CV zajmuje z reguły 4 strony. 1 strona to dane osobowe, krótki opis siebie, fotka, wykształcenie. 2 strony to info co się robiło w poprzednich pracach, ostatnia strona to kursy, szkolenia,umiejętności typu IT i języki obce, zainteresowania. Tak dziś wygląda dobre CV, a nie jedna strona, na której nic nie ma.
a że rekruterzy są zasypywani setkami CV i nie chce im się czytać ? no bo takich baranów dziś firmy zatrudniają do działów HR. w mojej firmie w zeszłym roku zatrudniono ok 20 osób, rekrutacja trwała całe 4 miesiące, takich "kandydatów" dział HR podsyłał.
kapitanz
Cześć, pracuję w IT już długo 3 kraje, 9 firm, budowałem i zarządzałem wieloma zespołami. Moje CV ma ... 1 stronę. Podstawowe dane osobowe, lista nazw firm z datami od do. Dodatkowe informacje pojawiają się tylko pod tymi pozycjami które mają wartość dla danej rekrutacji. Osobiście nie lubię jak CV osoby ze średnim Cześć, pracuję w IT już długo 3 kraje, 9 firm, budowałem i zarządzałem wieloma zespołami. Moje CV ma ... 1 stronę. Podstawowe dane osobowe, lista nazw firm z datami od do. Dodatkowe informacje pojawiają się tylko pod tymi pozycjami które mają wartość dla danej rekrutacji. Osobiście nie lubię jak CV osoby ze średnim doświadczeniem ma więcej niż 2 strony, i tak nikt nie będzie czytał szczegółowych opisów konkretnych projektów, bo szkoda czasu. Patrzymy jakie firmy, mniej więcej jakie technologie, i zapraszamy człowieka by z nim porozmawiać i sprawdzić co umie, i czy będzie nam w stanie pomóc.

"Na stanowiskach, które wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności (np. finanse, IT), CV zajmuje z reguły 4 strony. 1 strona to dane osobowe, krótki opis siebie, fotka, wykształcenie. 2 strony to info co się robiło w poprzednich pracach, ostatnia strona to kursy, szkolenia,umiejętności typu IT i języki obce, zainteresowania. Tak dziś wygląda dobre CV, a nie jedna strona, na której nic nie ma."

gronostaj
Czy ja wiem. Dwie strony to chyba optimum, bo zmieści się na jednej kartce.

Jak ktoś chce więcej info to niech sobie wejdzie na linkedin.
Zresztą, duże korporacje to przeważnie i tak każą wypełniać rubryczki z przebiegiem kariery w ich systemie. Więc CV w PDF to raczej sztuka dla sztuki.
grzegorzkubik
Szkoda czytać. chcesz być programistą to ryj w tych programach i rób portfolio. Będziesz miał piękne projekty to przyjmą cie z pocałowaniem ręki. Na początek możesz mieć mało kasy ale jak będziesz się rozwijał to rynek ci wynagrodzi. Będziesz nawet freelancerem i zarobisz w przyszłości 20 tys miesięcznie. Połowę Szkoda czytać. chcesz być programistą to ryj w tych programach i rób portfolio. Będziesz miał piękne projekty to przyjmą cie z pocałowaniem ręki. Na początek możesz mieć mało kasy ale jak będziesz się rozwijał to rynek ci wynagrodzi. Będziesz nawet freelancerem i zarobisz w przyszłości 20 tys miesięcznie. Połowę tego wrzucisz na dobre spółki na giełdzie i jesteś bogaty.
xiven
CV jest dobre dla ludzi którzy lubią się wlizywać w cudze tyłki bo inaczej nie potrafią niczego osiągnąć

dla mnie pisanie CV i składanie je pod ocenę rekrutera to czynność haniebna, to inni mają zabiegać o mnie i składać mi propozycje współpracy

osoby które składają CV nie mają w życiu "high
CV jest dobre dla ludzi którzy lubią się wlizywać w cudze tyłki bo inaczej nie potrafią niczego osiągnąć

dla mnie pisanie CV i składanie je pod ocenę rekrutera to czynność haniebna, to inni mają zabiegać o mnie i składać mi propozycje współpracy

osoby które składają CV nie mają w życiu "high ground" jak w tej scenie ze Star Wars :D
javelin11
xiven, czasy komuny minęły, mamy wolny rynek i wszędzie jest konkurencja, również na rynku pracy. producent chce sprzedawać swój produkt, musi przygotować reklamę. bezrobotny chce sprzedać swoją usługę (pracę), musi przygotować CV.
passenger
Jak się jest dobrym fachowcem w swej dziedzinie i rzetelnie podchodzi do pracy, to żadnego CV nie trzeba pisać, bo pracodawcy sami Cię znajdą ;)
kapitanz
Tak i pierwsze co zrobią to poproszą o wysłanie aktualnego CV by móc to pokazać managerowi który zatrudnia.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki