REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: mam trudności z wzięciem kredytu hipotecznego, bo złożyłem PIT przez internet

Barbara Sielicka2012-11-29 06:00
publikacja
2012-11-29 06:00

Dla nikogo nie jest nowością, że biurokracja potrafi skutecznie utrudnić życie. W związku z tym kolejne władze obiecują nam walkę z nadmiarem dokumentów. Jednym z takich kroków jest możliwość złożenia rozliczenia rocznego PIT przez internet.

OPIS
Źródło: Thinkstock

Ale co z tego, że upraszczamy i ułatwiamy, jeżeli niektóre banki nie akceptują internetowego poświadczenia odbioru? Żądają papierowych dokumentów z oryginalną pieczątką urzędową, za którą dodatkowo trzeba zapłacić.

Pytanie czytelnika:

Właśnie staramy się z żoną o kredyt hipoteczny w wysokości 100 tysięcy zł w PKO BP. Bank kwestionuje nam UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) mimo dołączenia do PIT-36 bankowego dowodu wpłaty podatku i zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu. Dopiero po wpłaceniu w sumie 40 zł w kasie Starostwa otrzymałem glejt wiarygodności dla banku. Po co nam w takim razie możliwość złożenia PIT-a przez internet, jeżeli później instytucje go nie honorują? Czy bank mógł mi zakwestionować UPO?

Odpowiedź:

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, klienci banków muszą wykonać wiele czynności zgodnych z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego oraz wynikających z wewnętrznych uregulowań banków. Jednym z podstawowych obowiązków jest złożenie wszystkich dokumentów, jakich domaga się bank. Wśród nich zawsze znajduje się deklaracja podatkowa, potwierdzająca wysokość uzyskiwanych dochodów.
interwencja
– Aby usprawnić składanie do urzędów skarbowych wspomnianych deklaracji, prawodawca wprowadził możliwość przesyłania ich przez internet bez potrzeby korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Regulacje zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone – wyjaśnia Robert Nogacki, radca prawny, twórca Kancelarii Prawnej Skarbiec.

I dodaje: - Urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej po przeprowadzeniu prawidłowej weryfikacji struktury logicznej, poprawności danych oraz autentyczności dokumentów stanowi dowód i potwierdza termin złożenia zeznań podatkowych.

Ministerstwo swoje, a banki swoje

Dla podatników i większości instytucji publicznych takie urzędowe poświadczenie odbioru stanowi potwierdzenie złożenia deklaracji i jest wiarygodnym dokumentem. Nie musi tak jednak być w przypadku banków. Dlaczego więc kredytobiorca, przedkładając poświadczenie złożenia i odbioru zeznania, spotyka się z obiekcjami w banku? – Jest to zastanawiające, gdyż obowiązujące prawo wyraźnie mówi, że owo poświadczenie stanowi urzędowy dowód dokonania danej czynności – odpowiada nasz ekspert.

kredyt na samochód»Co powinieneś wiedzieć, kupując samochód na kredyt
Jak wyjaśnia Robert Nogacki, jedynym wytłumaczeniem może być  Rekomendacja T wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która dotyczy między innymi oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klientów banku. Zgodnie z wytycznymi rekomendacji uzyskanie kredytu powinno być poprzedzone rzetelną i obiektywną weryfikacją przedkładanych przez kredytobiorców dokumentów i danych.

Wytyczne zawarte w rekomendacji każą surowo oceniać zdolność kredytową wnioskujących o kredyt i dokonać przy tym wszelkich czynności w celu oceny przyszłych klientów. Prawdopodobnie właśnie tutaj należy upatrywać dążenia banku do posiadania dokumentu z bezpiecznie postrzeganą urzędową pieczątką i podpisem.

Zależy ci na kredycie? Lepiej dostosuj się do banku

– Nie można do końca stwierdzić, że kwestionując dowód wydany przez urzędową elektroniczną skrzynkę podawczą, bank narusza prawo. Instytucja bankowa jest komercyjnym podmiotem prywatnym i choć jest szczególnie nadzorowana i kontrolowana, to może ustanowić swój wewnętrzny regulamin. Wchodząc na imprezę sportową, zgadzamy się na przestrzeganie warunków organizatora. Tak samo korzystając z usług banku, musimy respektować przyjęty przez niego regulamin, choćby jego zapisy nie były dla nas do końca logiczne – wyjaśnia Robert Nogacki.

kredyt dla firmy»Czy bank może obarczyć mnie kredytem męża?
Nie warto więc spierać się z bankiem, w którym zamierzamy zaciągnąć kredyt, jeżeli nam na nim zależy. Pracownik banku zajmujący się klientem z reguły musi trzymać się wewnętrznych instrukcji.

Ta kłopotliwa sytuacja została już w 2011 roku zauważona w Interpelacji nr 24119 do ministra finansów. Ministerstwo odpowiedziało, że nie ma wpływu na politykę banków i że ze strony administracji podatkowej nie ma przeszkód, aby podatnik uzyskał uwierzytelniony odpis zeznania. Z konsultacji z KNF-em i ZBP wynika również, że sektor bankowy podjął działania zmierzające do przystosowania swych wewnętrznych regulacji do zmian, jakie przyniosły elektroniczne zeznania podatkowe.

Komentuje Monika Floriańczyk, Departament Komunikacji Korporacyjnej, PKO Bank Polski

Obowiązuje nas tajemnica bankowa, więc nie możemy się wypowiadać na temat tego konkretnego przypadku. Mogę tylko powiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami do wyliczenia zdolności kredytowej i przyjęcia dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wymagana jest deklaracja podatkowa PIT za rok ubiegły, potwierdzona przez właściwy urząd skarbowy (na kserokopii oryginalna pieczęć urzędu skarbowego albo kopia potwierdzona przez urząd skarbowy za zgodność z oryginałem) lub deklaracja podatkowa PIT za rok ubiegły, złożona w formie elektronicznej i potwierdzona urzędowym poświadczeniem odbioru. Ta ostatnia deklaracja powinna zostać wydrukowana po wysłaniu do urzędu skarbowego i otrzymaniu potwierdzenia odbioru, ponieważ po otrzymaniu UPO, na którym został nadany identyfikator dokumentu, numer dokumentu zostaje przeniesiony na deklarację podatkową PIT.


Przeczytaj całą opienię naszego eksperta Roberta Nogackiego


Barbara Sielicka

Bankier.pl
[email protected]

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~ktostam
Procedura stosowana przez Banki jest naiwna. Numer referencyjny wydrukowany na deklaracji nie gwarantuje, że dana deklaracja została wysłana. Można wysłać deklarację, pobrać UPO, zrobić nową z dochodem w wysokości miliona złotych i wydrukować z numerem wysłanej. Jak słupy zaczną brać kredyty tą metodą może ktoś pójdzie po rozum do Procedura stosowana przez Banki jest naiwna. Numer referencyjny wydrukowany na deklaracji nie gwarantuje, że dana deklaracja została wysłana. Można wysłać deklarację, pobrać UPO, zrobić nową z dochodem w wysokości miliona złotych i wydrukować z numerem wysłanej. Jak słupy zaczną brać kredyty tą metodą może ktoś pójdzie po rozum do głowy :)
Dodatkowo nie każdy program drukuje taki numer na deklaracji po wysłaniu (bo po co?)

UPO ma w sobie mechanizmy, które pozwalają na zweryfikowanie czy dana deklaracja rzeczywiście została wysłana. UPO jest podpisanym elektronicznie dokumentem. Ma w sobie zapisany skrót deklaracji, który daje bardzo wysoki stopień pewności, że deklaracja o podanym formacie XML jest zgodna z wysłaną. Wystarczy że banki stworzą system, który pobierze plik deklaracji i UPO i potwierdzi że są one zgodne. MF mogłoby również o czymś takim, ogólnodostępnym pomyśleć.

~CIA
ooj wy postępaki, bierzta więcej kredytów!!!
~gs
Sprzedajesz samochód za 80tys zł. Przychodzi do ciebie gościu w dresie z wydrukowanym na atramentówce potwiedzeniem przelewu na 80tys. a ty dajesz mu podpisaną umowę, klucze i papiery auta. Następnego dnia okazuje się, że żaden przelew na twoje konto nie dotarł a samochód jest już poza UE.

I co, dumny jesteś ze swojego nowoczesnego
Sprzedajesz samochód za 80tys zł. Przychodzi do ciebie gościu w dresie z wydrukowanym na atramentówce potwiedzeniem przelewu na 80tys. a ty dajesz mu podpisaną umowę, klucze i papiery auta. Następnego dnia okazuje się, że żaden przelew na twoje konto nie dotarł a samochód jest już poza UE.

I co, dumny jesteś ze swojego nowoczesnego (innego niż w urzędach) podejścia do elektronicznych "dokumentów"?

Wydrukowany świstek papieru, nawet z UPO, jest nadal swistkiem papieru a nie żadnym dokumentem, szczególnie w tym naszym złodziejskim świecie, kiedy co chwila słyszy się o wyłudzeniu kredytu.
~voila
Dokładnie. Jak klienci kombinują, oszukują i fałszują dokumenty to nic dziwnego że bank chce się tak zabezpieczyć.
~ktostam odpowiada ~voila
Tylko że to nie jest żadne zabezpieczenie, bo pozwala na fałszowanie dokumentów.
~Robert
Jak Bank naraża Cię na dodatkowe, wręcz głupie koszty, jak dodatkowa płatna pieczątka z urzędu (a ten urząd sam tego nie wymaga od Ciebie), to lepiej nie bierz w tym banku kredytu. Wydutkają Cię tak, że się nie pozbierasz. Przy okazji pamiętaj, że bank nie jest darczyńcą, a Ty jesteś klientem. A do klienta z szacunkiem drogie, naciągające Jak Bank naraża Cię na dodatkowe, wręcz głupie koszty, jak dodatkowa płatna pieczątka z urzędu (a ten urząd sam tego nie wymaga od Ciebie), to lepiej nie bierz w tym banku kredytu. Wydutkają Cię tak, że się nie pozbierasz. Przy okazji pamiętaj, że bank nie jest darczyńcą, a Ty jesteś klientem. A do klienta z szacunkiem drogie, naciągające i wręcz złodziejskie banki.
~Banki
W Nordei i Pekao S.A. jest tak samo.
~MB_LF
Nie jest to nowość, ale normalna praktyka. Witamy w " Bankach"...
~vn6v
Tylko w PKO BP jest taki problem, bo to banda skostniałych *****, a tak na poważnie to jakiś matoł wpisał to do procedury banku i koniec

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki