Informatyk przedsiębiorca zapłaci tylko 5 proc. podatku

Prowadzący własny biznes twórcy mogą skorzystać z nowej ulgi. Skarbówka się zgadza - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

(Pexels)

Gazeta podaje, że z interpretacji fiskusa wynika, że zarabiający na prawach własności intelektualnej mogą płacić od dochodów tylko 5 proc. podatków. "Wystarczy założyć firmę i przenieść na kontrahenta prawa autorskie do swoich dzieł" - czytamy.

"Chodzi o obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. ulgę na działalność innowacyjną, tzw. lp Box. Dotyczy tych, którzy tworzą nowoczesne technologie, np. programy komputerowe. Nowe przepisy są dość skomplikowane i eksperci wróżyli, że ciężko będzie skorzystać z preferencji" - informuje gazeta.

Nowa ulga ma przysługiwać nie tylko tym, którzy tworzą programy komputerowe. "Rzeczpospolita" podaje, że z preferencji mogą skorzystać też przedsiębiorcy zarabiający na wynalazkach, wzorach użytkowych i przemysłowych czy produktach leczniczych.

Jarosław Sekita, doradca podatkowy w kancelarii Meritum tłumaczy: "Mamy tu jeden dodatkowy warunek: innowacja musi uzyskać ochronę prawną, np. patent na wynalazek." Sekita dodaje, że z preferencji można też skorzystać, jeśli procedura rejestracyjna się przeciąga. "Jeśli jednak z ochrony nic nie wyjdzie, trzeba oddać ulgę" - czytamy.

"Dochód z działalności innowacyjnej trzeba wyliczyć na podstawie specjalnego wzoru zamieszczonego w ustawach o PIT/CIT. Nowością jest też obowiązek wyodrębnienia w księgach rachunkowych przychodów, kosztów oraz dochodów przypadającego na dane prawo własności intelektualnej. Dodatkową ewidencję muszą także założyć prowadzący księgę przychodów i rozchodów" - czytamy dalej.

Gazeta podaje, że Ministerstwo Finansów podkreślało w uzasadnieniu do projektu nowych przepisów, że ulga ma skłonić firmy do lokowania i zatrzymywania własności intelektualnej w Polsce. "Dla mających wątpliwości, jak ją stosować, wydało specjalne objaśnienia" - informuje "Rzeczpospolita". (PAP)

skib/ pko/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 degrengolada

to duża szansa dla informatyków, ale tylko tych ambitnych których nie satysfakcjonuje praca polegająca na instalowaniu nowych windowsów w call center tylko praca twórcza.

! Odpowiedz
0 16 loool

Przepisy i prawo powinno być tak proste jak 10 przykazań. Żadnych ulgi i kombinacji. Dziś przedsiębiorca więcej energii i czasu traci na sprawy okołopodatkowe niż na samą działalność. I nikt tego nie liczy w realnych kosztach. A gdyby to podliczyć to okazało by się że wartość podatków jest niższa niż gdyby ten czas przeznaczyć na twórcza pracę. Dodatkowo wielu ludzi ma jakiś pomysł , coś by zrobili ale nie chcą wchodzić w to podatkowo skarbowe bagno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 januszbizensu

Bzdura i dezinformacja ten artykuł.

! Odpowiedz
0 28 a-zet

Działalność innowacyjna która ma sens i potencjał rynkowy, taka jak grafen, jest wyprzedawana za grosze starszym braciom w sojuszu.

"ulga ma skłonić firmy do lokowania i zatrzymywania własności intelektualnej w Polsce"

Lepiej by podziałało niezawracanie firmom dvpy przez skretyniałych urzędników i niezmienianie prawa co pół roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 32 andregru

A kto w Polsce będzie płacił normalne podatki na socjalne obietnice rządu ? Jest tak wiele regulacji obniżających podatki a z drugiej strony potrzeba miliardów na "młodych emerytów " , 500+ , 13 emerytury , dopłaty do górnictwa , ZUS , KRUS itp.

! Odpowiedz
0 31 nostsherlock

Tyle, że w niektórych firmach te odliczenia dla programistów nie są egzekwowane, bo jakiś urząd skarbowy przedstawił swoją interpretację przepisów. W praktyce wygląda to tak, że część osób sobie prace twórczą odlicza a część nie, bo mają inne interpretacje tych samych przepisów

! Odpowiedz
0 5 kwr

Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

! Odpowiedz
2 1 qbotcenko

Czy stworzenie 'wzoru użytkowego", tudzież template'a na sprzedaż pozwoli ograniczyć opodatkowanie?

! Odpowiedz
4 44 glos_rozsadku

sami najpeirw komplikują prawo i zmuszają Polaków do kombinowania, a potem za to ścigają (patrz test przedsiębiorcy). Wszystko po to by zatrudniać kolejnych członków rodziny w urzędach, bo bedę potrzebne kolejne osoby by te nowe wygibasy podatkowe obsługiwać i kontrolować.

! Odpowiedz
4 57 mocarz

Tytuł artykułu, który mówi, że informatyk zapłaci tylko 5 procent podatku jest kłamliwy. To innowacje objęte ochroną prawną, np. patentem są obłożone tą stawką podatkową.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.