REKLAMA

Inflacja w strefie euro najwyższa w historii

Michał Żuławiński2021-11-30 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-30 11:30
Inflacja w strefie euro najwyższa w historii
Inflacja w strefie euro najwyższa w historii
fot. Juanjo Tugores / / Shutterstock

Nie w Polsce, ale i w państwach strefy euro wstępne dane o wysokiej listopadowej inflacji są tematem numer jeden. W obu przypadkach wzrost cen ponownie okazał się wyraźnie silniejszy od oczekiwań ekonomistów.

Jak poinformował Eurostat, inflacja HICP w strefie euro wyniosła w listopadzie 4,9 proc. wobec 4,1 proc. w październiku i 3,4 proc. we wrześniu.

Rynkowy konsensus zakładał wzrost, ale jedynie do 4,5 proc. Oznacza to, że inflacja w unii walutowej jest najwyższa w historii badania inflacji w strefie euro (samo euro w formie transakcji bezgotówkowych wprowadzono w 1999 r., dane wcześniejsze dane obejmują okres od 1997 r.).

Najnowsze dane Eurostatu stanowią wstępne opracowanie – pełny raport na temat październikowej inflacji poznamy 17 grudnia. Póki co wiemy, że energia podrożała o 27,4 proc., żywność o 2,2 proc., usługi o 2,7 proc., a dobra przemysłowe o 2,4 proc.

W publikacji Eurostatu znajdziemy też wstępne dane o inflacji w poszczególnych krajach członkowskich strefy euro. W niechlubnym rankingu prowadzą kraje bałtyckie: Litwa (9,3 proc.), Estonia (8,4 proc.) i Łotwa (7,4 proc.).

Najniższą inflację odnotowano na Malcie (2,3 proc.) i w Portugalii (2,7 proc.). Nie znaczy to, że południowcy nie mają powodów do narzekań - miesiąc wcześniej inflacja na Malcie wynosiła 1,4 proc., a we wrześniu 0,7 proc.

EBC milczy jak zaklęty

Mimo najwyższej inflacji w historii strefy euro Europejski Bank Centralny utrzymuje w mocy łagodną politykę. Władze monetarne strefy euro uważają, że obecna inflacja jest przejściowa i w przyszłym roku wskazania powrócą w okolice celu inflacyjnego (2 proc. w średnim okresie z dopuszczalnymi odchyleniami w obie strony).

Różnica w podejściu do zaostrzania kursu między EBC a amerykańską Rezerwą Federalną, która wprawdzie stóp nie podniosła, ale przynajmniej zapowiedziała wygaszenie programu skupu aktywów, była w ostatnim czasie odpowiedzialna za osłabienie się euro względem dolara. W szczytowym momencie EUR/USD zszedł do mniej niż 1,12 USD co było najniższym poziomem od 1,5 roku. Sytuację nieco zmieniły obawy o nową mutację koronawirusa – w piątek eurodolar przekroczył 1,13, a dziś zbliżał się do 1,14 dolara.

Kolejne posiedzenie Rady Prezesów EBC odbędzie się 16 grudnia, dzień po finalnych danych o listopadowej inflacji. Również 15 grudnia po raz ostatni w tym roku zbierze się amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku. Z kolei tydzień wcześniej, 8 grudnia, po raz ostatni o stopach procentowych decydować będzie Rada Polityki Pieniężnej.

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Dziś Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki listopadowej inflacji CPI w Polsce. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jan888
W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 3%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii poniżej 4%. Gdzie są więc te "zewnętrzne czynniki polskiej inflacji" o której wciąż mówi PIS? Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 3%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii poniżej 4%. Gdzie są więc te "zewnętrzne czynniki polskiej inflacji" o której wciąż mówi PIS? Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy).
marekpoznan
Czynniki zewnętrzne to ceny energii i ceny frachtu na światowych rynkach.
koperytko
firmy zamykane sa na potegę ??? inwestycje nie istnieją ??? Inflacja jest w Polsce na tym poziomie bo jest rozwój firm duże inwestycje
jan888
PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje dla lekarzy), czym wywołały niespotykaną od dziesięcioleci inflację i osłabienie się złotego (stąd i wzrost cen energii i gazu). Rząd PIS i kontrolowana przez PIS RPP są w 100% odpowiedzialni za gigantyczną inflację.
abcx
Dodać kilka nowych lookdownow i ograniczeń w całej UE i bez problemu będzie 15% za kilka miesięcy
volksempfanger
Całe szczęście że u innych gorzej c'nie? :)
jag63
Pisowskie kokietki gorączkują się w beznadziejnej misji wybielania Mr. Jinx'a.
Kieszonkowy tytanik pisu już tonie.

.
and00
Glapiński nie podnosząc stóp zatapia Niemcy, Belgię i Luksemburg, o Litwie (9,3%) nie wspominając
Co ten PiS wyprawia???
Chcą zniszczyć światową gospodarkę???
interstellar
Oni 4.9%, a my 7.7% i kto wygrywa? :) a nie, czekaj...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki