REKLAMA

EBC nie reaguje na wzrost inflacji. Stopy i skup aktywów bez zmian

Michał Żuławiński2021-10-28 13:45analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-28 13:45
EBC nie reaguje na wzrost inflacji. Stopy i skup aktywów bez zmian
EBC nie reaguje na wzrost inflacji. Stopy i skup aktywów bez zmian
/ FORUM

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego na październikowym posiedzeniu utrzymała rekordowo niskie stopy procentowe. Władze monetarne strefy euro nie reagują na rosnącą inflację.

- Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy w dzisiejszym komunikacie Rada Prezesów EBC, organie decydującym o polityce monetarnej strefy euro.

Podobnie jak w ostatnich miesiącach, inwestorzy nie oczekiwali od EBC zmiany stóp procentowych. Warto przypomnieć, że EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii – w trakcie pandemii nie sięgnięto po jeszcze niższe ich wartości, w przeciwieństwie do USA, Wielkiej Brytanii czy wielu innych krajów, w tym Polski.

- Rada Prezesów nadal uważa, że można utrzymać korzystne warunki finansowania przy tempie zakupów netto aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) nieco niższym niż w drugim i trzecim kwartale bieżącego roku – czytamy w komunikacie. To z kolei powtórzenie ruchu, na który EBC zdecydował się już na poprzednim posiedzeniu. Program PEPP opiewa na 1,85 biliona euro i zakończy się najwcześniej w marcu 2022 r., aczkolwiek Rada Prezesów może wydłużyć jego trwanie.

Równocześnie EBC ogłosił, że „nadal będą prowadzone zakupy netto w ramach programu APP na kwotę 20 mld euro miesięcznie”, które „będą prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC” oraz „zakończą się krótko przed tym, jak zacznie podnosić te stopy”.

- Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie swoje narzędzia, żeby sprawić, że inflacja ustabilizuje się na docelowym poziomie 2% w średnim okresie – dodano. Inflacja w strefie euro sięga 3,4 proc. i jest najwyższa od 13 lat.

Dzisiejsza decyzja EBC zbiega się z publikacją najnowszych danych o oczekiwaniach inflacyjnych konsumentów w UE, strefie euro oraz poszczególnych państwach członkowskich. Więcej na ten temat w artykule „Rośnie strach przed inflacją. Polska w czołówce UE”.

O 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezes EBC Christine Lagarde. Transmisja dostępna będzie poniżej:

Kolejne – i ostatnie w 2021 r. - posiedzenie decyzyjne Rady Prezesów EBC odbędzie się 16 grudnia. Zdaniem ekonomistów, dopiero grudniowe posiedzenie EBC może przynieść zmiany w polityce banku centralnego strefy euro (w programach skupu aktywów). Wiele będzie zależało od tego, co dziś powie Lagarde.

Wcześniej, bo już w przyszłą środę (3 listopada) o stopach procentowych decydować będzie amerykańska Rezerwa Federalna. Tego samego dnia poznamy także decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
loool
Musza przyspieszac jak chca szybciej zresetowac ten system
jas2
W Polsce inflacja MUSI być o znacznie wyższa niż w Niemczech, jeśli chcemy kiec taki poziom życia jak w Niemczech.

Do zwykłej europejskiej inflacji, musimy dodać inflację wyrównawczą cen usług, która wynikać będzie ze wzrostu płac w Polsce.
Weźmy przykład hipotetyczny:

1. Niemiecki fryzjer zarabia
W Polsce inflacja MUSI być o znacznie wyższa niż w Niemczech, jeśli chcemy kiec taki poziom życia jak w Niemczech.

Do zwykłej europejskiej inflacji, musimy dodać inflację wyrównawczą cen usług, która wynikać będzie ze wzrostu płac w Polsce.
Weźmy przykład hipotetyczny:

1. Niemiecki fryzjer zarabia 50 euro, polski fryzjer 50 zł. Polska nie rozwija się, nie rosną płace, za rok znowu niemiecki fryzjer zarabia 50 euro a polski fryzjer 50 zł. Inflacja cen usług w obu krajach wynosi zero %.
2. Jeśli jednak w ciągu roku Polska dorówna z płacami do Niemiec, to fryzjer polski będzie zarabiał tyle co fryzjer niemiecki, czyli 50 euro.

Oznacza to, że inflacja cen usług w Niemczech nadal będzie 0% a w Polsce ponad 300%, choć ceny usług będą identyczne w obu krajach. Te 300% będzie rozłożone na 10-20 lat, bo w ciągu jednego roku nie dogonimy Niemiec.
piotr_malkontent
Tak właśnie trup EU podryguje wesoło w rytm kroplówek dostarczanych przez EBC. Jak już pisałem z daleka wygląda to nawet zabawnie ale stojący bliżej już czują odór. Oczywiście przerwy w łańcuchach dostaw również 'załatwi' się dodrukiem a ludzi ogrzeją certyfikaty. Zachodni trzeci świat nadchodzi i chyba Tak właśnie trup EU podryguje wesoło w rytm kroplówek dostarczanych przez EBC. Jak już pisałem z daleka wygląda to nawet zabawnie ale stojący bliżej już czują odór. Oczywiście przerwy w łańcuchach dostaw również 'załatwi' się dodrukiem a ludzi ogrzeją certyfikaty. Zachodni trzeci świat nadchodzi i chyba nic już nie jest w stanie tej przemiany powstrzymać. Nawet Niemcy nie dali rady powstrzymać krachu w Republice Weimarskiej (dla przypomnienia, wtedy USA zakończyły tę tragedię pożyczeniem $100mln dolarów w złocie ale obecnie nie liczyłbym na taką łaskawość z którejkolwiek strony).
friedens
Siłę EU gwarantują potężne Niemcy, czwarta co do wielkości gospodarka świata. O Francji, piątej gospodarce świata, która ma wielki i niezwykle zróżnicowany przemysł (spożywka, chemia, moda, kosmetyki, turystyka, atom, zbrojenia, samochody, itp.) już nie wspomnę. Wielokrotnie więcej warte są same nazwy takich marek Siłę EU gwarantują potężne Niemcy, czwarta co do wielkości gospodarka świata. O Francji, piątej gospodarce świata, która ma wielki i niezwykle zróżnicowany przemysł (spożywka, chemia, moda, kosmetyki, turystyka, atom, zbrojenia, samochody, itp.) już nie wspomnę. Wielokrotnie więcej warte są same nazwy takich marek jak Peugeot, VW, Bosch, Airbus, Givenchy, Chanel, itd. niż wszystkie polskie przedsiębiorstwa, jakie istnieją i istniały od czasów Piasta Kołodzieja. Moim zdaniem, opinie o śmierci UE są zdecydowanie przedwczesne.
koperytko odpowiada friedens
Upadek gospodarczy Francji gwarantuje strefa euro, emigracja muzułmanów, LGBT i polityka klimatyczna PE. UE zaczyna przypominać turystyczny skansen beZ produkcji
maniek_as
Co za szaleństwo? Już teraz nie ma komu pracować w Hiszpanii i we Włoszech za te drukowane Euro w ramach środków KPO, a oni dalej drukują. Ludzie już się skapowali, że ci drukują za bezcen to na co inni muszą ciężko pracować. Za moment nie będzie w ogóle chętnych do pracy. Pieniądz musi mieć wartość, żeby była Co za szaleństwo? Już teraz nie ma komu pracować w Hiszpanii i we Włoszech za te drukowane Euro w ramach środków KPO, a oni dalej drukują. Ludzie już się skapowali, że ci drukują za bezcen to na co inni muszą ciężko pracować. Za moment nie będzie w ogóle chętnych do pracy. Pieniądz musi mieć wartość, żeby była motywacja na niego pracować.
demeryt_69
Znaczit Glapinsky musi odejść?

zosia3005
No jak mają reagować skoro sami ją wywołują , akurat wchodzą na rynki fundusze odbudowy po covidzie . To byłoby przedziwne gdyby EBC jednocześnie się zadłużał i dodatkowo podnosił sobie koszt tego zadłużenia . Kosztem mają być jak najdłużej obarczeni obywatele ( inflacja ) !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki