Inflacja spadła poniżej 3 procent

Michał Żuławiński2020-09-01 10:05analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-01 10:05
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Inflacja w sierpniu wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To drugi w tym roku wynik z dwójką z przodu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 2,9 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek cen o 0,1 proc.

Dla porównania miesiąc wcześniej odnotowano roczną inflację na poziomie 3 proc. Ekonomiści spodziewali się w sierpniu powtórki tego wyniku.

Po raz ostatni inflację poniżej 3 proc. obserwowaliśmy w maju. Tegoroczny szczyt inflacji przypadł na 4,7 proc. w lutym, gdy osiągnęła ona najwyższą wartość od 2011 roku.

Sierpniowy wynik wciąż jest wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, choć mieści się w akceptowanym paśmie odchyleń. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost koszyka CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze przedmiotem rewizji. Finalne dane o sierpniowej inflacji zostaną ogłoszone w połowie września, wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie.

Na razie wiemy tylko, że wzrost inflacji cenowej był napędzany drożejącą żywnością (+3 proc. rdr) oraz wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami energii (+4,5 proc. rdr). Znacznie tańsze niż przed rokiem były za to paliwa – według obliczeń GUS tankowaliśmy o 12,3 proc. taniej niż w sierpniu 2019 r.

Z kolei w ujęciu miesięcznym żywność potaniała o 1,1 proc., energia zdrożała o 0,1 proc., a paliwa podrożały o 3,3 proc. Taka kompozycja skłania ekonomistów do stawiania prognoz, że inflacja bazowa - pomijająca ceny żywności i energii - w najbliższych miesiącach zacznie spadać po tym, jak znalazła się na najwyższym poziomie od 19 lat.

Warto dodać, że inflacja w 2020 r. liczona jest według systemu wag opartego o badania budżetów gospodarstw domowych w 2019 r. Poprzedniej aktualizacji GUS dokonał w marcu 2020 r. „Pandemiczna” struktura wydatków Polaków różni się jednak od tej sprzed roku - wydatki w niektórych kategoriach (transport, odzież i obuwie, rekreacja i kultura, restauracje i hotele) spadły, podczas gdy w innych (żywność, zdrowie) wzrosły.

Finalne dane o inflacji w sierpniu GUS opublikuje 15 września o 10:00. Tego samego dnia na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym zbierze się Rada Polityki Pieniężnej.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
jas2
Zbiory w tym roku mamy dobre, więc żywność będzie tanieć.
czytacz
Ojej inflacja tylko 3 procent,a stopy procentowe tylko 0,01 procent.Ale mnie chroni Państwo przed utratą oszczędzanych przez dziesięciolecia oszczędności.Za komuny dali chociaż bony rewolaryzacyjne.To były czasy!!!!!!!!!
jas2
Państwo chroni twoje pieniądze wyłącznie wtedy, jeśli kupisz obligacje skarbu państwa. Państwo nie wtrąca się w umowy między tobą a dowolnym bankiem w Polsce czy za granicą.
specjalnie_zarejestrowany2
Co na to Radio Maryja?
and-owc
Spadaj na pysk, tak jej radzę (inflacji) czy posłucha ?. Muszę racjonować wydatki. Konta oszczędnościowego (zaskórniaków) na 1% nie ruszam (jak chciałby rząd). Kupuję mniej żywności ale droższej (tłuste ryby - łososia,halibuta itp...) - należy się odchudzić przy inflacji. Najwięcej wydaję na papierosy i piwo Spadaj na pysk, tak jej radzę (inflacji) czy posłucha ?. Muszę racjonować wydatki. Konta oszczędnościowego (zaskórniaków) na 1% nie ruszam (jak chciałby rząd). Kupuję mniej żywności ale droższej (tłuste ryby - łososia,halibuta itp...) - należy się odchudzić przy inflacji. Najwięcej wydaję na papierosy i piwo (siki św. Weroniki). Daję rządowi zarobić na akcyzie i podatkach. Nie się cieszą "matołki".
stachsgh
Ha ha ha :D https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
bankroll
MATKO Z CÓRKĄ!!! Czyż to nie cudowne??? Podrożały nam produkty tylko o 2,9%... jak to dobrze, że w naszym kraju święty mateusz nam nie wprowadza nowych podatków, tylko daniny, które każdy z nas z uśmiechem na twarzy płaci.
meryt
bankroll "Podrożały nam produkty tylko o 2,9%... jak to dobrze"

Komentujesz historyczny wzrost cen.
"W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek cen o 0,1 proc."
zops
Nowy wątek w śledztwie ws. zabójstwa b. Prez. m. Gdańska? Jaki związek ma "wiosenne stronnictwo" Kidawy-Błońskiej z tym zabójstwem? Czy na wiosnę INFLACJA ruszy?
meryt
marxs "prawdziwa inflacja za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 16 %"

I teraz będziesz waloryzował np. emerytury o 2300 zł. To dwie "13"


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emilewicz-o-PKB-dane-zaskoczyly-nas-pozytywnie-7953154.html

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki